لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۵ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۴۸

خبر ها

"۲۰ نیروی دفاعی و امنیتی افغانستان از یک زندان طالبان آزاد شدند"

بیست تن از نیروهای امنیتی و دفاعی افغان که در ولایت نیمروز در یک زندان گروه طالبان زندانی بودند در پی عملیات نیروهای افغان رها شدند.

مقام‌های افغان می‌گویند که ۲۰ تن از نیروهای دفاعی و امنیتی به دنبال عملیات اردوی ملی از زندان طالبان در ولایت نیمروز آزاد شدند.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع در این باره به رادیو آزادی امروز شنبه جزئیات داد: " نیروهای اردوی ملی در عملیاتی که شب گذشته بالای یک زندان طالبان در ولسوالی خاشرود ولایت نیمروز راه اندازی کردند ۱۷ تن از منسوبین اردوی ملی و ۳ تن از منسوبین پولیس ملی را آزاد کردند."

امان نگفت که این نظامیان افغان چه وقت به چنگ طالبان افتاده بودند.

به گفته او در این عملیات ۷ تن از طالبان به شمول یک قوماندان این گروه کشته شدند.

طالبان در این مورد هنوز چیزی نگفته اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

مسکو خواستار نظارت از توافق‌نامه آتش‌بس ارمنستان و آذربایجان شد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بر نظارت جدی از توافق آتش‌بس میان ارمنستان و آذربایجان تأکید کرده.

درگیری شش هفته‌ای پارسال دو کشور بر سر منطقۀ مورد مناقشۀ ناگورنو قره باغ حدود ۶ هزار کشته بر جای گذاشته بود.

آن‌ها سپس در ماه نومبر پارسال به میانجی‌گری مسکو به توافق آتش‌بس دست یافتند.

پوتین در حالی خواهان نظارت از این توافق شده که از چهار روز به این‌سو دو کشور همسایه بازهم درگیر جنگ شده اند.

ارمنستان نیروهای آذربایجان را متهم کرده که در دوازدهم می چند کیلومتر وارد ایالت سیونیک ارمنستان شدند.

اما آذربایجان می‌گوید، نیروهایش وارد قلمرو ارمنستان نشده‌اند و فقط در مواضعی در جانب آذربایجان که در زمستان قابل دسترسی نبود، مستقر شده‌اند.

نوار غزه در آتش؛ ۱۱۹ فلسطینی و ۸ اسراییلی کشته شدند

جنگ میان اسراییل و فلسطین در نوار غزه

اردوی اسرائیل در پاسخ به ادامه حمله های تازه راکتی گروه فلسطینی حماس، اوایل امروز جمعه نوار غزه را هدف حملات توپچی و هوایی قرار داد.

به اساس گزارش‌ها، درگیری های چهار روز اخیر به کشته شدن دست کم ۱۱۹ فلسطینی به شمول کودکان و ۸ اسرائیلی بشمول دو کودک انجامیده.

انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ ایالات متحده دیروز پنجشنبه در واشنگتن بر پایان خشونت ها تأکید کرد: "ما عمیقاً به خاطر خشونت در جاده‌های اسراییل نگران استیم. در حالی که مسلمانان عید را تجلیل می‌کنند و یهودیان برای تجلیل از شاووعوت آمادگی می‌گیرند، اسراییلی‌ها و فلسطینیان سزاوار هستند تا بدون ترس از خشونت در این مراسم اشتراک کنند."

شورای امنیت سازمان ملل متحد برای رسیدگی به این مشکل، جلسه‌ای را در شانزدهم می برنامه ریزی کرده.

فاتو بنسودا سارنوال ارشد محکمۀ جزایی بین‌المللی گفته است، شاید این محکمه برضد افراد دخیل در خشونت‌های اخیر اقدام کند.

در اثر یک انفجار در ولسوالی شکردره کابل ۱۲ تن کشته شدند

ولایت کابل در نقشه عمومی افغانستان

مقام‌ها تأیید می‌کنند که دست کم ۱۲ غیرنظامی بشمول مفتی نعمان ملا امام مسجد در انفجار مواد انفجاری جاسازی شده در مسجد «حاجی بخشی» جان دادند.

حامد روشن، معاون سخنگوی این وزارت به رسانه‌ها گفته است، در انفجار هنگام نماز جمعه در مربوطات ولسوالی شکردرۀ ولایت کابل بیش از ۲۰ تن دیگر زخمی شدند: "تحقیقات ابتدایی ما نشان می‌دهد که انفجار به اثر مواد {انفجاری} جا به جا شده در داخل مسجد صورت گرفته. اما تحقیقات ما هنوز ادامه دارد."

