لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۵ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۲۱

واشنگتن پست: افزایش جنگ در افغانستان در آستانه برگزاری نشست ترکیه


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان

واشنگتن پست نوشته که در آستانه برگزاری نشست ترکیه در مورد صلح افغانستان، نیروهای افغان و جنگجویان طالبان به خاطر گرفتن امتیاز درگیری‌های شان را افزایش داده اند.

انتظار می‌رود که نشست صلح در همین ماه در استانبول برگزار شود و از دید نویسنده معلوم نیست که آیا می‌تواند بدیلی برای توافقی ماه فبروری پارسال بین امریکا و طالبان باشد یا نه.

توافق دوحه در دوران ریاست جمهوری دونالد ترمپ رئیس جمهور پیشین ایالات متحده امضا شده بود. به اساس آن، تمامی نیروهای امریکایی باید در بدل ضمانت‌های طالبان در کار مبارزه با هراس افگنی، تا اول ماه می افغانستان را ترک کنند.

اما جو بایدن رئیس جمهور فعلی امریکا بارها گفته که چنین چیزی از لحاظ لوژستیکی دشوار خواهد بود.

نویسنده هم گفته که بایدن شاید به خاطر با ثبات ساختن افغانستان نیروهای امریکایی را در این کشور نگهدارد.

قبلاً اداره‌های استخباراتی امریکا گفته بودند که اگر نیروهای امریکایی از افغانستان بیرون شوند، ممکن است دو، سه سال بعد از آن بخش‌های بزرگ این کشور به دست طالبان بیفتد و راه برای بازگشت القاعده به افغانستان هموار شود.

روزنامه نیویارک تایمز هم در این مورد نوشته. در مطلب آمده که اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در نشست‌های بین‌المللی، دیدار با دیپلوماتان و به تازگی هنگام گشایش بند کمال خان سخن قبلی‌اش را تکرار کرد که از افغانستان در برابر طالبان دفاع می‌کند.

اما نویسنده گفته اینکه رئیس جمهور غنی بر آینده افغانستان و نیز آینده خودش چقدر کنترل دارد موضوعی است که سیاستمداران، تحلیلگران و شهروندان در موردش بحث می‌کنند.

در کنار این، نویسنده به چند نکته دیگر هم اشاره کرده از جمله خطر گروه‌های افراطی، رو به رو بودن نزدیک نیم نفوس با بحران گرسنگی به گفتۀ ملل متحد، گستردگی فساد، و اتکای وسیع حکومت بر کمک‌های خارجی.

در بخشی از مطلب، نویسنده به نقل از رحمت الله نبیل رئیس امنیت ملی سابق افغانستان گفته که وضعیت مأیوس کننده است.

نویسنده از نشست استانبول یاد کرده که در آن انتظار می‌رود نقشه راهی برای آینده افغانستان ترسیم شود.

در ادامه آمده که در نشست ترکیه ایجاد حکومت موقت از پیشنهادهای عمده‌ای واشنگتن خواهد بود که تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دیگر در قدرت باشد.

در مطلب می‌خوانیم که در چنین حکومتی طالبان هم در قدرت مشارکت خواهند داشت.

نویسنده گفته بر بنیاد مسودۀ طرحی که به بیرون درز کرده، در نتیجۀ چنین اقدامی رئیس جمهور غنی ممکن است مجبور به ترک قدرت شود، چیزی که نویسنده گفته آقای غنی بارها از غور کردن در موردش خودداری کرده.

رئیس جمهور غنی گفته که انتقال قدرت از راه انتخابات اصل غیرقابل معامله است.

XS
SM
MD
LG