لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۵ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۲۹

مجلس سنا درباره تهدیدهای امنیتی علیه امریکا نشست استماعیه برگزار می‌کند


مجلس سنای امریکا

انتظار می‌رود خطر‌ها از سوی روسیه، ایران، چین و کوریای شمالی در آجندای اجلاس استماعیه‌ی کمیته‌های استخبارات مجلس‌های سنا و نمایندگان ایالات متحده جا داشته باشد.

این اجلاس در چهاردهم و پانزدهم اپریل برگزار خواهند شد.

به گزارش مرکز خبر رادیو آزادی، بحث‌ها در این اجلاس روی تهدید‌ها در برابر امنیت ملی این کشور متمرکز خواهند بود.

از ماه جنوری سال ۲۰۱۹ این نخستین بار است که رئیسان اداره‌های استخبارات امریکا در جلسۀ علنی چهارشنبه (۱۴ اپریل) کمیتۀ استخبارات مجلس سنا، برای وضاحت‌دهی در مورد تهدید‌های جهانی حضور می‌یابند.

اشتراک رئیسان سی‌آی‌ای، اف‌بی‌آی و دی‌ان‌آی در مجلس سنای امریکا در سال ۲۰۱۹ میلادی
اشتراک رئیسان سی‌آی‌ای، اف‌بی‌آی و دی‌ان‌آی در مجلس سنای امریکا در سال ۲۰۱۹ میلادی

در خبرنامۀ این کمیته آمده است، که رئیسان سی‌آی‌ای، اف‌بی‌آی، او دی ان‌آی، ان‌اس‌ای و ادارۀ استخبارات دفاعی در جلسه شرکت می‌کنند.

قرار است نشست مشابه نیز در پانزدهم اپریل به میزبانی کمیتۀ استخبارات مجلس نمایندگان برگزار شود.

اجلاس امروز و فردا فرصت نادر است به مقام‌های استخبارات ایالات متحده تا در مورد تهدید‌ها و موضوعات مرتبط به امنیت ملی صحبت کنند.

در اجلاس احتمالاً روی تهدید‌های گونه‌گون امنیت ملی بشمول رخنۀ گسترده به شبکۀ‌های کمپیوتر‌های حکومت و شرکت‌های ایالات متحده بحث می‌شود.

استخبارات ایالات متحده هکر‌های روسی را مقصر دانسته اند.

تلاش‌های ادارۀ جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده برای گفت‌وگو روی بازگشت احتمالی ایالات متحده به معاملۀ هسته‌ای ایران، شامل بحث‌ها خواهد بود.

آدام شیف، رئیس کمیتۀ استخبارات مجلس نمایندگان در اعلامیه‌ای گفته است: "مهم است که رهبری اداره‌های استخبارات به گونۀ مرتب در برابر کمیته و مردم امریکا حضور یابد و ارزیابی‌های صریح در مورد تهدید‌های ارائه کند که ملت ما با آن رو به رو است."

آدام شیف
آدام شیف

شیف افزوده است: "جلسۀ استماعیه به موقع است، به خاطری که تهدید‌ها به سرعت در حال گسترش است، با رقابت روزافزون قدرت بزرگ با چین، تهدید فزایندۀ افراط‌گرایی خشن داخلی، خطرهای هسته‌ای از سوی کشور‌های مانند ایران و کوریای شمالی و پیامد‌های بی‌ثبات کنندۀ تهدید‌های فرامرزی مثل تغییر اقلیمی و بیماری همه‌گیر."

اجلاس استماعیه در مورد تهدید‌های جهانی تا ۲۰۲۰ همه ساله برگزار می‌شد، اما بنابر تنش‌ها میان اداره‌های استخبارات امریکا و دونالد ترمپ، رئیس جمهور پیشین این کشور، سال گذشته در آجندا نبود.

در خبرنامۀ این کمیته آمده است، که رئیسان سی‌آی‌ای، اف‌بی‌آی، او دی ان‌آی، ان‌اس‌ای و ادارۀ استخبارات دفاعی در جلسه شرکت می‌کنند.

XS
SM
MD
LG