لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۳۴

حضور کمرنگ زنان به دلیل افزایش تهدیدهای امنیتی در کندز


یک خبرنگار محلی کندز در جریان اجرای برنامه

مسئولان رسانه‌های محلی و کمیته مصوونیت خبرنگاران افغانستان در کندز می‌گویند که به دلیل افزایش چالش‌های امنیتی حضور خبرنگاران زن در رسانه‌های محلی این ولایت کاهش یافته.

هدایت‌الله زیارمل مسوول یکی از رسانه‌های خصوصی بنام تلویزیون اورانوس به رادیوآزادی گفت: "به دلیل مشکلات امنیتی در طی یکی دو سال اخیر حضور خانم‌های خبرنگار در رسانه‌های محلی کم‌رنگ شده. ما قبلاً در حدود هفت تا هشت کارمند از کارمندان اناث داشتیم، متأسفانه فعلا هیچ کارمند اناثیه نداریم. متأسفانه با گذشت هر روز مشکلات در تمامی سطوح به‌خصوص در رسانه‌های محلی بیشتر شده است."

شماری از خانم‌ها که هنوز هم در رسانه‌های محلی در این ولایت کار می‌کنند، هُشدار می‌دهند اگر وضعیت به همین‌ منوال ادامه داشته باشد، خانم‌ها با رسانه‌ها خدا حافظی خواهند کرد.

عفت همت کارمند یکی از رسانه‌های محلی در کندز در زمینه گفت: "نگرانی‌های بانوان در این راستا خیلی زیاد است. خوب در اوایل می‌دیدیم که بانوان در رسانه‌ها خیلی حضور پُر رنگ داشتند. وضعیت امنیتی در ولایت کندز خیلی خراب است، فعلاً هیچ یکی از بانوان شوق و علاقه‌ای ندارد که بیایند در رسانه‌ها کار بکنند. هر روز در ولایت کندز جنگ است در همچو وضعیت خراب فامیل‌ها به دختران‌شان اجازه نمی‌دهند که بیایند در رسانه‌ها کار بکنند."

حضور زنان به دلیل تهدیدهای امنیتی در کندز کمرنگ شده است
حضور زنان به دلیل تهدیدهای امنیتی در کندز کمرنگ شده است

حورا محمدی یکی دیگر از خبرنگاران رسانه‌های محلی در کندز می‌گوید که به دلیل تهدیدهای بالای امنیتی شماری از همکارانش وظایف‌شان را ترک کرده‌اند و برخی دیگر شان احساس مصوونیت نمی‌کنند.

بانو محمدی گفت: "امنیت کندز به همگان معلوم است که چی جریان دارد. این خودش یک چالش خیلی بزرگ می‌باشد سر راه خانم‌ها که نمی‌توانند به درستی در رسانه‌ها و یا در اداره‌های دولتی ایفاء وظیفه بکنند. طبعاً در این‌چنین شرایط هیچ خانواده دوست ندارد که دخترشان در فضای ناامن کار بکند."

فوزیه یفتلی منشی شورای ولایتی کندز نیز موافق است: "ما فعلاً در کندز امنیت و مصوونیت نداریم. خصوصاً بانوان خیلی نگرانی‌ها و چالش‌های خود را دارند. امنیت ندارند و مصوونیت ندارند، بناءً وظایف خود را ترک کرده‌اند و این را من تأیید می‌کنم. تعدادی را که مثلاً ما می‌دیدیم در پنج سال پیش و ده سال پیش به او عشق که بانوان در رسانه‌ها کار می‌کردند. متأسفانه حالا نیستند و این ظاهر هم نمی‌شود."

شهباز صابری مسئول کمیته مصوونیت خبرنگاران در کندز نیز می‌گوید که به دلیل تهدیدهای امنیتی حضور خبرنگاران زن در رسانه‌های محلی کم‌تر شده.

فعالیت رسانه‌یی زنان در ولایت کندز
فعالیت رسانه‌یی زنان در ولایت کندز

صابری افزود: "در ولایت کندز و در زون شمال‌شرق متأسفانه فضای کاری برای بانوان نهایت محدود شده. مشکلات و چالش‌های متعددی از جمله تهدیدهای امنیتی، مشکلات فضای کاری، دید منفی مردم نسبت حضور بانوان در رسانه‌ها و از طرف دیگر عدم حمایت از طرف خانواده این عوامل باعث شده، که حضور بانوان در ولایت کندز و در زون شمال کاهش پیدا بکند."

اما مقام‌ها محلی کندز می‌گویند که نهادهای امنیتی این ولایت در خصوص تأمین امنیت خبرنگاران از هیچ نوع سعی و تلاش دریغ نمی‌کنند.

در ولایت کندز در حال حاضر ۱۲ رادیویی محلی خصوصی، سه تلویزیون خصوصی و ۱۰ رسانه چاپی فعالیت دارند که در آن به ده‌ها جوان زمینه کار مساعد شده.

XS
SM
MD
LG