لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۰۵

مسیر: خروج نظامیان امریکایی از افغانستان یک فرصت است


روزنامه‌های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپ کابل، امروز بیشتر به وضعیت افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی، نشست استانبول و وضعیت مبهم صلح افغانستان پرداخته اند.

  • مسیر

مسیر نوشته که خروج نیروهای خارجی را که برخی تهدید می‌شمارند، یک فرصت هم است.

چون دلیل اصلی جنگ به پایان می‌رسد و هر دو طرف دیگر دلیلی برای توجیه جنگ‌شان با هم ندارند.

به باور سرمقاله نویس، اگر جنگ پس از ماه سپتمبر هم دوام کند، پس به جز جنگ داخلی به آن نام دیگری داده نمی‌شود و هیچ طرفی هم نمی‌تواند که خود را از ملامتی نجات دهد و به همین اساس باید با استفاده از فرصت کنونی گام‌های اساسی برای ختم جنگ برداشته شود.

در سرمقاله یادرآوری شده که مهم‌تر از همه این است که یک طرف هم نباید فکر کند که آنان برنده هستند و می‌توان هر چیزی را با زور و جنگ به دست آورد، چون همین ذهنیت جلو صلح را می‌گیرد و سبب ادامۀ جنگ می‌شود.

در پایان سرمقاله آمده است، نیروهای خارجی که تا ماه سپتمبر از افغانستان بیرون می‌شوند، مسؤولیت افغانان نیز بیشتر می‌شود، چون پس از آن مسؤولیت متوجه خارجی‌ها نه بلکه متوجه طرف‌های دخیل افغانستان است تا برای صلح تلاش‌های به وقت انجام دهند.

  • هشت صبح

هشت صبح نوشته است که عدم اشتراک طالبان در نشست تاریخی استانبول خلاف توقع افغانان است و یک فرصت تاریخی برای صلح و ثبات افغانستان را ضایع می‌کند.

در سرمقاله آمده است که اشتراک نمایندگان دولت و طالبان در نشست استانبول شرط است و با آن که دولت افغانستان از اشتراک در این نشست خبر داده، اما تا به حال طرح‌اش برای این نشست و فهرست هیئت اعزامی‌اش را نهایی نکرده است.

اما طالبان به صراحت گفته اند، تا زمانی که نیروهای خارجی از افغانستان بیرون نشوند، در هیچ نشستی اشتراک نمی‌کنند.

به باور نویسندۀ سرمقاله، سازمان ملل، ترکیه، امریکا و قطر تلاش دارند که طالبان را برای اشتراک در این نشست ترغیب کنند، اما اشتراک طالبان در این نشست مشکل خواهد بود، چون این گروه از موفقیت سخن می‌گوید.

به باور نویسنده با توجه به وضعیت، برگزاری نشست استانبول مبهم به نظر می‌رسد و انتظاری برای برگزاری آن در ۲۶ اپریل نمی‌رود.

  • هیواد

روزنامۀ دولتی هیواد نوشته است که خروج نیروهای خارجی تا ماه سپتمبر امسال واکنش‌های را در سطح ملی و بین‌المللی بر انگیخته است، برخی‌ها نگران شده اند، اما برخی دیگر آن را یک فرصت برای صلح شمرده‌اند.

در سرمقاله آمده است، برخی مقام‌های امریکایی که مخالف خروج تمام نیروهای‌شان از افغانستان هستند، اظهار نگرانی کرده و گفته اند که القاعده یک بار دیگر در افغانستان پایگاه خواهد ساخت.

به باور نویسنده، افغانستان اکنون مانند گذشته نیست که هر کسی بخواهد بازی‌اش را در اینجا انجام دهد و با استفاده از تفنگ قدرت را به دست گیرد.

نویسنده تأکید می‌کند که یک برنامه قوی برای صلح وجود دارد که اجرای آن منجر به شکوفایی افغانستان می‌شود و همه افغان‌ها باید پس از خروج نیروهای خارجی با در نظر گرفتن منافع ملی کشور خود، برای صلح تلاش کنند.

XS
SM
MD
LG