لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۰ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۳۲

وزارت حج افغانستان: دریافت واکسین کرونا روزه را باطل نمی‌کند


آرشیف، واکسیناسیون کرونا در افغانستان

افزایش بیماران کرونا در افغانستان و صدور فتوای وزارت ارشاد حج و اوقاف برای دریافت این واکسین در روزهای ماه رمضان.

این وزارت فتوا صادر کرده که دریافت این واکسین روزه را باطل نمی‌کند.

محمد حسینی سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت که روزه‌داران می‌توانند در طول روز این واکسین را دریافت کنند.

حسینی می‌گوید: "وزارت صحت عامه خواستار فتوای شرعی برای تطبیق واکسین شده بودند که آیا در روز تطبیق شده می‌تواند یا نه؟ وزارت ارشاد حج و اوقاف با در نظرداشت این که این واکسین مجبور به افطار نمی‌کند و یا شخص را تکلیف نمی‌دهد که محبور به خوردن چیزی شود می‌تواند در طول روزهای ماه مبارک این واکسین را دریافت کند و هیچ مشکل شرعی ندارد و سبب نقض روزه نمی‌شود."

روند تطبیق واکسین کرونا در افغانستان
روند تطبیق واکسین کرونا در افغانستان

وزارت حج پس از آن این فتوا را صادر کرده که وزارت صحت عامه در نامه‌ای خواستار صدور فتوای این وزارت برای ادامه روند تطبیق واکسین ضد کرونا در روزهای ماه مبارک رمضان شده بود.

در همین حال وزارت صحت عامه گفته که با در نظرداشت افزایش بیماری کرونا در کشور این وزارت روند تطبیق واکسین ضد آن را شدت می‌بخشد.

این وزارت در روزهای پسین بیشترین آمار بیماری کرونا را در ولایت ننگرهار ثبت کرده و علت افزایش این بیماری را در افغانستان افزایش آن در کشورهای پاکستان و ایران می‌خواند.

سخنگوی این وزارت گفت که تا اکنون بیشتر از۱۵۳ هزار تن در ۳۴ ولایت واکسین ضد کرونا را دریافت کرده‌اند.

این وزارت درد مفصل‌ها، تب و ورم روی جلد را در کسانی که این واکسین را دریافت می‌کنند یک امر عادی خوانده و گفته که این نشانه‌ها ناشی از اثربخش بودن واکسین است و شهروندان نباید نگران آن باشند.

میرویس علیزی، سخنگوی این وزارت می‌گوید: "این روند به گونه نارمل در ۳۴ ولایت ادامه می‌یابد. در روزهای گذشته که می‌بنیم آمار کرونا متاسفانه در کشور افزایش یافته که قابل نگرانی است و ما متاسفانه آمار تلفات نیز داریم."

آرشیف، بیماران کووید-۱۹ در افغانستان
آرشیف، بیماران کووید-۱۹ در افغانستان

با نگرانی‌ها از افزایش ویرس کرونا در کشور وزارت صحت گفته که در ۲۴ ساعت گذشته ۲ هزار و ۳۵۱ آزمایش مشکوک در شفاخانه‌ها ثبت شده که از این میان ۱۲۸ رویداد آن مثبت بوده است و سه تن در نتیجه این بیماری در ولایت‌های هرات، ننگرهار و کنر در یک شبانه روز جان داده‌اند.

آمار مثبت کرونا از آغاز شیوع این ویروس در افغانستان تا کنون به ۵۷ هزار و ۳۶۴ رویداد رسیده است و ۲،۵۳۲ تن در نتیجه این بیماری جان داده‌اند.

XS
SM
MD
LG