لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۴۲

محقق: دولت افغانستان و نیروهای شامل آن آمادهٔ دفاع از نظام هستند


محمد محقق، مشاور ارشد رئیس جمهوری در امور سیاسی و امنیتی

با اعلام تاریخ خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، رئیس جمهور اشرف غنی، معاون اول او و سایر مقام‌های ارشد دولتی در اظهارات‌شان اطمینان داده اند که از نظام در برابر حمله‌های احتمالی طالبان دفاع خواهند کرد.

به این سلسله، در تازه‌ترین اظهارات، محمد محقق مشاور ارشد امور امنیتی و سیاسی رئیس جمهور افغانستان شب گذشته (۲۸ حمل) به رادیو آزادی گفت، هم دولت و هم نیروهای شامل دولت، آماده دفاع از نظام هستند.

محقق می‌گوید: "آمادگی عام و تام وجود دارد. هم دولت و هم در جریان‌های سیاسی شامل دولت، به حمایت جریان‌های که جمهوری اسلامی و نظام دفاع می‌کنند. حتی اگر از حکومت راضی نباشند، آمادگی کامل برای دفاع وجود دارد."

اما آقای محقق، وضعیت را مطلوب ندید و به آینده صلح با طالبان خوشبین نیست.

آرشیف، شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان
آرشیف، شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان

محقق گفت: "طالبان طوری احساس می‌کنند که برندۀ جنگ هستند و ایالات متحده را شکست داده اند، بنابرین آن‌ها فکر می‌کنند، وقتی ایالات متحده را شکست داده ایم، می‌توانند هموطنان خود را به راحتی شکست دهند. آن‌ها علاقمندی زیاد به صلح نشان نمی‌دهند، بیشتر علاقمند به حل قضایا از طریق زور هستند. به همین جهت می‌گویم، وارد فصل جدید می‌شویم، به همین خاطر اوضاع را چندان مطلوب نمی‌بینیم."

امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور نیز معتقد است که شیوه‌ی نادرست گفتگوهای صلح در دوحه طالبان را به موفقیت متقاعد کرده، اما می‌افزاید که شکستن این اعتماد مستلزم اتحاد مردم بوده و به کار زیاد نیاز دارد.

آقای صالح لحظاتی بعد از مکالمه تلفونی رئیس جمهور غنی با جو بایدن رئیس جمهور ایلات متحدۀ امریکا، عصر چهارشنبه در صفحه فیس‌بوک خود نوشت که او با استفاده از فرصت این را به رئیس جمهور بایدن هم گفته است.

در این حال، رئیس جمهور اشرف غنی گفته که اعلام تاریخ خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان ابهام دو سال گذشته را برطرف کرده است.

خروج نیروهای امریکایی از افغانستان دو سال پیش توسط دونالد ترمپ رئیس جمهور سابق امریکا در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش اعلام شد.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور پیشین امریکا
دونالد ترمپ، رئیس جمهور پیشین امریکا

رئیس جمهور غنی روز جمعه در سمینار بین‌المللی نظامی گنجوی گفت، با رفع این ابهام وضعیت روشن شده است.

غنی می‌گوید: "نخستین پیامد آن از بین بردن عناصر اساسی آشفتگی و ابهامی است که طی دو سال گذشته حاکم بود که آیا نیروهای امریکایی خارج می‌شوند یا باقی خواهند ماند؟ مدت گرفتن این تصمیم، منبع آشفته گی‌ها بود. زیرا همه با فرضیه‌های متفاوت عمل می‌کردند و این مثمر نبود. اکنون که ابهام پایان یافته، ما در وضاحت قرار داریم."

در این حال، یکی از اعضای هیئت مذاکره کنندۀ دولت افغانستان در قطر گفته که گفتگوها در دوحه به حالت تعلیق درآمده است.

حفیظ منصور روز شنبه (۲۸ حمل) به رادیو آزادی گفت، از مدتی به این‌سو گفتگوهای آن‌ها با طالبان قطع شده است.

حفیظ منصور، عضو هیئت گفتگو کننده صلح
حفیظ منصور، عضو هیئت گفتگو کننده صلح

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز تایید کرد که مذاکرات متوقف شده است.

آقای نعیم به رادیو آزادی گفت که با تغییر تاریخ خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، در همه موارد تجدید نظر خواهد شد.

XS
SM
MD
LG