لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۳ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۱۳

هشت صبح به پیش‌نویس طرح صلح و گفته‌های اخیر طالبان پرداخته است


روزنامه‌های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل به موضوع‌های گونه‌گون پرداخته ‌اند.

  • هشت صبح

در سرمقاله هشت صبح به پیش‌نویس طرح صلح حکومت افغانستان و گفته‌های اخیر طالبان انتقاد شده و آن را بهانه‌ای برای جنگ خوانده‌است.

در سرمقاله آمده‌ که‌ شورای عالی مصالحه ملی تا هنوزهم پیش‌نویس طرح صلح خود را برای نشست استانبول نهایی نکرده‌است.

کمیته ویژه توحید طرح شورای عالی مصالحه ملی، روز یک‌شنبه طرح خود را به شورای عالی مصالحه ملی سپرد اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که این طرح تاکنون‌ نهایی نشده‌است.

سرمقاله‌نویس نوشته که انتقاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور به طرح آماده شده از سوی دولت و عدم توافق در جمهوریت شاید دلیل نهایی نشدن پیش‌نویس این طرح باشد.

در سرمقاله هشت صبح این خبر نیز آمده که اکنون در شورای عالی مصالحه ملی بحث‌ها بر تعیین هیئت برای اشتراک در نشست استانبول جریان دارد.

از سویی هم به در سرمقاله به اظهارات اخیر طالبان نیز اشاره شده‌است و آمده که طالبان اعلام کرده که پس از ماه می، حضور نیروهای خارجی در این کشور را نمی‌پذیرند، پیشنهاد آتش‌بس دولت افغانستان در ماه رمضان را قبول نمی‌کنند و در کنفرانس استانبول شرکت نخواهند کرد، همچنین گفته‌ها درباره انتقال قدرت از طریق انتخابات نه بل از طریق نظام اسلامی، نشان می‌دهد که طالبان بر ادامه جنگ اصرار دارند.

در سرمقاله خواسته شده که طالبان در نشست استانبول با یک طرح همه‌جانبه اشتراک‌ کنند و به جنگ جاری نقطه پایان بگذارند‌.

بربنیاد آخرین اعلامیه وزارت امور خارجه ترکیه، نشست استانبول در ۲۴ اپریل آغاز می‌شود.

  • ویسا

سرمقاله روزنامه ویسا به نشست استانبول امیدواری کرده‌است.

در سرمقاله آمده که در حالی که در مقایسه به هر زمانی جنگ‌ها خونین‌تر شده‌است، سلسله کشتارهای هدفمند و ویرانی کشور شدت گرفته‌، نشست استانبول آغاز زندگی مرفه برای افغان‌ها است.

سرمقاله‌نویس نوشته که بدبختی در این کشور زمانی بیش‌تر شد که مقام‌های دولتی مانند کودکان در پشت سفیر امریکا صف کشیدند و برای امضای توافق‌نامه امنیتی دست زدند.

آن زمان رئیس جمهور با افتخار گفت که روابط با ایالات متحده را که از سوی رئیس جمهور پیشین تیره شده بود را دوباره برقرار کرده‌است. او نوید آینده‌ای روشن، اقتصاد مرفه و امنیت قابل اطمینان را داد.

اما از همان روز اوضاع امنیتی بدتر و فقر بیش‌تر شد.

در سرمقاله آمده که حالا نیاز است تا در نشست استانبول طرف‌های دخیل جنگ از خود انعطاف نشان دهند و سیاست‌مداران بیش از منافع خود به منافع ملی توجه کنند‌.‌

  • آرمان ملی

در همین‌حال روزنامه آرمان ملی از طرف‌های درگیر جنگ‌ خواسته تا آتش‌بس کنند.

در سرمقاله آمده که افغانان پیش از این‌که خارجی‌ها به آنان فشار آورد و زمینه برای دست‌اندازی بیش‌تر فراهم شود باید به‌خاطر ماه رمضان‌ به آتش‌بس توافق کنند.

همچنین در سرمقاله آمده که نشست استانبول فرصت بزرگ برای افغانان است تا میان خود صلح کنند و به بیرون نشان دهند که دست مداخله آنان بسته‌ شده است.

XS
SM
MD
LG