لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۱۸

تبصره شماری از روزنامه های کابل در مورد موضوعات داغ روز 


آرشیف، شماری از روزنامه های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپ امروز دوشنبه کابل در باره موضوع‌های گونه‌گون‌ بحث کرده‌است.

در سرمقاله هشت صبح در پیوند به مسوده طرح صلح حکومت بحث شده‌است.

در سرمقاله آمده که طرح صلح‌ حکومت افغانستان که به نام توافق‌نامه صلح افغانستان در چهار بخش آماده شده امروز قرار است شورای مصالحه ملی در باره تأیید و یا رد این طرح فیصله کند‌.

کمیته ویژه توحید طرح شورای عالی مصالحه ملی دیروز طرح صلح حکومت را نهایی کرد، در بخش نخست این طرح اصول رهنمایی برای آینده افغانستان که به حقوق مردم تاکید می‌کند آمده‌است، بخش دوم آن به‌نام نقشه سیاسی نام‌گذاری شده و در آن روی حکومت انتقالی صلح و تشکیل حکومت صلح بحث شده‌است، بخش سوم این طرح در مورد نظام و بخش چهارم آن ویژه پایان جنگ یا آتش‌بس شده‌است.

در سرمقاله آمده که این طرح به نمایندگی از جمهوریت در نشست آینده استانبول پیشکش می‌شود، اما این طرح با مخالفت گلبدین حکمتیار،‌ حزب جمعیت اسلامی صلاح‌الدین ربانی و حزب وحدت اسلامی کریم خلیلی روبرو است‌.

در سرمقاله روزنامه مسیر از نشست‌های اخیر در حمایت از جمهوریت انتقاد شده‌است.

در سرمقاله آمده که معلومات آنان نشان می‌دهد که این نشست‌ها به حمایت مالی حکومت برگزار می‌شود اما تاکنون روشن نیست که این پول از سوی کدام‌ نهاد داده می‌شود‌.

سرمقاله نویس نوشته که متأسفانه مسئولان حکومتی در حالی کارهای نمایشی و بودجه دولتی را مصرف آن می‌کنند که مردم با مشکل‌های زیادی روبرو هستند،‌ فساد در حکومت بیداد می‌کند، جاده‌های اطراف ارگ فرسوده است، در مکتب‌های دولتی شهر کابل هزاران آموزگار کمبود است و صدها هزار دانش‌آموز بدون آموزگار هستند.

به باور نویسنده مسئولان حکومتی نیاز است تا دیگر به چشم مردم‌ خاک نزنند.

جمهوریت نظام مردم است اگر مردم بخواهد از آن خود دفاع خواهند کرد و در این راستا به پول و تلاش حکومت نیاز نیست.

در سرمقاله روزنامه دولتی هیواد از طرف‌های درگیر جنگ خواسته شده تا آتش‌بس کنند.

در سرمقاله آمده که قرار است در ماه روان میلادی در ترکیه نشست در پیوند به صلح افغانستان برگزار شود پس همه طرف‌های جنگ باید در باره پایان خشونت‌های جاری فیصله کنند.

در سرمقاله با اشاره به اعلامیه اخیر کمیسیون مستقل حقوق بشر در باره تلفات غیرنظامیان آمده که این کمیسیون هم نگرانی جدی خود را از خشونت‌های جاری در افغانستان بیان کرده و گفته که در درگیری‌های اخیر میان نیروهای افغان و طالبان به غیرنظامیان تلفات وارد شده‌است.

در این سرمقاله به نقل از اعلامیه کمیسیون مستقل حقوق بشر آمده که دو طرف همچنین در تحقیقات در مورد تلفات غیرنظامیان همکاری نمی‌کنند و تلاش می‌کنند تا یکدیگر را مقصر چنین رویدادها بدانند.

XS
SM
MD
LG