لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۲ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۴۶

هیواد: کشتار، جنگ و فداکاری برای اهداف بیگانه‌گان غیرقابل تحمل است


روزنامه‌های چاپ کابل

بيشتر روزنامه‌های امروز کابل در سرمقاله‌های خود به تلفات غیرنظامیان در جنگ و از احتمال از دست رفتن دست‌آوردهای ۲۰ سال گذشته پرداخته اند.

  • هیواد

روزنامه هیواد در صفحه اول خود می‌نویسد که کشتار، جنگ و فداکاری برای اهداف بیگانه‌گان در افغانستان غیرقابل تحمل است.

در سرمقاله نگاشته شده است که دهه‌ها می‌گذرد، اما هنوز هم افغان‌ها برای اهداف شوم بیگانگان کشته می‌شوند، جلو بسیاری پیشرفت‌ها گرفته می‌شود و مردم از نعمت‌های زندگی مرفه و صلح‌آمیز بی بهره شده‌اند.

سرمقاله نویس نوشته: "دشمن در این ماه مبارک رمضان بار دیگر افغان‌ها را به عزاداری فرونشاند و مردم را به وحشت انداخت."

در ادامه آمده است، دشمن این بار یک حمله موتر بمب را در برابر افغان‌های عام در لوگر انجام داد که باعث کشته شدن شمار زیادی از غیرنظامیان بی گناه و بی دفاع شده و دارایی‌های آن‌ها را نیز به خاک و خون کشانید.

نویسنده مقاله توصیه می‌کند که مردم افغانستان باید در برابر این دشمن، متحد شوند و علیه این دشمن خونین صدای خود را بلند کنند و اجازه ندهند که آینده افغان‌ها را تهدید کنند!

  • اطلاعات روز

اطلاعات روز، در سرمقاله‌اش به اعتراض‌های روان که در پیوند با خشونت‌های پسین در لوگر و دیگر ولایت‌ها رخ داده، اشاره کرده است.

روزنامه نوشته که صدای مردم لوگر، پکتیا، کنر و برخی دیگر ولایت‌های کشور گام خوبی برای آینده در زمینه حمایت از غیرنظامیان است.

نویسنده ادامه می‌دهد، بیداری مردم در جایی قابل مشاهده است که آن‌ها در اعتراض به اقدامات غیراخلاقی و کشتارهای غیرمعقولانه در جامعه به خیابان‌ها می‌آیند و به شدت از حقوق خود دفاع می‌کنند.

نویسنده می‌نویسد که مردم باید حرکت‌های مشابهی را در گذشته آغاز می‌کردند، اما هنوزهم خیلی دیر نیست و وحدت و یکپارچه‌گی مردم می‌تواند راه حل مناسبی برای پایان بحران موجود دریابد.

نویسنده در پایان از دولت افغانستان و جامعه جهانی خواسته است تا در پاسخ به نابرابری‌های مداوم در کنار افغانان بایستند و پاسخ دندان شکنی به این نابرابری‌ها بدهند.

  • صبح کابل

و روزنامه صبح کابل در سرمقاله‌اش افزون بر نگرانی درباره تلفات غیرنظامیان از احتمال از دست رفتن دست‌آوردهای ۲۰ سال گذشته ابراز نگرانی کرده است.

این روزنامه در سرمقاله خود از سوم ماه می، روز جهانی آزادی مطبوعات نوشته كه آزادی بیان خط قرمز است و نباید از آن‌ گذشت.

سرمقاله نویس نوشته "وقتی خارجی‌ها افغانستان را ترک می‌کنند و جنگ شدت گرفته، افزون بر جلوگیری از تلفات غیرنظامی، باید به حفظ دست‌آوردهای گذشته افغانستان، از جمله آزادی بیان توجه جدی شود."

سرمقاله نویس ابراز نگرانی کرده که اگر خارجی‌ها افغانستان را ترک کنند و جنگ ادامه یابد، سرنوشت آزادی بیان ناروشن است و از دست دادن این دستاورد بزرگ بسیار دشوار خواهد بود.

نویسنده سرمقاله به ارزش آزادی بیان اشاره کرده و گفته که ارزش بدست آمده نباید به همین راحتی از دست برود.

XS
SM
MD
LG