لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۱ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۳۸

داوودزی: هیئت‌های افغانستان و پاکستان روی تنظیم مجدد روابط دو کشور توافق کردند


دیدار هیئت پاکستانی با محمد عمر داوودزی، نماینده رئیس جمهوری افغانستان برای پاکستان

محمد عمر داوودزی نماینده ویژه رئیس جمهور افغانستان برای پاکستان می‌گوید، خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان فُرصتی را برای هر دو کشور فراهم می‌کند تا در روابط خود بازنگری کنند.

داوودزی گفت، در مذاکرات با هیئت پاکستانی در اصول توافق شد که روابط بین دو کشور از سر تنظیم شود.

آقای داوودزی این سخنان را دیروز دوشنبه (۶ ثور) پس از دیدار با محمد صادق، همتای پاکستانی‌اش در کابل، در مصاحبهٔ اختصاصی به رادیو آزادی گفت.

محمد صادق که رهبری هیئتی مشمول مقام‌های نظامی و ملکی پاکستان را در کابل به عهده داشت، با تعدادی دیگر از مقام‌های ارشد افغانستان، از جمله مشاور امنیت ملی، نیز دیدار کرد.

محمد صادق (وسط) فرستاده ویژه پاکستان برای افغانستان
محمد صادق (وسط) فرستاده ویژه پاکستان برای افغانستان

عمر داوودزی در ادامه مصاحبهٔ خود افزود که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان اکنون پاکستان درک کرده که منفعت کشورش در یک افغانستان با ثبات است.

نمایندهٔ ویژه رئیس جمهور اشرف غنی گفت، در این نشست که با محوریت مسایل امنیتی و دفاعی دوجانبه تمرکز داشت، توافق شد که زمان آن فرارسیده که روابط دو کشور از سر تنظیم شود.

داوودزی افزود: "ما همچنان این نوع شواهد را می‌بینیم که پاکستانی‌ها از برگشت کلی طالبان حمایت نخواهند کرد. اما این که تا چه سرحد از موقف حکومت افغانستان حمایت می‌کنند، در این قسمت یک چیزی پیشرفت داریم. ولی یک راه طولانی در پیش است."

عمر داوودزی نمایندهٔ خاص رئیس جمهور غنی برای پاکستان گفت، روابط دو جانبه باید طوری تنظیم شود که پاکستان هیچ گونه دشمن افغانستان را در خاک خود پناه ندهد و افغانستان هم چنین اطمینانی را به پاکستان بدهد.

پس از آن که جو بایدن رئیس جمهور امریکا خروج نهایی نیروهای خود از افغانستان را تا یازدهم سپتمبر امسال اعلام کرد، محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در سخنرانی‌اش در هفتهٔ پیش گفت که اکنون زمان آن فرا رسیده که پاکستان و طالبان درباره افغانستان آینده، انتخاب کنند.

آرشیف، شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان
آرشیف، شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان

او با اشاره به پاکستان گفت، اسلام آباد می‌خواهد به مثابه یک شریک بین‌المللی با اعتبار در ثبات افغانستان نقش بازی کند و یا در بی نظمی آن.

هرچند، مقام‌های پاکستانی درباره این سخنان رئيس جمهور افغانستان از خود واکنش نشان ندادند، اما شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان در تازه‌ترین مصاحبه‌اش با خبرگزاری انادولی ترکیه گفت، کشورش در افغانستان نا امن بخصوص در عرصهٔ اقتصادی و تجارتی خیلی صدمه دیده است.

او در این مصاحبه گفت که با در نظرداشت این مساله او اکنون درک کرده که یک افغانستان با ثبات و صلح‌آمیز، بسیاری منافع آن‌ها را تأمین خواهد کرد.

اما مقام‌های افغان همیشه در ارتباط به سیاست‌های مقام‌های پاکستان در قبل افغانستان به دیده شک و تردید نگریسته اند.

در شرایط کنونی پرسش این است، با خروج نیروهای خارجی از افغانستان آیا پاکستان واقعا سیاست خود را تغییر داده و روابط شان با طالبان را بازنگری می‌کنند؟

عمر داوودزی نمایندهٔ ویژهٔ رئیس جمهور غنی برای پاکستان می‌گوید، پاکستانی‌ها در حرف درست می‌گویند. اما در عمل، زمانی که نیروهای خارجی از افغانستان بیرون شوند، دیده شود.

محمد عمر داوودزی، نماینده ویژه رئیس جمهوری افغانستان برای پاکستان
محمد عمر داوودزی، نماینده ویژه رئیس جمهوری افغانستان برای پاکستان

او گفت: "همچنان بر سر یک چهارچوب همکاری‌های دوجانبه بین افغانستان و پاکستان که منجر به ختم همه نگرانی‌ها و همه بی اعتمادی‌ها شود، یک اساس گذاشتیم. می‌بینیم که می‌خواهند با دولت اسلامی افغانستان کار کنند."

پاکستان که در اواخر دهه ۱۹۹۰ حکومت طالبان را به رسمیت شناخت، گفته که فشار زیادی بر طالبان وارد کرده تا جنگ در افغانستان را پایان دهند، با حکومت افغانستان به یک توافق صلح برسند و برای دستیابی به این هدف در روند صلح شرکت کنند. اما این به طالبان تعلق دارد که چه تصمیم می‌گیرند.

XS
SM
MD
LG