لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۴۲

رایزنی طالبان با امریکا، ترکیه و قطر درباره اشتراک این گروه در نشست ترکیه


آرشیف، شماری از اعضای رهبری طالبان در مذاکرات میان افغانان در قطر

در آستانه برگزاری نشست استانبول درباره صلح افغانستان، طالبان از گفت‌وگو با شماری از کشورها برای حضور در این نشست خبر داده‌اند.

سخنگوی گروه طالبان گفته که نمایندگان این گروه در حال گفت‌وگو با امریکا، ترکیه و قطر هستند تا درباره اشتراک در نشست استانبول به یک نتیجه برسند.

ذبیح‌الله مجاهد به روز سه‌شنبه (۳۱ حمل) به رادیوی آزادی گفت که اگر به نگرانی‌های این گروه پاسخ داده شود، طالبان برای رسیدن به صلح از هر فرصتی استفاده خواهند کرد.

مجاهد می‌گوید: "اکنون هم گفت‌وگو ادامه دارد. دیروز هم نشست برگزار شده بود و می‌شود که در آینده هم برگزار شود. آن‌ها تلاش می‌کنند که برای گام‌های بعدی نگرانی‌های ما را از بین ببرند. این گپ معقول است."

با آن که انتظار می‌رفت نشست استانبول در چهارم ثور برگزار شود، اما نگرانی‌هایی وجود دارد که تاریخ برگزاری این نشست بار دیگر تغییر کند، چون تا به حال یکی از طرف‌های مهم این نشست یعنی طالبان دربارۀ حضور در این نشست اعلام آمادگی نکرده است.

از سوی دیگر شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان گفته که کشورش از تمام توانش برای قانع کردن طالبان استفاده خواهد کرد.

آقای قریشی به خبرگزاری رویترز گفته که طالبان خودشان تصمیم می‌گیرند، اما آنان تلاش می‌کنند که منافع ملی افغانستان را اولویت دهند.

در همین حال، جمعه خان همدرد، رئیس اتحاد شوراهای حزب اسلامی از طالبان خواسته که اشتباه‌های گذشته را تکرار نکنند و از فرصت به میان آمده استفاده کنند.

جمعه خان همدرد
جمعه خان همدرد

آقای همدرد امروز در یک نشست خبری در کابل از طرح صلح شورای عالی مصالحۀ ملی انتقاد کرد و از تمام طرف‌ها خواست که به رای‌زنی روی یک طرح واحد بپردازند.

همدرد گفت: "پیشنهاد ما به دولت، شورای عالی مصالحۀ ملی و احزاب این است که روی یک طرح واحد به توافق برسند، با طرح متعهد به ترکیه بروید. همین گونه هیئت مذاکراتی را به گونۀ مشترک انتخاب کنید، اگر شمارشان چهار تن هم باشد، همه بر سر آن توافق کنند. باور کنید که ما به موفقیت می‌رسیم."

پیش از این سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان از کمیتۀ توحید طرح شورای عالی مصالحۀ ملی انتقاد کرده و گفته بود که این طرح به گونۀ درست توحید نشده است.

به گفتۀ وی، این طرح به موضوعات دولت موقت و نظام صدارتی می‌پردازد که منجر به بی‌ثباتی سیاسی و تقسیم قدرت بین دو قوم می‌شود.

شورای عالی مصالحۀ ملی گفته که تمام آمادگی‌ها برای اشتراک در نشست استانبول گرفته شده و با طرح واحد به ترکیه خواهند رفت.

فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی
فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی

فریدون خوزون، سخنگوی این شورا به رادیوی آزادی گفت: "ما در روزهای آینده در شورای رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی نشست داریم. در این نشست روی مسوده‌ای که پیش از این آماده شده بود، بحث صورت می‌گیرد و پس از تصویب این طرح واحد جمهوری اسلامی افغانستان خواهد بود که در نشست ترکیه ارائه خواهد شد. ما برای اشتراک در این نشست آماده هستیم که با طرح واحد و اجماع کامل اشتراک کنیم."

نشست استانبول درباره وضعیت سیاسی آیندۀ افغانستان به درخواست امریکا و رهبری سازمان ملل متحد برگزار می‌شود که بحث اساسی آن تسریع روند صلح افغانستان و رسیدن به یک راه حل سیاسی خواهد بود.

XS
SM
MD
LG