لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۱۲

وزیر خارجه امریکا: هیچ طرفی خواهان برگشت افغانستان به جنگ داخلی نیست


انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا

انتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا می‌گوید که هیچ طرفی به شمول حکومت افغانستان و طالبان نمی‌خواهند که بار دیگر در این کشور جنگ‌های داخلی آغاز شود.

آقای بلینکن در مصاحبه با تلویزیون سی‌ان‌ان در این مورد اظهارات تازه داشته است.

او در پاسخ به سوالی که پس از بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان خلایی در این کشور به وجود خواهد آمد که براساس آن طالبان از راه نظامی به قدرت برسند و یاهم جنگ داخلی در افغانستان به وقوع بپیوندد؟ گفته که این یک سناریوی احتمالی است.

دیدار انتونی بلینکن با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در ارگ ریاست جمهوری
دیدار انتونی بلینکن با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در ارگ ریاست جمهوری

آقای بلینکن اما واقع شدن جنگ داخلی در افغانستان را به نفع هیچ طرفی نمی‌داند: "نفع هیچ گروه در یک جنگ داخلی دیگر در افغانستان نیست. نفع مردم افغانستان نیز در آن ننهفته است. حکومت افغانستان و طالبان هردو جنگ داخلی را نمی‌خواهند. هیچ همسایه افغانستان هم این را نمی‌خواهد. حتی کشورهای همسایه این کشور که در ۲۰ سال اخیر دنبال منافع خود بودند، هم جنگ داخلی را نمی‌خواهند."

وزیر خارجه امریکا تاکید کرده که کشورش در مسایل افغانستان دخیل خواهد بود و با استفاده از یک دپلوماسی ژرف با دولت، مردم و نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور به کمک‌های خود ادامه خواهد داد.

آقای بلینکن با اشاره به کشورهای منطقه گفته که پس از اعلام بیرون شدن تمام نیروهای خارجی از افغانستان، بسیاری از کشورها افکار خود را متمرکز به این کشور کرده است.

اما وزیر خارجه امریکا از تمام کشورها خواسته که تصمیم‌شان باید طوری باشد که تمام قواعد بازی را در نظر بگیرند.

این درحالی است که جان کربی سخنگوی وزارت دفاع امریکا نیز از اظهارات اخیر خود عقب نشینی کرده که گفته بود، پس از اول ماه می نیروهای امریکایی از نیروهای هوایی افغانستان حمایت نخواهند کرد.

آقای کربی در صفحه توییتر خود نوشته که در این باره کدام تصمیم گرفته نشده و چنین بیانات را اشتباه خود دانسته بود.

در همین حال عطا الرحمان سلیم معاون شورای عالی مصالحه ملی در نشستی به مناسبت هشتم ثور در کابل گفت که طالبان باید اشتباهات گذشته را تکرار نکنند.

آقا سلیم جنگ طالبان را از نظر دینی و منطقی نیز مورد پرسش قرار داد: "حالا که امریکایی‌ها بیرون می‌شوند، امریکایی‌های که به دلیل اعمال بد شما به افغانستان آمده بودند به گفته خود شما پس از بیرون شدن آن‌ها این جنگ چگونه مشروعیت دینی، منطقی و مردمی دارد."

عطا الرحمان سلیم، معاون شورای عالی مصالحه ملی افغانستان
عطا الرحمان سلیم، معاون شورای عالی مصالحه ملی افغانستان

نگرانی‌ها پس از بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان در مورد این کشور در حالی مطرح می شود که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری و مقام‌های دیگر حکومتی همواره تاکید کرده‌اند که هیچ تهدیدی جدی وجود ندارد.

حکومت افغانستان بیرون شدن نیروهای خارجی از این کشور را یک فرصت طلایی برای رسیدن افغانستان به صلح و پایان دادن به جنگ ۴۲ ساله در این کشور خوانده است.

XS
SM
MD
LG