لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳۰ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۴۳

افغانستان

خلیل‌زاد: فصل تازه از همکاری‌‌ میان افغانستان و جامعه بین‌المللی آغاز می‌‌شود 

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان حین دیدار با زلمی خلیل‌زاد نمایند ویژه امریکا برای صلح افغانستان

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید، با خروج کامل نیرو‌های امریکایی فصل تازه از همکاری‌‌های مشترک میان افغانستان و جامعۀ بین‌المللی آغاز می‌‌شود.

خلیل‌زاد در دیدار امروزش (۱۳ ثور) با عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی همچنان گفته که جامعه جهانی و ایالات متحده از دست یافتن افغانستان به صلح حمایت می‌کنند و به کمک‌های‌شان با این‌کشور ادامه می‌دهند.

عبدالله عبدالله در این دیدار گفته که باید از فرصت‌های به میان آمده استفاده نهایی صورت گیرد اما او افزوده که طالبان مانع اصلی گفت‌وگو‌ها استند.

زلمی خلیل‌زاد پیش از چاشت امروز به کابل رسید و در دیدار با رئیس جمهور اشرف غنی در مورد فعالیت‌هایش در روند صلح افغانستان جزئیات داد.

بر اساس خبرنامۀ ارگ، رئیس جمهور غنی در مورد عیار ساختن پروسۀ صلح با واقعیت‌ های جدید تاکید کرد.

به گفته رئیس جمهور، صلح برای مردم و حکومت افغانستان نیاز فوری است اما این روند باید متناسب به واقعیت‌های جدید افغانستان باشد.

خلیل‌زاد پیش از این به ازبیکستان رفته بود و با مقام‌های آن کشور در مورد پروسۀ صلح افغانستان گفت‌وگو کرد.

هدف از این دیدارهای آقای خلیل‌زاد گفت‌وگو در بارهٔ چگونگی ادامهٔ روند صلح گفته شده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

ادارۀ امور: سرپرست‌های وزارت دفاع و داخله افغانستان تعیین شدند 

جنرال بسم‌الله محمدی که به تازه‌گی به‌عنوان سرپرست وزارت دفاع و عبدالستار میرزکوال به حیث سرپرست وزارت داخله افغانستان تعیین شده اند.

جنرال بسم‌الله محمدی به عنوان سرپرست وزارت دفاع و عبدالستار میرزکوال به حیث سرپرست وزارت داخله تعیین شدند.

حیات‌الله حیات که از سه ماه به این‌طرف سرپرست وزارت داخله بود به عنوان سرپرست وزارت احیا و انکشاف دهات گماشته شده است.

ادارۀ امور ریاست جمهوری افغانستان امروز از این تعیینات خبر داد.

از سوی دیگر تلویزیون ملی افغانستان گفته که جنرال ولی محمد احمدزی به حیث لوی درستیز قوای مسلح تعیین شده است.

پیش از این اسدالله خالد وزیر دفاع بود و جنرال یاسین ضیا به عنوان لوی درستیز کار می‌کرد.

ضیا برای مدتی سرپرستی وزارت دفاع را هم به عهده داشت.

تغییرات در رهبری نهادهای امنیتی افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که جنگ و درگیری در کشور شدت گرفته و چندین ولسوالی به دست طالبان افتاده اند.

از آغاز سال خورشیدی تا حال بیش از ۱۸هزار خانواده در افغانستان بی‌جا شده اند

شماری از بیجاشده‌ها در ولایت هلمند

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان می‌گوید که بیش از ۱۸ هزار خانواده از آغاز سال جاری خورشیدی در این کشور بی‌جا شده اند.

عبدالباسط انصاری، یک سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی در این باره امروز جزئیات داد: "از ابتدای سال ۱۴۰۰ خورشیدی تا حال حدود ۱۸ هزار و ۴۰۰ خانواده به دلایل مختلف در ولایت‌های مثل لغمان، کندهار، هلمند، فراه، کندز و سایر ولایات افغانستان بر اثر جنگ و ناامنی از محلات‌شان بی‌جا شده اند."

به‌دنبال آغاز روند خروج تمامی نیروهای امریکا و دیگر اعضای ناتو از افغانستان در اول ماه می امسال، خشونت‌ها در بخش‌های مختلف این‌کشور افزایش یافته است.

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان گفته که سال گذشتۀ خورشیدی ۹۲ هزار خانواده به دلایل مختلف از جمله جنگ در افغانستان بی‌جا شده بودند.

یک گزارش تازۀ سازمان ملل متحد که روز جمعه نشر شد، افغانستان را در میان پنج کشوری شمرده است که بیشترین بی‌جاشده‌های داخلی را در جهان دارند.

"دو نیروی امنیتی و دو عضو خیزش مردمی در پروان و غور کشته شدند"

موقعیت ولایت غور در نقشه عمومی افغانستان

مقام‌ها می‌گویند که دست کم دو تن از نیروهای امنیتی و دو عضو خیزش مردمی در درگیری با طالبان در پروان و غور کشته شدند.