مسئولیت رویداد را تا کنون هیچ گروهی نپذیرفته. طالبان این رویداد را نکوهش کرده.

با وصف برقراری آتش‌بس، در نخستین روز عید فطر دست کم ۱۱ غیرنظامی در انفجار های ماین در ولایت های قندهار، قندز و غزنی جان دادند.

گروه طالبان گفته که به مناسبت عید از نیمه پنجشنبه شب برای ۳ روز آتش‌بس کرده.

حکومت افغانستان هم گفته که آتش بس را رعایت می کند.

تکواندو کاران افغان راهی اردن شدند

شماری از تکواندو کاران افغان کابل را به مقصد اردن ترک می‌کنند.

گروهی از اعضای فدراسیون تکواندوی افغانستان برای اشتراک در رقابت‌های آسیایی و کسب سهمیۀ مسابقات امسال المپیک توکیو راهی اردن شدند.

بر اساس خبرنامۀ کمیتۀ ملی المپیک افغانستان، در این رقابت‌ها دو تکواندو کار زن و دو تکواندو کار مرد از افغانستان شرکت می‌کنند.

در خبرنامه آمده است، رقابت‌ها در بیستم می آغاز می‌شود و بیست و سوم می به پایان می‌رسد.

از آمادگی‌ها برای حضور ورزشکاران در رقابت‌های المپیک در جاپان در حالی خبر می‌رسد که نگرانی‌ها در مورد موج چهارم ویروس کرونا در آن کشور افزایش یافته.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به سبب نگرانی‌ها در این مورد ۳۵۰ هزار امضا کنندۀ نامه از سازمان دهندگان مسابقات المپیک خواستار لغو این رقابت‌ها شده اند.

مسابقات المپیک توکیو قرار بود پارسال برگزار شود، اما بنابر همه‌گیری ویروس کرونا به تأخیر افتاد.

"۱۸ فروشنده مواد مخدر در هفت ولایت افغانستان دستگیر شدند"

آرشیف، فرد دستگیر شده به اتهام قاچاق مواد مخدر در ولایت فراه

نزدیک به بیست فروشنده مواد مخدر در هفت ولایت دستگیر شدند.

پولیس مبارزه با مواد مخدر در یک هفته گذشته یک سلسله عملیات را به منظور دستگیری فروشندگان مواد مخدر در هفت ولایت اجرا کرد، که در نتیجه آن ۱۸ فروشنده مواد مخدر یکجا با نزدیک به ده کیلوگرام مواد مخدر، شامل هیرویین، شیشه، تابلیت های نشه آور، چرس و تریاک دستگیر شدند.

از سوی دیگر، محمد ظاهر سلطانی رئیس شفاخانه هزار بستر تداوی معتادان به رادیو آزادی گفت، کارمندان وزارت صحت عامه به تعداد ۱۲۰ معتاد مواد مخدر را از مربوطات ناحیه های اول و هشتم شهر کابل جمع آوری و آنان جهت تداوی در مرکز هزار بستر ابن سینا بستری شدند.

از قاچاق چرس از پنجشیر به کابل جلوگیری شد

آرشیف، دو قاچاقبر مواد مخدر

دو تن هنگام قاچاق چرس از ولایت پنجشیر به کابل دستگیر شدند.

دفتر رسانه‌های معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله به رادیو آزادی گفت، ۲۰ کیلوگرام چرس که در داخل بالون گاز جاسازی شده و قرار بود با استفاده از یک موتر سراچه از ولایت پنجشیر به کابل قاچاق شود، هنگام بازرسی وسایط در منطقه دالان سنگ کشف و ضبط گردید.

متهمان جهت تعقیب عدلی به سارنوالی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مواد مخدر معرفی شدند.

چرس و تابلیت نشه آور در غنی خیل ننگرهار کشف و ضبط شد

آرشیف

بیش از یکصد کیلوگرام چرس و هزاران تابلیت نشه آور در ولایت ننگرهار کشف شد.

در عملیاتی که از سوی پولیس مبارزه با مواد مخدر در ولسوالی غنی خیل ولایت ننگرهار بالای یک محل نگهداری مواد مخدر اجرا شد، در جریان آن ۱۷۰ کیلوگرام چرس از این منزل بدست آمد.

جمعه گل همت قوماندان امنیه ننگرهار به رسانه ها گفت، که در اقدام دوم، پولیس هنگام بازرسی وسایط در مارکو مرکز ولسوالی غنی خیل، بیش از پانزده هزار قرص نشه آور و ۱۲۲ سیت موبایل را از یک موتر تیلری کشف و ضبط کرد.

کسی در پیوند به این دو قضیه قاچاق دستگیر نشده است.

