لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۵۵

آزمون کانکور تحصیلات عالی از ۸ ثور در ۲۵ ولایت برگزار می‌شود


آرشیف، برگزاری آزمون کانکور در ولایت خوست

اداره ملی امتحانات افغانستان اعلام کرده که امتحان کانکور پوهنتون‌ها و موسسات تحصیلات عالی از هشتم ماه ثور در ۲۵ ولایت برگزار می‌شود.

اداره ملی امتحانات اعلام کرده که امتحان کانکور ۱۴۰۰ پوهنتون‌ها و موسسات تحصیلات عالی در هشتم ثور برگزار می‌شود.

عبدالقدیر خموش، سرپرست این اداره روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت که دو روز بعد امتحان کانکور در ۲۵ ولایت آعاز خواهد شد. ‎

عبدالقدیر خموش
عبدالقدیر خموش

‎آقای خموش افزود:‌ "آغاز دور نخست امتحانات کانکور ۱۴۰۰ در افغانستان است که از تاریخ هشت الی ده برای سه روز در ۲۵ ولایت افغانستان راه‌اندازی می‌شود. این نخستین بار است که امتحان کانکور ۲۵ ولایت در یک دوره مدیریت می‌شود."

آقای خموش گقت، ۲۵ ولایت که شامل ارزگان، بادغیس، بامیان، بغلان، پروان، پکتیکا، پکتیا، پنجشیر، خوست، دایکندي، زابل، سرپل، سمنگان، غور‌، فراه، کاپیسا، کندهار، کنر، لغمان، لوگر، ننگرهار، نورستان، نیمروز، هلمند و میدان وردک است، نزدیک به ۹۰ هزار داوطلب ثبت نام کرده‌اند.

به گفته آقای خموش، در مرحله دوم امتحان کانکور هشت ولایت دیگر، در ۲۶ ثور آغاز و برای سه روز دوام خواهد داشت. به گفته این اداره تا کنون تاریخ اخذ امتحان کانکور کابل مشخص نشده است.

‎اداره ملی امتحانات روز یکشنبه روند بیومتریک داوطلبان کانکور ۲۵ ولایت را آغاز کرد. به گفته مسئولان این داره، فردا سه‌شنبه خاتمه خواهد یافت.

از سوی دیگر، یما امان، مسئول فنی و عملیاتی این اداره درباره ظرفیت جذب پوهنتون‌ها و موسسات تحصیلات عالی گفت:

یما امان

‎آقای امان افزود: "ما امسال درکل در حدود دوصد هزار داوطلب داریم که برای ۱۴۳ هزار ظرفیت با هم رقابت می‌کنند. از این میان ۷۲ هزار در برنامه لیسانس وزارت تحصیلات عالی است. از این تعداد ۳۳ درصد مرد، ۲۰ درصد زن و ۴۵ درصد باقیمانده عمومیخواهند بود که داوطبان زن و هم مرد می‌توانند در این ظرفیت‌ها رقابت کنند و ۳۰ هزار نفر نیز به انستیتیوت‌ها جذب خواهند شد."

به گفته مسئولان اداره ملی امتحانات، در این تاریخ امتحانات داوطلبان تعلیمات تخنیکی و مسلکی و خدمات ملکی نیز گرفته خواهد شد.

XS
SM
MD
LG