لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۲ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۲۷

ویسا: ناتو صد سربازش را از افغانستان بیرون کرد


آرشیف، شماری از روزنامه های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل مطالبی پیرامون بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان و وضعیت بعد از آن در این کشور چاپ کرده‌اند.

سرخط

روزنامه سرخط در سرمقاله خود نوشته است که ناتو به تعهد خود عمل کرده و دیروز شماری از نیروهای خود را از افغانستان خارج کرد.

روزنامه به نقل از فرمانده عمومی ناتو نوشته است که این سازمان سربازانش را با احتیاط از افغانستان بیرون می‌کند. هرگاه طالبان در زمان بیرون شدن آنها کوچک‌ترین تخطی کند، با شدیدترین پاسخ نیروهای ناتو روبه‌رو خواهند شد.

نویسنده روزنامه از حکومت و طالبان خواسته که باید برای پایان دادن به جنگ در افغانستان تلاش و آرزوهای مردم را در راستای برقراری آتش‌بس و تأمین صلح در کشور برآورده کنند.

روزنامه نوشته است که طالبان نباید در مدت زمان بیرون شدن نیروهای بین‌المللی تخلف کنند و مرتکب تخلفی شوند، نتیجه آن برای افغان‌ها خطرناک خواهد بود.

ویسا
روزنامه ویسا هم در مطلبی نوشته است که ناتو دیروز ۱۰۰ سربازش را از افغانستان بیرون کرد. به نوشته روزنامه، یک مقام ناتو همزمان با آغاز این روند گفته است که در هر مرحله این روند سلامتی نیروهای ائتلاف اولویت دارد. او افزوده است که هر حمله طالبان با سخت‌ترین روشی پاسخ داده خواهد شد.

روزنامه نوشته است که هرچند به اساس تعهدات اعلام شده در کنفرانس بروکسل، کمک‌های مالی امریکا و ناتو به افغانستان تا سال ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت، اما روند بیرون کردن نیروهای‌شان را تا ۱۱ سپتمبر تکمیل می‌کنند.

آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی‌در سرمقاله‌اش نوشته است که با آغاز بیرون شدن نیروهای امریکایی از افغانستان، طالبان بار دیگر حملات خود به نیروهای افغان را شدت بخشیده‌اند.

به باور نویسنده، افزایش تهدیدات امنیتی طالبان در شهرهای بزرگ بخصوص کابل، این نگرانی را افزایش داده است که گویا جنگ جاری یک بار دیگر از افغان‌ها قربانی می‌گیرد.

به نوشته سرمقاله‌نویس، جهان در تلاش یافتن راه‌حل سیاسی برای معضل افغانستان است، ولی این که چنین راه‌حلی چه وقت و چگونه پیدا خواهد شد، مشخص نیست.

آرمان ملی افزوده است که جنگ به نفع هیچ طرفی نیست و برای تامین صلح پایدار طرف‌های درگیر باید برای امنیت افغان‌ها تلاش کنند.

XS
SM
MD
LG