لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۷ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۳۷

در دو رویداد جداگانه در لوگر و بگرام ۲۷ تن کشته و ۱۳۵ تن زخمی شدند


شفاخانه نزدیک به محل انفجار شام جمعه در ولایت لوگر

منابع محلی می‌گویند تلفات انفجار مهیب شام دیروز جمعه (۱۰ ثور) در ولایت لوگر در حال افزایش است.

حسیب‌الله ستانکزی، رئیس شورای ولایتی لوگر به رادیو آزادی گفت که تا کنون شمار تلفات این انفجار به ۲۶ کشته و ۱۱۰ زخمی رسیده است: "متاسفانه ۲۶ نفر شهید داریم. یک نفر همین حالا از زیر آوار کشیده شد و شهید شده‌است. شب ۲۱ نفر شهید داشتیم. در شفاخانه هم شهید داشتیم. در مجموع، ۲۶ نفر شهید و ۱۱۰ زخمی داریم. زخمیان به شفاخانه انتقال شده‌اند و جسدها تشخیص شده و به ولسوالی‌های لوگر انتقال پیدا می‌کنند."

‎آقای ستانکزی افزود که برخی زیر آوار گیر مانده‌اند و عملیات برای نجات آنها ادامه دارد.

اما دیدار لونگ، سخنگوی والی لوگر به رادیو آزادی گفت که شمار جان‌باختگان به ۲۲ نفر رسیده که اجساد آنها به خانواده‌های شان تحویل داده شده است.

به گفته مسئولان ولایت لوگر، بیشتر قربانیان این انفجار دانش‌آموزانی هستند که از ولسوالی ازر برای شرکت در امتحان کانکور به پل علم آمده بودند. به گفته او، آنها هنگام افطار بودند که با این انفجار مهمانخانه بر سر آنها فروریخت.

این مقام‌ها گفته‌اند که شماری زنان و کودکان هم در خانه‌های نزدیک به محل انفجار قربانی این رویداد شده‌اند.

این حمله در نزدیکی شفاخانه صحت عامه لوگر، جایی‌که مهمان‌سرای دولتی برای عموم مردم ساخته شده، اتفاق افتاد.

خانه‌های نزدیک محل رویداد نیز بر اثر این انفجار تخریب شدند، شیشه‌ها شکستند و سقف‌ها فرو ریختند.

به گفته مقام‌های امنیتی لوگر، فرد بمب‌گذار با استفاده از عنوان یک موسسه خیریه وارد منطقه شد و موتر مزدای بمبگذاری شده حامل خود را در این مهمانخانه منفجر کرد.

وزارت صحت گفته که بیشتر زخمیان این انفجار به کابل منتقل شده‌اند.

میرویس علیزی، معاون سخنگوی این وزارت گفت: "ساعت چهار صبح امروز ۷۱ زخمی از لوگر به کابل انتقال پیدا کردند. بر اساس آمار رسمی وزارت صحت، تا کنون ۲۲ تن کشته شده اند. زخمی‌ها به شفاخانه‌های وزیر محمد اکبرخان، ایمرجنسی، صحت طفل، ابن‌سینا، جمهوریت و استقلال انتقال یافتند."

این حمله واکنش رئیس جمهور، شورای عالی مصالحه ملی و شمار دیگر از مقامات افغان و همچنین کاربران رسانه‌های اجتماعی و مردم را برانگیخته است.

تا کنون مسئولیت این رویداد را هیچ گروهی بر عهده نگرفته است، اما مقام‌های حکومت طالبان را مسئول این حمله دانسته‌اند، این گروه تا اکنون در این مورد اظهار نظر نکرده است.

این مرگبارترین حمله در ماه‌های اخیر است.

از سوی دیگر، به گفته مقامات محلی، دیشب در انفجاری در یک پایگاه هوایی اردوی ملی در بگرام ولایت پروان، یک تن کشته و ۲۵ تن دیگر زخمی شده‌اند.

یک منبع محلی به رادیو آزادی گفت که وضعیت صحی ۱۲ تن از زخمیان وخیم است.

مقامات امنیتی در پروان گفتند که تمام قربانیان نیروهای امنیتی و دفاعی کشور هستند.

این در حالی که قرار است خروج نیروهای خارجی از افغانستان از امروز، اول ماه می، آغاز شود.

XS
SM
MD
LG