لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۱ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۲۰

داشتن تست منفی کرونا برای افرادیکه به افغانستان سفر می‌کنند الزامی شد


آرشیف، لوله آزمایش ویروس کرونا

وزارت صحت عامه افغانستان اعلام کرده است که برای جلوگیری از موج سوم ویروس کرونا در این کشور، مسافران همه شرکت‌های هواپیمایی داخلی و بین‌المللی باید پیش از مسافرت مدارک تست منفی کرونا داشته باشند.

میرویس علیزی، معاون سخنگوی این وزارت، روز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت که این تصمیم برای جلوگیری از موج سوم کرونا گرفته شده است: "موج سوم کرونا در کشور آغاز نشده است، اما با تهدید جدی موج سوم کرونا روبه‌رو هستیم. در حال حاضر، بیشتر رویدادهای کرونا در ننگرهار، هرات، میدان وردک و کابل ثبت شده."

در همین حال، محمدنعیم صالحی، سخنگوی اداره هوانوردی افغانستان به رادیو آزادی گفت که این اقدام در مورد تمام شرکت‌های داخلی و خارجی عملی می‌شود.

میدان هوایی بین المللی حامد کرزی در کابل
میدان هوایی بین المللی حامد کرزی در کابل

آقای صالحی گفت که به همه شرکت‌ها توصیه شده است که مسافران خود را موظف به ارائه آزمایش منفی کرونا کنند: "اداره هوانوردی افغانستان به تمام شرکت‌های حمل و نقل هوایی داخلی و خارجی اعلام کرده است که آزمایش منفی کرونا برای مسافران از داخل ضروری است. هر مسافری که از بیرون وارد این کشور می‌شود، باید سند آزمایش منفی کرونا را به همراه داشته باشد."

از زمان آغاز شیوع بیماری کرونا تا کنون شمار رویدادهای مثبت این ویروس در افغانستان به ۵۸ هزار و۳۷ تن رسیده است.

بربنیاد آمار این وزارت، تا کنون از مرگ ۲۵۵۰ نفر در نتیجه ابتلا به بیماری کرونا گزارش شده است.

آرشیف، بیماران مصاب به کووید۱۹ در شفاخانه افغان جاپان در کابل
آرشیف، بیماران مصاب به کووید۱۹ در شفاخانه افغان جاپان در کابل

همچنین روزانه به گونه میانگین از یک‌ونیم هزار تا دو هزار و ۵۰۰ نفر در آزمایشگاه‌های خصوصی و دولتی آزمایش می‌شوند. از این میان نتایج آزمایش ۸۰ تا ۱۲۰ نفر مثبت گزارش می‌شود.

نگرانی درباره موج جدید شیوع ویروس کرونا در افغانستان در حالی مطرح شده که ویروس کرونا در منطقه و کشورهای همسایه افغانستان در حال گسترش است.

XS
SM
MD
LG