عبدالرؤف ارزگانی، قوماندان امنیه ولایت پروان به رادیو آزادی امروز شنبه گفت که طالبان بر چندین پوسته‌ در ولسوالی‌های شینواری و سیاه‌گرد این ولایت دیشب حمله کردند.

وی افزود که در جریان درگیری دو تن از نیروهای امنیتی جان باختند.

ارزگانی گفت که به طالبان نیز تلفات رسیده اما به گفتۀ وی آمار دقیق آن تا حال معلوم نیست.

در این اواخر بخش‌های از پروان صحنۀ درگیری‌ها میان نیروهای افغان و طالبان بوده.

طالبان کنترل درۀ نمک آب ولسوالی شینواری آن ولایت را اواخر هفتۀ گذشته در دست گرفتند.

از سوی دیگر یک مقام محلی ولایت غور می‌گوید که در جریان درگیری میان طالبان و نیروهای خیزش مردمی دو تن از اعضای این نیروها شب گذشته در ولسوالی لعل و سرجنگل کشته شدند و یک تن دیگر زخم برداشت.

علی فایق، ولسوال لعل و سرجنگل به رادیو آزادی امروز گفت که طالبان هم متحمل تلفات شده‌اند اما افزود که در این باره جزئیات ندارد.

ولایت غور نیز در این اواخر گواه افزایش جنگ و درگیری بوده است.

به اساس گزارش‌ها در کمتر از دو هفته ولسوالی‌های شهرک، تولک و ساغر این ولایت به دست طالبان افتاده است.

به دنبال آغاز روند خروج تمامی نیروهای امریکا و دیگر اعضای ناتو از افغانستان در اول ماه می امسال، خشونت‌ها در بخش‌های مختلف این کشور افزایش یافته.

وزارت احیا و انکشاف دهات: کار صد پروژه آبرسانی در ۲۵ ولایت تکمیل شد  

آرشیف

وزارت احیا و انکشاف دهات افغانستان گفته که در شش ماه گذشته، کار یکصد پروژۀ آبرسانی را با هزینۀ ۳۶۴ میلیون افغانی در ۲۵ ولایت کشور تکمیل کرده است.

فریدون آژند سخنگوی این وزارت امروز شنبه به رادیوآزادی گفت که کار این پروژه‌ها از طریق برنامۀ آبرسانی و بهداشت روستایی وزارت احیا و انکشاف دهات صورت گرفته است.

به گفته وی با تکمیل کار این پروژه‌ها، زمینۀ دسترسی ۱۷۹ هزار تن، شامل ۲۵ هزار و ۵۷۱ خانواده، به آب آشامیدنی فراهم شده است.

این پروژه‌ها شامل ساخت ۶۷ شبکۀ آبرسانی خورشیدی در بادغیس، بغلان، بلخ، فاریاب، غور، هلمند، هرات، جوزجان، خوست، کنر، ننگرهار، پکتیکا، پروان، سمنگان، سرپل، تخار، ارزگان و زابل می‌شود.

همچنان ساخت ۱۳ شبکۀ جاذبه‌ای در بدخشان، بغلان، بلخ، دایکندی، غور، کابل، خوست، نورستان، پکتیکا، ارزگان و زابل نیز مشمول این پروژه است.

به گفته مسئولان وزارت احیا و انکشاف دهات، همچنین حفر ۵۹ حلقه چاه آب مجهز با پمپ دستی در دایکندی، فراه، فاریاب، کابل، ننگرهار و میدان وردک وساخت ۴۲ ذخیرۀ آب در بدخشان، بادغیس، فاریاب، هلمند، جوزجان و سرپل حفر شده است.

پولیس پروان: دو نیروی امنیتی در حمله طالبان کشته شدند

موقعیت ولایت پروان در نقشه عمومی افغانستان

عبدالروف ارزگانی، قوماندان امنیه ولایت پروان می‌گوید که دو تن از نیروهای امنیتی پس از حملۀ جنگجویان طالبان کشته شدند.

آقای ارزگانی به رادیو آزادی گفت که طالبان شب گذشته بر چندین پوسته‌ در ولسوالی‌های شینواری و سیاه‌گرد این ولایت حمله کردند.

او افزود که پس از درگیری که میان دو طرف صورت گرفت، به طالبان نیز تلفات رسیده اما به گفته او آمار دقیق آن تا حال معلوم نیست.

در این اواخر بخش‌های از پروان صحنۀ درگیری‌ها میان نیروهای افغان و طالبان بوده.

طالبان کنترل درۀ نمک آب ولسوالی شینواری آن ولایت را اواخر هفتۀ گذشته در دست گرفتند.

