لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۴۰

مسوده طرح صلح به شورای عالی مصالحه ملی سپرده شد


یونس قانونی مسوده طرح صلح برای ارائه در نشست ترکیه را به عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی سپرد.

شورای عالی مصالحه ملی بعد از هشت روز کار روی طرح‌های پیشنهادی مختلف پیش‌نویس یک طرح را نهایی کرد که خواستار آتش‌بس فوری، تشکیل ادارۀ انتقالی و حفاظت از ارزش‌ها است.

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی در تویت یکشنبه خود نوشت که با دریافت این طرح از همه تلاش‌ها قدردانی می‌کند.

وی افزود که انتظار می‌رود این طرح جمهوری اسلامی افغانستان در زودترین فرصت جهت تأیید به کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحه ملی تقدیم شود.

فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی در بارۀ تفصیلات این طرح به رادیو آزادی گفت: "بخش‌های مهم این سند آتش‌بس فوری و دایمی در افغانستان، قطع جنگ، ارزش‌های اساسی و اصولی و قانون اساسی و موضوعات دیگر به شمول دورۀ گذار یا حکومت گذار، این موضوعات شامل طرح هستند که بعد از تصویب نهایی خواهد شد."

آقای خوزون می‌افزاید که انتظار می‌رود هیئت دولت افغانستان با یک طرح واحد به اجلاس ترکیه برود.

با اینکه تاریخ تدویر این اجلاس هنوز اعلام نشده ولی گفته می‌شود که روز جمعۀ آینده یا شانزدهم اپریل برگزار خواهد شد.

امریکا هم یک طرح برای این اجلاس دارد که آنرا با دولت افغانستان و طالبان شریک ساخته است.

امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور در بارۀ طرح امریکا و اجلاس ترکیه به گردهمایی دیروز در کهدامن در شمال کابل گفت: "آقای خلیل‌زاد آمده بود و راجع به مذاکراتی که احتمالاً هفتۀ جاری در ترکیه صورت می‌گیرد، آجند را با ما بحث کرد. آجندای که برای اجلاس ترکیه پیش‌بینی شده، اول مسئلۀ توافق روی ارزش‌ها است. چه معنی؟ آیا طالب به این فکر است که می‌آید و مردم را کیبل می‌زند و ما خاموش می‌باشیم؟ هرگز."

امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان
امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان

امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور افزود که طالبان باید آتش‌بس را بپذیرند.

آنسو در قطر، به هیئت‌های مذاکره کننده دولت افغانستان و طالبان یک فهرست اصول مشترک نُه ماده‌ای از سوی ملل متحد، امریکا و ترکیه سپرده شده تا قبل از اجلاس ترکیه روی برخی مواد مهم آن توافق کنند.

آتش‌بس پایدار، تشکیل حکومت انتقالی زمینه ساز برای تاسیس یک حکومت همه شمول، تاکید روی حقوق بشر و خصوصاً مشارکت مساویانۀ زنان، داشتن روابط خوب با کشورهای همجوار، منطقه و جهان اجزای اساسی این فهرست است.

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر شب گذشته در پاسخ به این پرسش رادیو آزادی که آیا آن‌ها در اجلاس ترکیه اشتراک می‌کنند؟ و در بارۀ طرح‌های حکومت امریکا و دولت افغانستان چه نظر دارند؟ گفت که "این موضوع هنوز مورد بحث است."

XS
SM
MD
LG