لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۱ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۴۴

هشت صبح: حمله‌های اخیر طالبان امریکا را نگران کرده است


روزنامه‌های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل، مطالب خود را پیرامون حمله‌های احتمالی بر نیروهای بین‌المللی حین بیرون شدن آنان از افغانستان، تلاش‌های کُند صلح و افزایش جنگ نوشته اند.

  • هشت صبح

هشت صبح نوشته است که حمله‌های اخیر طالبان امریکا را نگران کرده است.

به گفته روزنامه نویس، این گروه از حمله‌های احتمالی پس از ماه می بر نیروهای خارجی و همچنان از حمله‌های احتمالی بر نیروهای تازه نفس امریکایی که وارد افغانستان خواهند شد، نیز هشدار داده اند.

در سرمقاله این روزنامه آمده است که امریکا برای بیرون شدن مصئون و مطمین از افغانستان نیروهای ویژه را به این کشور می‌فرستد اما رقم دقیق تعداد نیروها هنوز مشخص نیست، به همین گونه امریکا دو فروند طیاره بم افگن (B-52) را در قطر جا بجا کرده است.

به باور نویسنده، گرفتن آماده‌گی‌ها برای بیرون شدن ۲،۵۰۰ سرباز امریکایی و ۷،۰۰۰ سرباز ناتو نشان دهنده تهدیدهای طالبان است، پس با توجه به این مساله تهدیدهای اخیر طالبان قابل درک است.

به باور سرمقاله نویس، گرفتن تدابیر احتیاطی برای بیرون شدن مصون نیروهای امریکایی از افغانستان این پیام را می‌رساند که هر نوع حمله بر نیروهای خارجی واکنش‌های شدید را با خود به همراه خواهد داشت و این احتمال هم می‌رود، که در آخرین لحظه‌ها چانس باقی ماندن نیروهای بین‌المللی در افغانستان را فراهم کند.

  • مسیر

روزنامه مسیر در سرمقاله‌اش نوشته است که جنگ‌های پی در پی در ولایت‌ها، درگیری‌ها و انفجارها افزایش یافته اند.

به نوشته روزنامه، همه روزه ادعای کشته شدن ده‌ها نیروی امنیتی و طالبان مطرح می‌شود.

جنگ بر خلاف امید و خواست‌های مردم افزایش یافته است که در آن برعلاوه جناح‌های دیگر غیر نظامیان نیز کشته می‌شوند.

در ادامه سرمقاله گفته شده است که موقف گیری‌ها و استعمال ادبیات جنگ ازسوی جناح‌های درگیر سبب ادامه جنگ در افغانستان شده است.

به باور نویسنده تاکید روی این موقف گیری‌ها جنگ را دیگر هم شدت بخشیده است و موانع را در برابر روند صلح هم بیشتر می‌کند.

در پایان سرمقاله آمده است، ترس آن هم وجود دارد که ادامه چنین وضعیت سبب توقف روند صلح شده و جنگ را به حالت قبلی‌اش برگرداند.

به باور نویسنده پس نیاز است که در فرصت‌های به‌میان آمده صلح استفاده درست شده و جلو جنگ گرفته شود.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی در سرمقاله خود نوشته است که بدون شک نیروهای بین‌المللی افغانستان را ترک می‌کنند زیرا آنان به اساس اعتراف شان ۲۰ سال قبل برای سرکوب گروه القاعده وارد افغانستان شده بودند، که این گروه را سرکوب کرده و رهبر آن را کشتند.

به باور سرمقاله نویس، امریکا در این مدت از زمین و فضای افغانستان استفاده کرد، جنگی که ظاهرا بر ضد تروریزم بوده و هزارها افغان در آن کشته و زخمی شدند.

نویسنده سرمقاله تاکید می‌کند که حالا بر امریکاست که از افغانستان چشم پوشی نکند و با مسوولیت از این کشور بیرون شود و این جا یک حکومت قدرتمند را بجا ماند تا افغانستان درگیر جنگ داخلی نشود.

XS
SM
MD
LG