لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۸ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۴۸

فارن پالیسی: واشنگتن درس اشتباه را فرا می‌گیرد


آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد

واشنگتن ایگزمینر

روزنامۀ واشنگتن ایگزمینر در مطلبی نوشته است که جنرال کنت فرانک مکنزی قوماندان فرماندهی مرکزی امریکا در چهارونیم ماه آینده مسئولیت اصلی روند خروج نیروهای امریکایی را از افغانستان به عهده خواهد داشت.

روزنامه نوشته که مکنزی مانند هر افسر خوب، زیرکانه تلاش می‌ورزد تا این ماموریت را تکمیل کند.

او در هفتۀ روان در نشست استماعیه‌ای کمیتۀ خدمات نظامی مجلس سنای امریکا در باره ای عملکرد طالبان ابرازشک و تردید کرد.

مکنزی در پاسخ به این سوال که آیا به رئیس جمهور ایالات متحده در بارۀ خروج نیروها از افغانستان مشوره داده بود گفت که چند بار با رئیس جمهور به تفصیل گفت‌وگو کرده اما افزود که نمی‌تواند جزئیات آنرا در این نشست ارائه کند.

جنرال مکنزی روز پنجشنبه هم در نشست کمیتۀ خدمات نظامی مجلس سنای امریکا حضور یافت.

واشنگتن ایگزمینر به اظهارات او در این نشست اشاره کرده که گفته است، به دنبال خروج نیروهای امریکایی از افغانستان جلوگیری از تهدیدات تروریستی در این کشور دشوار خواهد شد اما نا ممکن نخواهد بود.

فارن پالیسی

نشریه‌ای فارن پالیسی در مطلبی می‌نویسد که جنگ در افغانستان باید پایان یابد اما واشنگتن درس اشتباه را فرا می‌گیرد.

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده چهارشنبه هفتۀ گذشته اعلام کرد که تمام نیروهای امریکایی تا یازدهم ماه سپتمبر امسال، افغانستان را ترک خواهند کرد.

نشریه می‌نویسد که به دنبال توصیف و اعتراض به این اعلام بایدن، عبارت " پایان دادن به جنگ های بی پایان" و "پایان جنگ ها برای همیش" در میان کارشناسان تکرار شده است.

در مطلب آمده که خروج برنامه ریزی شده از افغانستان سؤالی را برای جامعه‌ای سیاست خارجی ایجاد می‌کند و دگر اینکه پایان دادن به جنگ‌های بی پایان به شعار ویژه و موثر مبدل شده.

مقاله نویس سؤال کرده که این برای پالیسی خارجی امریکا پس از خروج از افغانستان چه معنایی دارد؟

فارن پالیسی در ادامه مطلب می‌نویسد که هر ناظر عینی در بارۀ ظهور مجدد طالبان و اینکه آن چه مفهومی به مردم افغانستان و تلاش‌های ضد افراطگرایی دارد باید نگران باشند.

بر اساس توافق‌نامۀ طالبان و ایالات متحده، قرار بود تمامی نیروهای امریکایی تا اول ماه می سال روان از افغانستان بیرون شوند به شرط آنکه طالبان وعده های مبارزه با تروریزم را عملی کنند.

رئیس جمهور جو بایدن پیش از اعلام تاریخ جدید خروج نیروها گفته بود که بیرون کردن نیروهای امریکایی تا اول می بنابر دلایل فنی دشوار خواهد بود.

وزارت دفاع امریکا گفته که ۲۵۰۰ سرباز آن کشور در افغانستان حضور دارند.

XS
SM
MD
LG