لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۰۷

واشنگتن پُست به‌خارج کردن نیروهای امریکایی از افغانستان پرداخته است


شماری از روزنامه‌های جهان
  • واشنگتن پُست

"خارج کردن نیروها از افغانستان تصمیم درست نیست ولی خسارات را می‌توان به حداقل رساند"، عنوان یک مطلب روزنامۀ واشنگتن پُست است.

روزنامه به ارتباط تصمیم اخیر رئیس جمهور بایدن مبنی بر فراخواندان نیروها به چند موضوع اشاره می‌کند.

اول اینکه امریکا اولویت‌های داخلی وخارجی دیگری دارد که مهمترین آن روابط تنشزا با چین است وازاین جهت منطقی به‌نظر نمی‌رسد که دریک کشور دیگری حضور نظامی بی‌پایان داشته باشد و آنهم درحالی که تروریزم یک پدیدۀ جهانی است.

موضوع دوم این‌که هیچ‌تضمین وجود ندارد که شرط‌های حکومت افغانستان وطالبان برای صلح جامۀ عمل بپوشند.

اما روزنامه می‌افزاید که این دوملاحظه قناعت بخش نیست بلکه واقعیت این است که امریکا می‌تواند اولویت‌های خود را بدون خارج ساختن ۲۵۰۰ سرباز ازافغانستان دنبال کند. و از نظر نویسنده این هم یک واقعیت است که افغانستان تنها جایی است که تروریستان می‌توانند درآنجا آموزش بینند و منافع امریکا را مورد حمله قرار دهند. واشنگتن پُست می‌نویسد که دربسیاری کشورهای دیگرکه حتی دولت درآن وجود ندارد جنگ‌ها مهار شده ولی مداخلۀ پاکستان درافغانستان سبب ادامه جنگ و نزاع دراین کشور شده است.

روزنامه به گزارش اخیر گروه مطالعات افغانستان اشاره می‌کند که امسال به کانگرس امریکا ارائه شد.

تحلیل‌گران دراین گزارش خود گفتند که گروه‌های افراطی چون شبکۀ القاعده و گروه دولت اسلامی یا داعش، هژده تا سی‌وشش ماه بعد از خروج نیروهای امریکایی ازافغانستان خواهند توانست که امریکا را درداخل این کشور تهدید کنند.

  • وال ستریت ژورنال

اما روزنامۀ وال ستریت ژورنال با یک دیدگاه متفاوت می‌نویسد که اکنون مراکز دهشت‌افگنی نزدیکتری به امریکا نسبت به افغانستان وجود دارد واین کشور اولویت خود را درمبارزه با تروریزم از دست داده است.

روزنامه با توضیح بیشتر می‌نویسد که امریکا بعد از حملات تروریستی یازدهم سپتمبر دراین کشور نیروهای خود را به افغانستان فرستاد وگروهای تروریستی چند ملیتی را درآنجا سرکوب کرد، سپس این گروها درشرق میانه وبخش‌های دیگر آسیا وافریقا لانه کردند. روزنامه می‌افزاید که این مراکز ولانه‌های جدید نسبت به افغانستان به منافع امریکا به مراتب نزدیک‌تر اند. آب بحر وکشتی‌ها نسبت به افغانستان محاط به خشکه کار این گروها برای حمله به منافع غربی را به مراتب آسانتر می‌سازد.

اما وال ستریت ژورنال این را هم می‌نویسد که کاهش خطر درحال حاضر درافغانستان به این معنی نیست که گویا تهدید متوجه غرب ازاین کشور برای ابد منتفی شده بلکه این کشور بعد از خروج نیروهای امریکایی تا یازدهم سپتمبر آینده امکان دارد یک‌بار دیگر به مرکز تروریستان مبدل شود.

XS
SM
MD
LG