۴۱ قاچاقبر مواد مخدر محکوم به حبس شدند

آرشیف، دستگیری یک قاچاقبر مواد مخدر در ولایت بغلان. عکس جنبه ئزئینی دارد.

بیش از چهل قاچاقبر مواد مخدر از سوی محاکم به حبس محکوم شدند.

محاکم ابتداییه و استیناف مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مواد مخدر با برگزاری جلسات قضایی، ۴۱ قاچاقبر مواد مخدر را که در ۴۰ قضیه قاچاق از سوی نهادهای امنیتی دستگیر شده بودند، از دو الی ۱۸ سال حبس محکوم به مجازات کرد.

خالد موحد سخنگوی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مواد مخدر به رادیو آزادی گفت، از نزد افراد محکوم شده در مجموع ۶۷ کیلوگرام هیرویین، ۴۲ کیلوگرام مورفین، ۱۴۱ کیلوگرام تریاک، نزدیک به ۲۰ کیلوگرام شیشه، ۱۹۶ کیلوگرام چرس و هشت صد کیلوگرام بنگدانه بدست آمده بود.

پشکی که در شیکاگو خودش را از منزل نهم به پائین پرتاب کرد، زنده ماند

آرشیف

یک پشک از منزل پنجم ساختمان در حال حریق در ایالت شیکاگو امریکا خود را پائین انداخت و زنده ماند.

ادارۀ اطفائیه شیکاگو ویدیویی را در حساب توییتر خود گذاشته و نوشته "این پشک از ساختمانی که آتش گرفته بود پائین پرید، روی دو پای ایستاد و فرار کرد."

شاهدان عینی این رویداد نیز از زنده ماندن این پشک متعجب شده بودند.

فرانسه خواستار خروج فوری نیروهای آذربایجان از مناطق سرحدی ارمنستان شد

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه

رئیس جمهور فرانسه، از آذربایجان خواسته که فوراً نیروهایش را از مناطق سرحدی با ارمنستان که به گفته او، توسط آنها اشغال شده، خارج کند.

امانوئل مکرون، در فیسبوک خود نوشته که نیروهای آذربایجان "به قلمرو ارمنستان حمله کرده اند و آنها فوراً باید از آنجا خارج شوند."

دفتر رئیس جمهور فرانسه نیز در اعلامیه‌ای گفته که آقای مکرون در صحبت تلفونی با نیکول پاشینیان سرپرست صدارت ارمنستان "بر تعهدات فرانسه در زمینۀ تمامیت ارضی ارمنستان و لزوم خروج فوری نیروهای آذربایجان از قلمرو ارمنستان، تأکید کرده است."

به گفته وزارت دفاع ارمنستان، نیروهای آذربایجان ۱۳ ماه می از دو بخش دیگر سرحد عبور کرده اند.

اما آذربایجان تاکید کرده که نیروهایش به قلمرو ارمنستان داخل نشده، فقط در مواضعی در جانب آذربایجان که در زمستان قابل دسترسی نبود، مستقر شده اند.

وزارت امور خارجه آذربایجان همچنان گفته که این سرحدات از وقت فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق، مشخص نشده است.

عادله راز سفیر جدید افغانستان در امریکا شد

عادله راز

عادله راز به عنوان سفیر جدید افغانستان در امریکا تعیین شده است.

یک منبع در وزارت خارجۀ افغانستان که خواست نامش گرفته نشود دیشب در صحبت با رادیو آزادی این خبر را تایید کرد.

بانو راز، قبلاٌ به عنوان نماینده دایمی افغانستان در ملل متحد کار می‌کرد.

پیش از این رویا رحمانی سفیر افغانستان در ایالات متحده بود.

در ماه سرطان سال گذشته خبرگزاری پژواک گزارش داد که دیوار سفارت افغانستان در امریکا به طول ۷۰ متر با هزینه ۱.۸ میلیون دالر امریکایی بازسازی شده است.

همچنین در این گزارش آمده بود که این دیوار حدود ۲۱ برابر بالاتر از مقدار هزینه پیشنهادی نخستین شرکت داوطلب ساخته شده و در هر متر مربع آن حدود ۸۶۹۴ دالر امریکایی مصرف آمده است.

لوی سارنوالی افغانستان بتاریخ دهم حمل سالجاری گفت که محمدهمایون قیومی وزیر مالیه و مشاور پیشین رئیس جمهور، رویا رحمانی سفیر افغانستان در واشنگتن و شاه‌محمد سرگند، مشاور پیشین رئیس جمهور به اختلاس بیش از ۷۱۹ هزار دالر امریکایی در پروژه ساخت دیوار سفارت افغانستان در واشنگتن متهم شده‌اند.

