لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۰۷

سکات موریسن: پس از ۲۰ سال مبارزه با تروریزم در افغانستان، جهان امن‌تر است


آرشیف، شماری از نیروهای استرالیایی در افغانستان

سکات موریسن، صدراعظم/نخست‌وزیر استرالیا گفته که پس از مبارزۀ ۲۰ ساله با تروریزم در افغانستان، حالا جهان امن‌تر است.

سکات موریسن، گفته که حضور نظامی کشورش در افغانستان ارزش قربانی‌هایی را داشت که نیروهای استرالیایی در افغانستان داده‌اند.

آقای موریسن در مراسم بزرگداشت از نیروهای کشورش که در طولانی‌ترین جنگ این کشور در داخل افغانستان خدمت کردند، گفت که پس از ۲۰ سال مبارزه با تروریزم در افغانستان، جهان نسبت به گذشته امن‌تر است.

آقای موریسن از سوی دیگر خواستار توجۀ بیشتر به افغانستان و تهدید هراس‌افگنی در این کشور شد.

اسکات موریسن، صدراعظم استرالیا
اسکات موریسن، صدراعظم استرالیا

بربنیاد آمار وزارت دفاع استرالیا ۴۱ سرباز استرالیایی در زمان ماموریت نظامی این کشور در افغانستان کشته شدند، اما نیروهای این کشور هم به قتل ۳۹ شهروند بی‌گناه در افغانستان متهم هستند.

بر بنیاد معلومات وزارت دفاع استرالیا، در حال حاضر ۸۰ سرباز این کشور در افغانستان حضور دارند که تا یازدهم سپتمبر افغانستان را ترک خواهند کرد.

همزمان با این پیتر دیتون، وزیر دفاع استرالیا احتمال اعزام نیرو به افغانستان را رد كرد، اما هشدار داد كه کشور از همه روش‌های ممكن برای از بین بردن تروریزم در این كشور استفاده خواهد كرد.

وزیر دفاع استرالیا به آموزش و حمایت نیروهای امنیتی افغانستان تأکید کرد و دست‌آوردهای سال‌های گذشته در افغانستان را ستود.

حکومت افغانستان تأیید کرده که نیروهای امنیتی افغانستان در خط نخست مبارزه با تروریزم جهانی قرار دارند و می‌توانند که از مردم و خاک خود حفاظت کنند.

رحمت‌الله اندر، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان
رحمت‌الله اندر، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان

رحمت‌الله اندر، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان گفت: "ما در جنگ با تروریزم در خط اول قرار داریم و دفاع از این خاک و مردم مسئولیت موقتی ما نه بلکه مکلفیت دایمی ما است. نیروهای امنیتی و دفاعی در حال حاضر خودکفا شده‌اند."

از یک‌سو گفته می‌شود که با طولانی‌ترین جنگ امریکا و متحدان اش در افغانستان امنیت جهان نسبت به گذشته امن‌تر شده، اما از سوی دیگر میزان خشونت‌ها در افغانستان افزایش یافته است.

وزارت داخلۀ افغانستان گفته که از بیست و پنجم ماه حمل تا پنجم ثور طالبان در مناطق مختلف افغانستان شش حملۀ انتحاری و ۶۲ انفجار ماین سازمان داده‌اند.

سیدحامد روشن، معاون سخنگوی این وزارت گفت که در این حمله‌ها ۶۳ غیرنظامی کشته و ۱۸۰ تن دیگر زخمی شده‌اند که شامل زنان و کودکان هم می‌شود.

روشن می‌گوید: "در حملات مختلف انتحاری، مقناطیسی و قتل‌های هدفمند از سوی طالبان ۶۳ هموطن ما کشته و ۱۸۰ تن دیگرشان زخمی شدند."

آرشیف، انفجار در شهر کابل
آرشیف، انفجار در شهر کابل

وزارت داخله همچنین از وارد کردن تلفات سنگین به طالبان نیز خبر داده و گفته که در این اواخر فرماندهان مهم و شمار زیادی از اعضای این گروه را از بین برده است.

از سوی دیگر، طالبان تلفات غیرنظامیان در حمله‌های این گروه را رد کرده است.

در همین حال، وزارت دفاع افغانستان هم هر روز از وارد کردن تلفات سنگین به طالبان در ولایت‌های مختلف خبر داده و ادعا کرده که بیشتر آنان در حمله‌های هوایی کشته شده‌اند. اما طالبان این میزان تلفات را رد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG