لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۵ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۱۹

فرانسه از شهروندانش در پاکستان خواسته است تا آن کشور را ترک کنند


مظاهره‌کننده‌های اسلام‌گرای پاکستانی در حال آتش زدن بیرق فرانسه

فرانسه به شهروندان و شرکت‌هایش در پاکستان توصیه می‌کند که آن کشور را موقتاً ترک کنند.

به دنبال تظاهرات ضد فرانسه در پاکستان، سفارت فرانسه در اسلام آباد گفته که به شهروندان و شرکت های آن کشور توصیه می شود به طور موقت از پاکستان بیرون شوند.

این سفارت در ایمیلی که به شهروندان فرانسه در پاکستان فرستاده گفته است که این توصیه به دلیل تهدید های جدی به منافع فرانسه صورت می گیرد.

در ایمیل همچنان گفته شده که شهروندان فرانسه توسط شرکت‌های هوایی تجاری انتقال خواهند شد.

احساسات ضد فرانسه در پاکستان چند ماه پیش بعد از آن شکل گرفت که حکومت فرانسه از حق یک مجله در مورد نشر دوبارۀ کاریکاتور منسوب به پیامبر اسلام پشتیبانی کرد.

هزاران پاکستانی اسلامگرا در اوائل هفته در پی بازداشت رهبر شان با پولیس درگیر شدند.

او خواستار اخراج سفیر فرانسه شده بود.

شیخ رشید احمد وزیر داخلۀ پاکستان در نشست خبری گفت که پولیس توانایی کنترل وضعیت را دارد و به گفتۀ وی، تمام شهروندان فرانسه در پاکستان مصون اند و هیچ تهدیدی متوجه شان نیست.

شیخ رشید احمد وزیر داخلۀ پاکستان
شیخ رشید احمد وزیر داخلۀ پاکستان

خبرگزاری فرانسه گزارش داده که پرسنل اضافی امنیتی در اطراف سفارت آن کشور در اسلام آباد مستقر شده و کانتینر‌ها به‌عنوان اسحکامات اطراف دیوار بیرونی سفارت گذاشته شده اند.

حکومت پاکستان روز چهارشنبه اعلام کرد که گروه تندرو اسلام گرای تحریک لبیک پاکستان را که در تظاهرات ضد فرانسه پیشقدم بود ممنوع خواهد کرد.

سعد رِضوی رهبر این گروه در ۱۲ اپریل در شهر لاهور دستگیر شد. این اقدام بسیاری از هواداران او را به جاده‌های شهر های سراسر پاکستان کشاند.

دست کم ۵ نفر به شمول دو پولیس در جریان برخورد‌ها، روز سه شنبه جان باختند.

حامیان تحریک لبیک پاکستان
حامیان تحریک لبیک پاکستان

پولیس گفته که رضوی تحت قوانین ضد تروریزم متهم شده است.

هزاران نفر از حامیان تحریک لبیک پاکستان در ماه نومبر با پولیس درگیر شدند، راه اصلی را که منتهی به اسلام آباد می شود تصرف کردند و این راه را بستند.

یک معلم مکتب در فرانسه در سال ۲۰۲۰ پس از آن توسط یک اسلامگرا کشته شد که او در جریان تدریس در بارۀ آزادی بیان کاریکاتور منسوب به پیامبر اسلام را نشان داد.

این کاریکتور را نخست مجلۀ فرانسوی شارلی ابدو نشر کرده بود.

XS
SM
MD
LG