لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۸ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۵۰

گاردین: مداخله بیست سالۀ غرب در افغانستان چه دستاورد داشت؟  


آرشیف

مجله نیوزویک مطلبی را در بارۀ اعلام رئیس جمهور ایالات متحده در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان نشر کرده است.

در مطلب به مصارف امریکا و تلفات نظامیان آن کشور در جنگ بیست سالۀ افغانستان اشاره شده است.

مجله نوشته است که پلان بایدن که بر اساس آن تمام نیروهای امریکایی تا ۱۱ سپتمبر امسال از افغانستان بیرون خواهند شد، به طولانی ترین جنگ در تاریخ امریکا پایان می‌دهد.

امریکا از سال ۲۰۰۱ به اینطرف بیش از دو تریلیون دالر در این جنگ مصرف کرده و بیش از ۲ هزار تن از نیروهایش جان باخته اند.

در مطلب آمده که تقریباً ۴۳ هزار غیرنظامی از اکتوبر سال ۲۰۱۹ به اینطرف در افغانستان کشته شده اند.

روزنامۀ بریتانیایی گاردین به دید انتقادی به جنگ افغانستان نگاه کرده و در عنوان مقاله این پرسش را مطرح کرده است که مداخلۀ بیست سالۀ غرب در افغانستان چه دستاورد داشت؟

نویسندۀ مقاله سایمون جینکینس، یکی از نویسنده های معروف روزنامۀ گاردین است.

او در این مقالۀ خود جنگ افغانستان را طولانی‌ترین، بی‌مفهوم‌ترین و ناموفق‌ترین جنگی خوانده که بریتانیا در ۷۰ سال گذشته در آن دخیل بوده است.

نویسنده به این نظراست که بریتانیا بیست سال پیش تنها به خاطری به این جنگ پیوست که صدراعظم آن زمان تونی بلیر، جورج دبلیو بوش را که در آن زمان رئیس جمهورامریکا بود دوست داشت.

ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو و اعضای این پیمان نظامی گفته اند که یک جا و در هماهنگی با امریکا، نیروهای شان را از افغانستان بیرون می‌کنند.

حکومت بریتانیا قبلاً گفته که حدود۷۵۰ سربازش که در افغانستان سرگرم آموزش نیروهای افغان اند، آن کشور را ترک خواهند کرد.

نشریۀ نشنل ریفیو در مطلبی تصمیم رئیس جمهور ایالات متحده را در بارۀ خروج نیروهای امریکایی از افغانستان خطرناک خوانده است.

در مطلب آمده که جو بایدن اکنون می‌تواند ادعا کند که امتیاز به پایان رساندن طولانی‌ترین جنگ در تاریخ امریکا به او داده شود، اما به گفتۀ نویسندۀ مطلب، عواقب منفی آن هم به دوش او خواهد بود.

به باور نشنل ریفیو، خروج بی قید و شرط نیروها از افغانستان فقط یک تصمیم سیاسی می‌تواند به حساب آید و به نوشتۀ نشریه، تاریخ جدید خروج نیروهای امریکایی بر اساس ارزیابی تهدیدات طالبان و القاعده تعیین نشده است.

XS
SM
MD
LG