لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۰۹

دفتر ولسوال مرغاب در کوه برای باشندگان این ولسوالی مشکل ساز شده است


کوه شاه تیغ در ولسوالی مرغاب ولایت غور. دفتر ولسوال در بالای همین کوه موقعیت دارد.

عبدالکریم ۳۵ ساله باشنده روستای اسپرف ولسوالی مرغاب ولایت غور، مجبور است که روزانه ۴۰ کیلومتر راه را برای حل مشکلاتش بپیماید تا به دفتر ولسوال مرغاب برسد. چونکه به گفته عبدالکریم دفتر ولسوال بالای کوه شاه تیغ در شمال فیروزکوه در پوسته نیروهای امنیتی است.

او از ماجرای خود قصه می‌کند: "سرک‌های مرغاب همه خراب است من خودم از مرغاب پای پیاده حرکت کردم آمدم شاه تیغ و از شاه تیغ آمدم به شهر فیروزکوه پس از شهر رفتم شاه تیغ، ببینید من که جوان هستم از توانایی من است آیا اطفال، زنان و مردان پیرکه به یک مشکل مواجه می‌شوند آنها را کی بیآورد و چطور این راه را طی بکنند؟"

عبدالکریم که ۲۲ روز می‌شود به دلیل ناامنی به فیروزکوه پناه آورده، گفت که امیدوار است ولسوالی به مرکز اصلی خود آغاز به فعالیت کند.

غلا سخی صبوریار ولسوال مرغاب است. او مشکلات مردم را تأیید می‌کند: " ۴۰ کیلومتر است یک آدم یک تذکره کار دارد مجبور مگر همان ۴۰ کیلومتر برود و بیآید، حال ولسوالی به این معنی نیست که به خط مقدم جبهه باشد، منتها در تلاش هستیم بلکه همین جاها در یک گوشه شهر اجازه بدهند که یک دفتر ایجاد کنیم به خود."

آقای صبوریار همچنان گفت که مردم برای حل موارد حقوقی‌شان به دلیل نبود نهاد‌های عدلی و قضایی، به دادگاهای طالبان مراجعه می‌کنند.

نوراحمد که در ولسوالی مرغاب زندگی می‌کند با ولسوال موافق است:" مشکلات ما زیاد می‌شود دولت به ما رسیدگی نمی‌کند مردم بیشتر می‌روند مراجعه به طالب می‌کنند پیش طالب‌ها می‌روند که قضیه‌های ما را حل و فصل کنید چون دولت رسیدگی نمی‌کند."

عبدالظاهر فیض زاده والی غور
عبدالظاهر فیض زاده والی غور

عبدالظاهر فیض‌زاده والی غور است. او از حل این مشکل به زودی خبر می‌دهد: "انشاالله مرغاب هم جز برنامه‌های ما است، امروز ولسوال مرغاب کتبی مشکلات خود را به میان گذاشت مشکلات آن عدم تعمیر مناسب برای ولسوالی و همچنان برای قوماندانی امنیه بود."

ولسوالی مرغاب دو سال پیش تاسیس شد، اما به دلیل حضور جنگجویان طالبان در مرکز اصلی آن "شورابه" دفتر ولسوال فعال نشد.

به گفته مسئولان تاسیسات آن به روستایی "سمک" در شمال ولسوالی دولتیار منتقل شد.

اما هشت ماه بعد از آن منطقه سمک به دست طالبان سقوط کرد، دفتر ولسوال مرغاب به یک پوسته امنیتی در شمال شهر فیروزکوه منتقل شد.

مرغاب در فاصله تقریباً ۱۳۰ کیلومتری شمال شرق مرکز ولایت غور با ولایات فاریاب و سرپل راه دارد و یکی از ناامن‌ترین مناطق غور است. به گقته مسئولان اداره محلی غور در گذشته گروه داعش نیز در این منطقه فعالیت داشته. در حال حاضر به گفته ولسوال مرغاب گروه طالبان در تمام مناطق آن تسلط کامل دارند.

بخشی از ولسوالی مرغاب غور
بخشی از ولسوالی مرغاب غور

این تنها ولسوالی مرغاب غور نیست که در این وضعیت قرار گرفته، بلکه در زمان حکومت وحدت ملی ۸ ولسوالی دیگر نیز در ولایت‌های دایکندی، هرات و کندز ایجاد شد.

از این هشت ولسوالی تازه تاسیس در حال حاضر ولسوالی‌های زیرکوه و پشت کوه در ولایت هرات، گلباد، گل‌تپه و آقتاش در ولایت کندز در مراکز شهرهای این ولایات برای مردم کار می‌کنند.

ولسوالی تازه تاسیس مرغاب غور اولین ولسوالی بود که پس از توافقنامه بین طالبان و امریکا یکبار به دست طالبان سقوط کرد.

اکنون عبدالکریم چشم انتظار است، نشست صلح در استانبول و تلاش‌های جدید نتیجه بدهد تا او دیگر ۴۰ کیلومتر راه پر خطر را سفر نکند و بتواند در مرکز اصلی ولسوالی مرغاب در منطقه شورابه به خدمات اساسی زندگی، دسترسی پیدا کند.

XS
SM
MD
LG