لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ سرطان ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۵۸

افزایش تنش‌ها میان جمهوری چک و روسیه


اعتراض‌کننده‌ها در مقابل سفارت روسیه در پراگ

مسکو بعد از این‌که جمهوریت چک ۱۸ دیپلومات روسی را اخراج کرد دریک اقدام تلافی‌جویانه به‌بیست نفر از اتباع این کشور دستور داد که خاک روسیه را ترک گویند.

وزارت خارجۀ روسیه بعد از اینکه پراگ ۱۸ دیپلومات روسی را اخراج کرد روز یک‌شنبه گفت به بیست نفر از اتباع جمهوریت چک دستور داده شد که تا پایان روز دوشنبه خاک روسیه را ترک گویند.

این اقدامات متقابل درحالی صورت می‌گیرد که قرار است وزیران خارجۀ کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا درگردهمایی امروز (دوشنبه، ۳۰ حمل) دست داشتن روسیه در انفجار مرگ‌بار شش سال قبل در شرق جمهوریت چک را بررسی کنند- اتهامی که از سوی مسکو بی‌اساس خوانده شده است.

این انکشافات درحالی رخ می‌دهد که تحرکات نیروهای روسی درنزدیکی سرحدات اوکراین، تعزیرات جدید واشنگتن علیه روسیه و اخراج اخیرده دیپلومات این کشور از امریکا تنش را افزایش داده است.

وزارت خارجۀ روسیه بعد ازاین‌که واتیسلاف پیوونکا، سفیر جمهوریت چک را احضار کرد گفت که به ارتباط اقدام غیردوستانۀ مقامات چک با اعضای سفارت روسیه درپراگ یک احتجاج شدید به وی سپرده شد.

تجمع پولیس در مقابل سفارت روسیه در پراگ
تجمع پولیس در مقابل سفارت روسیه در پراگ

صدراعظم جمهوریت چک اندریه بابیش گفت که تصمیم اخراج روس‌ها به اساس دلایل آشکار استخبارات وادارۀ خدمات امنیتی این کشور اتخاذ شده است.

این واقعۀ متهم ساختن و اخراج دیپلوماتان روسی ازسوی جمهوریت چیک، سبب بزرگ‌ترین نزاع میان دوکشوربعد از سقوط کمونیزم درسال ۱۹۸۹ می‌شود که قبل ازآن پراگ چندین دهه زیرنفوذ مسکو بود.

ایالات متحدۀ امریکا وبریتانیا دراین نزاع که بسیاری مردم چک را ناراحت ساخته همبسته‌گی خود را با پراگ ابراز داشته اند.

یک مقام ناتو روزیکشنبه به رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی گفت که ما از همپیمان خود درناتو، جمهوریت چیک، درحالیکه به اقدامات شریرانه روسیه رسیدگی و آنرا بررسی می‌کند، حمایت می‌کنیم.

او با ابراز همدردی با بازماندگان قربانیان انفجار گفت که عاملان باید به عدالت کشانیده شوند. ​

پولیس جمهوریت چک گفت که آنها دونفر را تعقیب می‌کنند که پاسپورت‌های روسی دارند و گمان می‌رود در قضیه مسموم کردن سرگی سکریپال عامل دوجانبه روسی در برتانیه درسال ۲۰۱۸ دست داشته اند.

رسانه‌های جمهوریت چک گزارش دادند که به اساس تصاویر ویدیو ازمحل رویداد و عکس‌هایی‌که بعد از مسموم شدن سکریپال نشر شد دو نفر مظنون به دست داشتن درانفجار الیکسندر میشکین و اناتولی چیپیگو نام دارند.

صدراعظم بابیش گفت حکومت در گردهمایی امروز (دوشنبه، ۳۰ حمل) گزارش‌های استخبارات را بررسی و علنی خواهد کرد.

دومینیک راب وزیرخارجۀ بریتانیا گفت از همپیمانان چیکی خود کاملاً حمایت می‌کند.

همچنین ایوان کورچوک وزیرخارجۀ جمهوریت سلواک در تویت خود گفت که او اقدامات تخریبی را که نزدیکترین همسایه و همپیمان این کشور را هدف قرار می‌دهد با شدت محکوم می‌کند.

XS
SM
MD
LG