لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳۰ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۳۹

نگرانی باشنده‌های پروان از گسترش فعالیت طالبان


آرشیف، شماری از جنگجویان گروه طالبان

با افزایش حمله‌ها و خشونت‌های اخیر، برخی از ساکنان ولایت پروان از بدتر شدن اوضاع امنیتی در این ولایت نگران اند.

طالبان در ولسوالی‌های کوه صافی، سیاه گرد و شینواری ولایت پروان حضور دارند.

در تازه ترین مورد این گروه در ولسوالی شینواری برشماری از اشتراک کنندگان یک محفل فرهنگی تیراندازی کردند که پرچم دولت افغانستان در آن وجود داشت.

رویداد اخیر بر کسانی که به دور از مناطق کنترل طالبان در پروان زندگی می‌کنند هم تأثیر گذاشته.

عبدالله ۲۴ ساله در ناحیۀ یازدهم شهر چاریکار مرکز ولایت پروان زندگی می‌کند.

او از گسترش ساحۀ تحت تسلط طالبان در درۀ غوربند در بیست کیلومتری مرکز این ولایت، نگران است: "طالبان چند وقت پیش یک‌ پسر جوان را در یک محل به خاطری که بیرق افغانستان نزدش بود زخمی کردند و یک تن دیگر از باشنده‌های ولسوالی شینواری را به خاطر اشتراک در یک محفل دولتی کشتند. خشونت‌های این ها هر روز بیشتر شده می‌رود، هیچ راهی برای بیرون رفت هم نداریم."

مسئولان ولسوالی شینواری ولایت پروان تأیید می‌کنند که طالبان حضور شان را در ساحه بر مردم تحمیل می‌کنند.

محمد اکوگل ولسوال شینواری به رادیو آزادی گفت: "کسی که بیرق افغانستان را با خود حمل می‌کرد در ساحه نزدیک به پایگاه طالبان مورد حمله قرار گرفته و زخم برداشته بود. و در این درگیری طالبان وقتی فیر می‌کنند یک شخص دیگر که ۴۵ سال سن داشت مرمی به جانش اصابت می‌کند و شهید می‌شود."

بخاطر دریافت نظر طالبان در این مورد تلاش‌های رادیو آزادی بی‌نتیجه ماند.

لینای ۲۳ ساله فعال جامعه مدنی ولایت پروان است. او هم از وضعیت نگران است: "در این اواخر کارهای گروه طالبان بسیار زیاد شده و ما نگران این استیم که وضعیت امنیتی بدتر خواهد شد."

چاریکار مرکز ولایت پروان
چاریکار مرکز ولایت پروان

نگرانی مردم در حالی افزایش یافته که روند خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان از اول ماه می آغاز شده است و تا چند ماه دیگر تکمیل خواهد شد.

به تازگی، عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی به صدای امریکا گفته که خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان ممکن است تمایل طالبان به ادامه جنگ را تقویت بخشد.

تلاش‌های دپلوماتیک در سطح منطقه و جهان هم تا اکنون نتوانسته به افغانستان صلح بیاورد.

بسیاری از غیرنظامیان مثل عبدالله از پروان، از طرف‌های درگیر جنگ می‌خواهند که آتش‌بس کنند، اما هنوز روشن نیست که این خواستۀ مردم کی پذیرفته خواهد شد.

XS
SM
MD
LG