لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۶ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۰۹

امروز از ۸۷ هزار فارغ صنف دوازدهم در ۲۵ ولایت آزمون کانکور گرفته شد


آرشیف، امتحان کانکور در غور

امروز چهارشنبه از ۸۷ هزار فارغ صنف دوازدهم در ۲۵ ولایت آزمون کانکور گرفته شد.

از فارغان صنف دوزادهم سال ۱۴۰۰ در ۲۵ ولایت روز چهارشنبه آزمون کانکور گرفته شد، قرار است آزمون کانکور بقیه ولایت به استثناء پایتخت در اواخر همین ماه برگزار شود.

در جمع ۲۵ ولایت‌ که امروز ازمون کانکور را پشت‌سر گذشتاند،‌ ارزگان، بادغیس، بامیان، بغلان، پروان، پکتیکا، پکتیا، پنجشیر، خوست، دایکندی، زابل، سرپل، سمنگان، غور‌، فراه، کاپیسا، کندهار، کنر، لغمان، لوگر، ننگرهار، نورستان، نیمروز، هلمند و میدان وردک شامل اند.

آرشیف، امتحان کانکور در بامیان
آرشیف، امتحان کانکور در بامیان

قدسیه باشنده ولایت بامیان و مطیع‌الله باشنده ولایت پکتیا در این باره می‌گویند.

"امسال برای امتحان کانکور زیاد درس خواندم خیلی به‌نظر خود آماده بودم سوال‌ها هم آسان بود و سوال‌های هود را حل کردم امید دارم‌ که در رشته دلخواه خود کامیاب شوم."

"امتحان کانکور من خوب بود بسیار روند خوب بود استادان در زمان معین آمدند، من پرسش‌ها را حل کردم و مطمئن هستم که در رشته که دوست دارم کامیاب می‌شوم."

عبدالقدیر خموش رئیس عمومی اداره ملی امتحانات روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت که آزمون امسال در مقایسه به سال‌های دیگر به‌گونه شفاف گرفته می‌شود.

عبدالقدیر خموش
عبدالقدیر خموش

اداره ملی امتحانات افغانستان می‌گوید که در آزمون کانکور امسال بیش از ۲۰۰ هزار فارغان صنف دوازدهم شرکت کرده‌است.

یما امان رئیس بخش فنی و عملیاتی این اداره می‌گوید: "ما امسال در کل حدود ۲۰۰ هزار داوطلب داریم، از این شمار ۱۴۳ هزار برای ظرفیت رقابت می‌کنند، که ۷۲ هزار آن در برنامه‌های لیسانس وزارت تحصیلات عالی شامل می‌باشد."

در دور نخست آزمون کانکور امسال حدود ۸۷ فارغان صنف دوازدهم برای راه‌یابی به نهادهای تحصیلات عالی و نیمه عالی با هم رقابت کردند‌.

قرار است در آزمون کانکور سال روان در مجموع حدود ۲۰۰ هزار‌ فارغ صنف ۱۲ شرکت کنند که از این میان ۱۴۴ هزار در نهادهای تحصیلات عالی و نیمه عالی دولتی جذب می‌شوند.

XS
SM
MD
LG