لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۵۵

ایران: انتقام 'حادثه خرابکارانه' در تاسیسات هسته‌ای نطنز را می‌گیریم


تاسیسات هسته‌ای نطنز در ایران

ایران تعهد کرده که انتقام حادثه خرابکارانۀ را که در تاسیسات هسته‌ای نطنز این کشور رخ داده، می‌گیرد.

ایران، اسرائیل را به دست داشتن در این حادثه متهم کرده.

تلویزیون دولتی ایران امروز به نقل از محمد جواد ظریف وزیرخارجه این کشور، اسرائیل را به دست داشتن در قطع برق تاسیسات هسته‌ای نطنز متهم کرد.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران
محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران

ظریف گفته که اسرائیل می‌خواست انتقام بگیرد زیرا تلاش‌های ایران برای لغو تحریم‌ها پیشرفت کرده.

وزیرخارجه ایران افزوده که اسرائیل در محضر عام گفته که لغو تحریم‌های ایران را اجازه نخواهد داد، اما او افزوده که انتقام حادثه در تاسیسات هسته‌ای نطنز را از این کشور خواهد گرفت.

پیش از این علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتومی ایران قطع برق در تاسیسات هسته‌ای نطنز ایران را " تروریسم هسته‌ای" خوانده و از جامعه جهانی خواسته تا در برابر تهدید بایستد.

از سوی دیگر سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته که هدف اسرائیل از حادثه دیروز در تاسیسات هسته ای نطنز تضعیف توانمندی هسته ای ایران بوده.

او افزود: "تمامی سانتروفیوژ های که از مدار خارج شدند از نوع ( آی آر ۱) بودند همه باید بدانند که یقیناً سانتروفیوژهای پیشرفته جایگزین آنها خواهد شد."

تاسیسات هسته‌ای نطنز
تاسیسات هسته‌ای نطنز

او افزود که پاسخ ایران به اسرائیل در زمان معینش داده خواهد شد.

شبکه خبری کان اسرائیل به نقل از مقام‌های امنیتی که نام شان را نگرفته از دست داشتن موساد اداره استخباراتی اسرائیل در حمله سایبری بر تاسیسات نطنز ایران خبر داده است.

اما روزنامه نیویارک تایمز به نقل از مقام‌های استخباراتی امریکا و اسرائیل حادثه تاسیسات هسته‌ای نطنز را بزرگ خوانده و گفته که اسرائیل در آن دست داشته است.

براساس گزارش نیویارک تایمز، در این رویداد سیستم برق داخلی تامین کننده سانتریفیوژهای زیرزمینی که برای غنی سازی یورانیم اند قطع شد.

این حادثه یکروز پس از آن رخ داد که ایران از راه اندازی سانتریفیوژهای جدید پیشرفته با امکان غنی‌سازی سریعتر یورانیم خبر داد.

تاسیسات هسته‌ای نطنز
تاسیسات هسته‌ای نطنز

مقام‌های استخباراتی بدون ذکر نام به نیویارک تایمز گفته اند که حادثه در تاسیسات هسته‌ای نطنز به اندازه قوی بوده که تا ۹ ماه دیگر روند غنی‌سازی یورانیم در این تاسیسات را متوقف کرده.

تاسیسات زیر زمینی هسته‌ای نطنز یکی از تاسیسات کلیدی ایران برای غنی‌سازی یورانیم محسوب می‌شود که از سوی بازرسان آژانس بین‌المللی اتمی و ناظران برنامه هسته‌ای سازمان ملل متحد کنترول می‌شود.

اسرائیل باز هم از سوی ایران به خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای این کشور متهم شده است.

تاسیسات هسته‌ای نطنز سال گذشته شاهد آتش‌سوزی بود که مقام‌های ایرانی آنرا تلاشی برای خرابکاری برنامه هسته‌ای کشورشان از سوی اسرائیل خواندند.

XS
SM
MD
LG