لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۲۱

هشت صبح: خروج نیروهای امریکایی و ناتو افغانان را نگران ساخته است


آرشیف

روزنامه‌های کابل در چاپ امروز خود بیشتر به خروج نیروهای خارجی از افغانستان و نشست استانبول پرداخته‌اند.

هشت صبح نوشته که تصمیم اخیر امریکا در باره خروج نیروهای امریکایی و ناتو افغانان را نگران ساخته است.

نویسنده دلیل نگرانی مردم را ناشی از وضعیت مبهم مذاکرات صلح، اوضاع سیاسی کنونی و احتمال افزایش خشونت توسط طالبان عنوان کرده است.

به باور سرمقاله‌نویس، اگر وضعیت سیاسی همین‌گونه پیش برود، پس از خروج نیروهای خارجی، ممکن است وضعیت از کنترل دولت خارج شود، اما نویسنده به نقل از آگاهان نوشته که طالبان شانسی برای به دست آوردن قدرت از طریق جنگ ندارند.

نويسنده افزوده که امریکا و ناتو نمی‌توانند وظیفه پولیس را در افغانستان انجام دهند. آنها بر اساس منافع خود نیروهای خود را از افغانستان بیرون می‌کشند

این سرمقاله توصیه می‌کند که پس از عقب‌نشینی نیروهای خارجی، هیچ تبلیغ منفی در مورد سقوط نظام انجام نشود.

آرمان ملی نوشته که طالبان مهلت خروج نیروهای خارجی از افغانستان را نقض توافق‌نامه دوحه خواندند و ممکن است در نشست استانبول که در ۲۴ اپریل برگزار می‌شود، شرکت نکنند.

به باور نویسنده، طالبان هنوز هم به این فکر هستند که قدرت را به گونه کامل به دست آورند و به اصطلاح خودشان، بیرق امارت اسلامی را حفظ کنند.

در سرمقاله آمده که طالبان در نشست استانبول شرکت نمی‌کنند و برای اشتراک در این نشست بر رهایی هفت هزار طالب و حذف نام‌های رهبران‌شان از لیست سیاه تاکید دارند.

ویسا نوشته جو یایدن رئیس جمهور امریکا اعلام کرده که نیروهای کشورش را در اول ماه می از افغانستان بیرون نخواهد کرد.

در سرمقاله آمده است هنگامی که دموکرات‌ها به قدرت رسیدند، کاخ سفید اعلام کرد که در حال بررسی توافق صلح با طالبان است. اظهارات جو بایدن در روز چهارشنبه گذشته در واقع اعلام نتایج بررسی توافق‌نامه دوحه بود.

به گفته نویسنده، امریکایی‌ها بدین ترتیب رسماً توافق‌نامه دوحه با طالبان را نقض کردند، اما از طرف دیگر اعلام کردند که نیروهای خود را بی‌هیچ قید و شرطی از افغانستان بیرون می‌کنند.

به نوشته روزنامه، وزیر خارجه امریکا در گفت‌وگوی مستقیم با رئیس جمهور غنی گفته که هفت هزار زندانی طالب را رها می‌کند و برای بیرون ساختن نام رهبران طالب از لیست سیاه نیز همکاری خواهد کرد.

به نظر ویسا آقای غنی توصیه‌های ایالات متحده را پذیرفته است و به گفته سرمقاله‌نویس، اگر این اتفاق بیفتد و طالبان این معامله را بپذیرند، احتمال دارد نشست استانبول برگزار شود.

XS
SM
MD
LG