لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۴۳

روزنامه‌های کابل پیرامون خروج نیروهای خارجی از افغانستان نوشته اند


شماری از روزنامه‌های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل مطالب خود را پیرامون بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان و خواست همسایه‌ها درمورد صلح افغانستان نوشته اند.

  • هشست صبح

روزنامه هشست صبح در سرمقاله خود نوشته که امریکا و ناتو با اعلام خروج نیروهای شان از افغانستان مسوولیت سرنوشت این‌کشور را به افغان‌ها، همسایه‌ها و کشورهای دخیل در قضیه افغانستان واگذار کرد و این کشورها سرنوشت افغانستان را چگونه تعیین می‌کنند.

روزنامه نوشته است که هرچند به اساس تعهد درکنفرانس بروکسل، همکاری‌های مالی امریکا و ناتو تا سال ۲۰۲۴ ادامه میابد، اما بدون شک نیروهای شان را تا یازدهم سپتمبر از افغانستان بیرون می‌کنند.

در ادامه سرمقاله آمده است که حکومت، طالبان و احزاب سیاسی همواره گفته اند، که جنجال‌های جاری افغانستان از راه جنگ حل شدنی نیست. اما آنان در اظهارات خود در مورد حاکمیتی سیاسی و ساختار نظام آینده افغانستان نظریات متفاوت دارند و هرکدام منافع خود را در روند صلح جستجو می‌کنند.

به باور نویسنده، ایران، پاکستان و چین سه همسایه افغانستان، در جنگ و صلح این کشور نقش فعال دارند، درهمین حال همسایه‌های شمالی افغانستان به خصوص ازبیکستان و ترکمنستان نیز در موضوع گفتگوهای صلح افغانستان فعال هستند، اما به نظر نویسنده همسایه‌های شمال شرقی، جنوبی و غربی درقضیه افغانستان نقش اثرگذار دارند.

به نوشته روزنامه پاکستان تلاش می‌کند که در نظام آینده افغانستان به طالبان سهم مساوی داده شود، ایران و چین همچنان تلاش می‌کنند. که طالبان را در نظام فعلی مدغم کنند.

اما همسایه‌های شمالی چشم براه امنیت در افغانستان اند و در هراس داخل شدن گروه‌های تندرو به آسیایی میانه هستند.

  • ویسا

روزنامه ویسا نوشته است که اعلام جوبایدن رئیس جمهور امریکا در مورد بیرون کردن بدون قید و شرط نیروهایش از افغانستان تا سپمتر سال روان میلادی، کابل را نگران کرده است.

در ادامه سرمقاله آمده است که هرگاه طالبان تاخیر در بیرون شدن نیروهای امریکایی از افغانستان را به شرطی قبول کنند. که زندانیان این‌گروه آزاد می‌شوند و امریکا از نیروهای هوایی حکومت افغانستان حمایت نمی‌کند. معلوم نیست که ارگ با چه مشکلات روبرو خواهد شد.

نویسنده سرمقاله سفارش می‌کند که حکومت افغانستان و طالبان باید به‌خاطر پایان یافتن جنگ تلاش کنند، چون خواست مردم همانا آتش بس و صلح دایمی درکشور می‌باشد.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی نوشته است که طالبان همزمان با اعلام بیرون شدن نیروهای امریکایی از افغانستان فیصله کردند. که درنشست استانبول شرکت نمی‌کنند. و یک بار دیگر حملات شان را بر نیروهای افغان افزایش دادند.

به باور نویسنده. مطلب ممکن تهدیدات امنیتی در شهرهای بزرگ به خصوص کابل از جانب طالبان افزایش پیدا کند.

به باور نویسنده، این حملات درحالی افزایش میابد، که جامعه جهانی مصروف دریافت یک راه حل سیاسی در افغانستان است.

نویسنده سرمقاله به طالبان سفارش می‌کندکه در برابر استفاده از فرصت به‌میان آمده و تلاش‌های صلح از خود انعطاف نشان دهند، منافع افغان‌ها را درنظر گرفته و جنگ را متوقف سازند.

درپایان سرمقاله تاکید شده است که هیچ کس از راه جنگ به قدرت رسیده نمی‌تواند، درصلح منافع تمام افغان‌ها نهفته و کشور را از بربادی نجات می‌دهد.

XS
SM
MD
LG