لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۰۶

هشدار القاعده به امریکا: به کمک طالبان در افغانستان به فعالیت آغاز می‌کنیم


آرشیف، شماری از جنگجویان القاعده

ایالات متحده امریکا، خروج نیروهایش را از افغانستان، بر اساس جدول زمانی آغاز کرده اما تهدیدهای القاعده ظاهراً پایان نیافته.

این شبکه هشدار داده که با خروج نیروهای امریکایی، به کمک طالبان در افغانستان به فعالیت آغاز می‌کند.

در حالی که نیروهای امریکایی خروج را از افغانستان آغاز کرده‌اند و آن‌سو دقیقاً ده سال از کشته شده اسامه بن لادن رهبر پیشین شبکه القاعده می‌گذرد، فعالیت‌های این شبکه باز هم نگرانی‌ها را افزایش داده است.

رسانه‌های امریکایی گزارش می‌دهند که تهدیدهای تازه شبکه القاعده از مرزها فراتر گذشته.

تلویزیون سی‌ان‌ان به نقل از یک مسوول القاعده نوشته که با اشاره به خروج نیروهای امریکایی از افغانستان گفته است، این کافی نیست و نظامیان امریکایی باید تمامی کشورهای اسلامی را ترک کنند.

آرشیف، شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان
آرشیف، شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان

به گزارش سی‌ان‌ان، القاعده در برابر امریکا در هر جا هشدار جدی جنگ داده است.

دو عضو شبکه القاعده به این رسانه امریکایی گفته اند که با خروج نیروهای این کشور، به کمک طالبان در افغانستان به فعالیت آغاز می‌کنند.

این که تهدیدها تا چی حد جدی اند، پیش‌بینی آن در حال حاضر دشوار است اما در واشنگتن و پایتخت‌های کشورهای غربی، به آن توجه می‌شود.

شماری از آگاهان، تهدیدهای تروریستی را جدی می‌دانند اما به توانایی شبکه القاعده برای اقدام زود هنگام تردید دارند.

سمیع یوسفزی خبرنگار و آگاه امور سیاسی به این باور است که در حال حاضر ایمن‌الظواهری رهبر فعلی شبکۀ القاعده شاید در مناطق مرزی میان افغانستان و پاکستان پنهان باشد.

او اما به رادیو آزادی گفت که تهدیدهای فعلی القاعده خیلی هم جدی نیست.

یوسفزی می‌گوید: " فکر نمی‌کنم که القاعده در حال حاضر تهدید جدی برای امریکا و یا غرب باشد. اما القاعده تنظیمی است که ایدیولوژی دارد و افرادش در عراق، سوریه و یمن فعال استند."

در عین حال، احتمالی که گویا با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، شبکه القاعده دو باره به فکر احیای خودش خواهد شد، شماری از مقام‌های ایالات متحده را نگران کرده.

هیلاری کلنتن وزیر پیشین امور خارجه و نامزد ریاست جمهوری امریکا، با اشاره به همین نکته گفته که شاید برای سرکوب چنین تهدیدها، نیازی برای اعزام دوباره نیروها به افغانستان باشد.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین امریکا
هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین امریکا

او همراه با کاندولیزا رایس مشاور امنیت ملی امریکا در اداره جورج دبلیو بوش، روز پنجشنبه در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا سخن گفت.

امریکا پس از ۱۸ ماه گفتگو با نماینده‌های طالبان در قطر، روی خروج کامل نیروهایش از افغانستان توافق کرد اما به شرطی که طالبان به هیچ گروهی به شمول القاعده اجازه ندهند که از خاک این کشور برای حمله بر امریکا و کشوری دیگری استفاده کند.

اما اکنون شبکۀ القاعده که رهبر پیشینش در دوم ماه می سال ۲۰۱۱ در ایبت آباد پاکستان کشته شد، خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را برای خودش پیروزی می‌داند.

XS
SM
MD
LG