لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۴۲

آمار رسمی مبتلایان کرونا در جهان از مرز ۱۴۳ میلیون تن گذشت


آرشیف، بیماران کووید۱۹ در هنگری

موارد رسمی ابتلا به ویروس کرونا در جهان از مرز ۱۴۳ میلیون تن گذشته است.

برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس، جانسن اند جانسن یگانه واکسینی است که تنها برای یک مرتبه تطبیق می‌شود.

ادارۀ تنظیم ادویۀ اروپا می‌گوید، شاید ارتباطی میان لخته شدن خون و واکسین جانسن اند جانسن وجود داشته باشد، اما به گفتۀ این اداره، مؤثریت واکسین در مقایسه با خطرهای ناشی از آن بیشتر است. این اداره افزوده که احتمال لخته شدن خون بسیار ناچیز است.

این نظریه روز سه‌شنبه (۲۰ اپریل) از سوی اتحادیۀ اروپا مطرح شد و انتظار می‌رود که ایالات متحده امریکا، نتیجه ارزیابی‌اش در مورد واکسین جانسن اند جانسن را روز جمعه اعلام کند.

ایمر کووک، رئیس اداره تنظیم ادویه اروپا
ایمر کووک، رئیس اداره تنظیم ادویه اروپا

ایمر کووک رئیس اداره تنظیم ادویه اروپا دیروز به خبرنگاران گفت، عوارض جانبی واکسین جانسن اند جانسن خیلی اندک است اما مهم است تا داکتران و بیماران متوجه این نکته باشند.

اتحادیه اروپا در سوم ماه مارچ این واکسین را تصویب کرد، اما تا اکنون آن را بر مردم تطبیق نکرده است.

در ایالات متحده، بیش از ۷ میلیون تن واکسین جانسن اند جانسن گرفته اند و تا اکنون شش مورد لخته شدن خون در آن کشور ثبت شده است.

در حال حاضر تطبیق واکسین بر ضد بیماری کووید-۱۹ در کشورهای اروپایی که در بیش از یک سال گذشته بنابر وضع محدودیت‌ها با مشکل اقتصادی رو به رو شده‌اند، به کنُدی پیش می‌رود.

واکسیناسیون کرونا در اروپا، اوکراین
واکسیناسیون کرونا در اروپا، اوکراین

برخی از این کشورها روند تطبیق واکسین آسترازینیکا را به اجرا گذاشتند اما به دنبال نشر خبرها در مورد لخته شدن خون، تطبیق آن را به صورت موقت متوقف کردند.

تییری بریتون کمیشنر بازارهای داخلی اتحادیۀ اروپا به روزنامه فرانسه ای فیگارو گفته است که دوزهای کافی واکسین در اختیار آن‌ها قرار گرفته و تا میانه‌های ماه جولای، بالای بیش از ۷۰ در صد از بزرگسالان تطبیق خواهد شد.

از سوی دیگر، ارجنتاین به نخستین کشور امریکای لاتین مبدل شد که واکسین سپوتنیک وی را تولید می‌کند.

واکسین ضد کرونای سپوتنیک وی
واکسین ضد کرونای سپوتنیک وی

شرکت روسی که این واکسین را ساخته گفته است، شرکت ارجنتاینی ریچموند مجوز گرفته که در ماه جون، یک میلیون دوز واکسین اسپوتنیک وی را تولید کند و سپس مقدار آن ماهانه تا پنج میلیون دوز افزایش یابد.

ارجنتاین نخستین کشور امریکای لاتین است که در ماه دسمبر، تطبیق واکسین سپوتنیک را تایید کرد و در حال حاضر بیشتر به آن اتکا می‌کند.

این واکسین از سوی حدود ۶۰ کشور جهان تایید شده.

XS
SM
MD
LG