اشرف غنی با رهبران ترکیه، ترکمنستان، قزاقستان و قرغیزستان صحبت کرد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان

رئیس جمهور محمد اشرف غنی با رئیسان جمهور ترکمنستان، ترکیه، قزاقستان و قرغیزستان در بارۀ روابط دوجانبه و پروسۀ صلح گفت‌وکو کرده است.

سادیر ژاپاروف در خبرنامۀ ارگ گفته شده که آنها عید را به یک دیگر تبریک گفته و در مورد هماهنگی و همکاری میان کشورهای منطقه نیز بحث کردند.

در این حال رسانه های ترکی گزارش داده اند که رئیس جمهور اردوغان با رئیسان جمهور افغانستان و قرغیزستان و صدراعظم عراق در مورد همبستگی با فلسطینیان در برابر اقدامات اسراییل، بحث کرده است.

وزارت صحت نوار غزه تحت کنترل حماس روز پنج‌شنبه گفت که در حمله‌های اسراییل در حدود سه روز گذشته حدود ۸۳ فلسطینی کشته شده‌اند.

مقام‌های صحی گفته اند که ۷ تن در اسراییل جان باخته اند.

حمله‌های هوایی اسراییل پس از حمله‌های راکتی گروه حماس بر چند منطقهٔ اسراییل به شمول بیت‌المقدس صورت گرفت.

اشرف غنی: وضعیت پرورشگاه‌ها بررسی می‌شود

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان

رئیس جمهور افغانستان می‌گوید که وضعیت پرورشگاه‌های کشور بررسی می‌شود و اقدامات فوری برای رفع مشکلات آن روی دست گرفته خواهد شد.

محمد اشرف غنی این سخن را در دیدار با کودکان یتیم و بی‌سرپرست روز پنج‌شنبه در ارگ گفت.

بر اساس خبرنامۀ دفتر ریاست جمهوری، آقای غنی عید فطر را به این کودکان تبریک گفته و افزوده است که به وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی دستور می‌دهد تا بورسیه ها را به کودکان یتیم و بی‌سرپرست نیز توزیع کنند.

اردوی اسراییل به حملات راکتی حماس با حملات توپچی و هوایی پاسخ داد

آرشیف، تانک نیروهای اسراییل در نوار غزه

اردوی اسرائیل در اوایل امروز ( ۱۴ می) در پاسخ به سلسلۀ حملات تازه راکتی گروه حماس، با حملات توپچی و هوایی نوار غزه را هدف قرار داد، اما حمله زمینی به این منطقه متوقف شده است.

خشونت‌های هفتۀ جاری، منجر به کشته شدن حداقل ۱۰۰ تن به شمول کودکان در جانب فلسطین و ۷ تن در اسرائیل شده است.

اردوی اسرائیل در توییتر خود گفته، این حملات هوایی و توپچی بخشی از عملیات جاری بر ضد حماس است، اما بعداً روشن ساخت که نیروهای اسراییلی وارد نوار غزه نشده اند و در امتداد سرحد با این منطقه متمرکز شده اند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد جلسه‌ای را برای رسیدگی به این درگیری برای ۱۶ می برنامه ریزی کرده و میانجی‌های مصری برای برقراری آتش‌بس به اسرائیل رفته اند.

در این حال فاتو بنسودا سارنوال ارشد محکمۀ جزایی بین المللی در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفته، شاید این محکمه برضد افراد دخیل در خشونت‌های اخیر بین اسرائیل و فلسطین اقدام کند.

پوتین: رویداد شهر کازان به گونه همه جانبه بررسی خواهد شد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفته که تیر اندازی به یک مکتب در شهر کازان، آن کشور را تکان داده است.

پوتین در سخنرانی ویدیویی روز پنج‌شنبه خود افزود: "کمیتۀ تحقیق حتماً بررسی‌های همه جانبه را انجام می‌دهد و تمام چگونگی این تراژدی روشن خواهد شد. در عین حال به این باورم که برای جلوگیری چنین جنایات لازم است تا معیارهایی که توسط افراد ملکی که سلاح دارند رعایت شود افزایش یابد."

در تیراندازی روز سه‌شنبه در مرکز جمهوریت تاتارستان روسیه، ۵ دانش آموز و ۲ کارمند مکتب کشته شدند و بیش از ۲۰ نفر عمدتاً کودکان دانش آموز زخم برداشتند.

انگیزۀ حمله هنوز روشن نشده است.

مهاجم متهم ایلناز گالیاوییف ۱۹ ساله به دنبال تیراندازی دستگیر و روز چهارشنبه در محکمه حاضر شد.

مقام‌ها گفته اند که این فرد اسلحۀ بدون مجوز داشت. پوتین به مسئول گارد ملی دستور داده تا طرحی را در مورد تغییر در جواز توزیع اسلحه آماده کند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG