لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۶ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۳۳

افزایش ۳۰ درصدی موارد ابتلا به ویروس کرونا در افغانستان


آرشیف، داکتر حین صحبت با یک فرد مبتلا به ویروس کرونا در شفاخانه افغان جاپان در کابل

وزارت صحت عامه افغانستان از افزایش ۳۰ درصدی شیوع ویروس کرونا در دو هفته اخیر خبر داده است.

عثمان طاهری، یکی از سخنگویان این وزارت به رادیو آزادی گفت که این امر بیانگر آن است که شهروندان باید تدابیر بهداشتی را به گونه جدی رعایت کنند: "در دو هفته اخیر حدود ۳۰ درصد افزایش در آمار ویروس کرونا دیده می‌شود. ما در یک هفته اخیر ۵۷۷ موارد مثبت داشتیم. نوع جهش یافته (انگلیسی) این ویروس که وارد افغانستان شده است، تا حال حدود ۲۰۰ تن به این نوع ویروس مصاب شده‌اند."

آقای طاهری افزود که دولت تدابیر برای پیشگیری از گسترش این ویروس را افزایش داده است. به گفته او، در ۴۵ روز اخیر ۱۸۰ هزار نفر واکسین ضد کرونا دریافت کرده‌اند.

افغانستان ۵۰۰ هزار دوز از هند و ۴۶۸ هزار دوز از اتحادیه جهانی واکسین دریافت کرده است. به گفته مقام‌های وزارت صحت، تلاش‌ها برای ورود مقدار بیشتر واکسین ادامه دارد.

تطبیق واکسین ضد ویروس کرونا بر یک فرد در افغانستان
تطبیق واکسین ضد ویروس کرونا بر یک فرد در افغانستان

براساس اولویت‌هایی که دولت اعلام کرده، کارمندان صحی، نیروهای امنیتی و دفاعی، خبرنگاران، زندانیان و معلمان در ردیف نخستین گروه‌هایی قرار دارند که واکسین می‌شوند.

در همین حال شماری از داکتران افزایش ۳۰ درصدی شیوع ویروس کرونا در دو هفته اخیر را نگران‌کننده و جدی می‌دانند.

داکتر امین‌الله توخی به رادیو آزادی گفت که این آمار را نباید شوخی دانست: "این رقم واقعاً نگران‌کننده است. مردم نباید آنرا شوخی فکر کنند. در این وضعیت نیاز است که مردم توصیه‌های صحی را که همانا دست شستن، استفاده کردن از ماسک و دوری کردن از محلات پر ازدحام است، به گونه جدی مراعات کنند تا این ویروس کاهش پیدا کند."

آقای توخی هشدار داد که اگر مردم این بیماری را جدی نگیرند، پیامدهای ناگواری در پی خواهد داشت.

به گفته منابع وزارت صحت عامه، از آغاز شیوع ویروس کرونا در افغانستان تا کنون ۵۷۷۲۱ مورد ابتلا به این ویروس ثبت شده، ۲۵۳۹ تن درگذشته و ۵۲۱۰۵ تن بهبود یافته‌اند.

XS
SM
MD
LG