لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۲۳

اداره هوانوردی ملکی خواستار گرفتن مسئولیت میدان هوایی حامد کرزی از ناتو شد


نصب سیستم رادار جدید در میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی. 09 Aug 2018

اداره هوانوردی ملکی افغانستان از نیروهای ناتو خواسته که مسئولیت کنترل میدان هوایی حامد کرزی را به این اداره انتقال دهد.

این اداره در نامه‌ای به ناتو نوشته که مسئولیت کنترل ترافیک هوایی میدان هوایی کابل را از اول ماه می آینده به این اداره منتقل کند.

محمدنعیم صالحی، سخنگوی این اداره روز سه‌شنبه (۳۱ حمل) به رادیو آزادی گفت: "قبل از این که آنان (ناتو) خارج شوند، اداره هوانوردی ملکی باید آمادگی خود را داشته باشد. پس به همین خاطر که در بخش‌های فنی میدان‌ها مشکلی ایجاد نشود، اداره هوانوردی ملکی برای گرفتن مسئولیت کامل میدان‌های هوایی به سطح بین‌المللی و معیاری از ظرفیت خوب برخوردار است."

میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی
میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی

‎اداره هوانوردی ملکی در نامه خود همچنین نوشته که میدان هوایی حامد کرزی در حال حاضر ۷۰درصد خدمات پروازی کشور را ارائه می‌کند و به عنوان دروازه هوایی افغانستان از لحاظ سیاسی، اقتصادی و امنیتی از ارزش زیاد برخوردار است.

این اداره با اشاره به انتقال مسئولیت میدان هوایی احمدشاه بابای کندهار تأکید کرده که این تجربه باید در کابل تکرار نشود. براساس نامه اداره هوانوردی به ناتو، مسئولیت میدان هوایی کندهار به گونه عجولانه به این اداره منتقل شد و به کارمندان داخلی آموزش داده نشد، در نتیجه پروژه یازده میلیون دالری انتقال مسئولیت میدان هوایی کندهار ناکام شد.

آرشیف
آرشیف

هنوز مشخص نیست که در حال حاضر چند درصد کنترل حریم فضایی افغانستان به دست حکومت افغانستان است، به گفته سخنگوی اداره هوانوردی، ناتو هنوز هم در کنترل حریم فضایی افغانستان همکاری می‌کند.

به گفته آقای صالحی، قبل از گسترش ویروس کرونا در هر شبانه‌روز حدود ۴۰۰ طیاره از حریم هوایی افغانستان عبور می‌کرد. به گفته او، حکومت افغانستان از عبور هر طیاره ۷۵۰ دالر به دست می‌آورد.

اما به گفته آقای صالحی، در حال حاضر در هر ۲۴ ساعت ۱۴۰ طیاره از حریم فضایی افغانستان عبور می‌کند و هر طیاره هنوز هم ۷۵۰ دالر می‌پردازد.

نیروهای ناتو به درخواست رادیو آزادی در باره خواست اداره هوانوردی اظهار نظری نکرد.

ناتو در حال حاضر مسئولیت ترافیک هوایی بیشتر ولایات افغانستان را به عهده دارد. اما حکومت افغانستان همواره تاکید دارد که حالا برای گرفتن دوباره این مسئولیت از ظرفیت کافی برخوردار است.

از سوی دیگر برخی از مسئولین پیشین میدان هوایی حامد کرزی می‌گویند که قبل از این نیز چنین درخواست از ناتو و نیروهای خارجی صورت گرفته بود، اما آنها این خواست را نپذیرفته بودند.

یعقوب رسولی، رئیس پیشین میدان هوایی حامد کرزی به رادیوآزادی گفت: "در حال حاضر حدود ۲۵ تن از افغان‌ها در بخش تاور، کنترل، انجنیری و سایر بخش‌ها مصروف فعالیت هستند، اما من فکر می‌کنم تا زمانی که ناتو به گونه کامل از افغانستان خارج نشود، این مسئولیت را به افغان‌ها واگذار نمی‌کند. هر چند دو سال قبل رئیس جمهور گفت که کنترل به دست آنهاست، اما چنین چیزی وجود ندارد."

اداره هوانوردی ملکی افغانستان در حالی این خواست را از ناتو مطرح کرده که انتظار می‌رود روند خروج نیروهای خارجی از اول ماه می آغاز شود و تا یازدهم سپتمبر به پایان برسد.

XS
SM
MD
LG