به دنبال آغاز روند خروج تمامی نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان در اول ماه می امسال، خشونت‌ها در بخش‌های مختلف این کشور افزایش یافته.

وزیر خارجه قطر: مذاکرات صلح افغانستان پیشرفت نداشته است

محمد بن عبدالرحمن، وزیر خارجه قطر

محمد بن عبدالرحمن، وزیر خارجه قطر گفته است که کشورش در پیوند به مذاکرات صلح افغانستان شاهد پیشرفت ملموس نیست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عبدالرحمن به روز جمعه در یک اعلامیه گفت که هدف شان آنست تا حکومت افغانستان و طالبان روی آتش‌بس توافق کنند و در مورد آیندۀ افغانستان به اجماع برسند.

با وصف گشایش گفت‌وگو‌های بین افغانان در ماه سپتمبر پارسال در دوحه، هیئت‌های دولت افغانستان و طالبان هنوز نتوانسته اند که بر سر آتش‌بس توافق کنند.

گروه تماس هیئت‌ها برای بحث در مورد آمادگی‌ها برای نشست‌های آینده سه‌شنبه گذشته در دوحه دیدار کردند.

قریشی: پاکستان خواستار حل قضیه افغانستان از راه گفت‌وگو است

آرشیف، عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان (راست) حین صحبت با شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان گفته که کشورش از صلح و ثبات در افغانستان حمایت می‌کند.

بر اساس خبرنامه شورای عالی مصالحه ملی، قریشی در دیدار دیروز (۲۸ جوزا) با عبدالله عبدالله رئیس این شورا در حاشیۀ مجمع دپلوماسی انتالیا، تاکید کرده که پاکستان به هیچ صورت خواهان حل نظامی بحران افغانستان نیست و از ادامه گفت‌وگو‌ها حمایت می‌کند.

آقای عبدالله در این دیدار و همچنان در گفت‌وگو با خبرگزاری اسوشیتد پرس، همکاری عملی کشور‌های همسایه، منطقه و فرا منطقه را برای حل بحران افغانستان مهم دانسته: "تمامی کشور‌های منطقه اکنون می‌گویند که تنها منافع مشترک ما، افغانستان با ثبات، داشتن ثبات در افغانستان و پایداری افغانستان است. منافع مشترک به دست می آید. کشور‌های منطقه و همسایه، در دور و نزدیک این را گفته اند اما برای واقعیت ساختن این حرف‌ها، به تشریک مساعی نیاز است."

رئیس شورای عالی مصالحه ملی همچنان گفت که او نگرانی دارد طالبان به حل سیاسی مسئله افغانستان هیچ‌گونه تمایلی ندارند.

اما محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه در پیامی به رادیو آزادی گفت که آنها همیشه خواهان مذاکره بوده اند.

جرمنی به افغان‌های که با نیروهای این کشور کار کرده ویزه مهاجرت می‌دهد

هورست زیهوفر وزیر داخله جرمنی

وزیر داخلۀ جرمنی می‌گوید، صد‌ها تن از افغان‌های را می پذیرد که از ۲۰۱۳ با نیرو‌های این‌کشور در افغانستان کار کرده اند.

پیش از این حکومت جرمنی گفته بود، تنها آن عده از افغان‌ها را می پذیرد که در دو سال گذشته با نیرو‌های این‌کشور کار کرده اند.

خبرگزاری رویترز جمعه (۲۸ جوزا) به نقل از هورست زیهوفر وزیر داخله جرمنی گزارش داد که گفته است، به آن شهروندان افغانستان ویزه مهاجرت به کشورش داده می‌شود که در ۸ سال گذشته با نیرو‌های جرمنی کار کرده اند.

لیتوانیا، عضو دیگر ناتو هم دیروز گفت، دوازده تن از ترجمان‌های افغان را به عنوان پناهنده می‌پذیرد که با نیرو‌های این‌کشور در افغانستان کار کرده اند.

پیش از این شماری دیگر از اعضای ناتو از جمله امریکا و بریتانیا از اقدام برای انتقال همکاران افغان نیرو‌های کشور‌شان خبر داده بودند.

دستگاه تولید آکسیجن در پوهنتون شیخ زاهد خوست فعال شد

آرشیف، دستگاه تولید آکسیجن

رئیس صحت عامه خوست می‌گوید، یک دستگاه تولید آکسیجن را در پوهنتون کدری شیخ زاهد فعال کرده اند.

حبیب‌الله انصاری شام گذشته (۲۸ جوزا) به رادیو آزادی گفت، این دستگاه می‌تواند بخشی از نیازمندی روزانه آنها را رفع کند: "دستگاه ظرفیت تولید ۲۰ بالون آکسیجن را در روز دارد. در خوست به این نیاز داریم. در وقایع عاجل به عنوان کمک اولیه با ما کمک می‌کند. در هر روز به صورت تخمینی به ۱۲۰ بالون آکسیجن نیاز داریم."

به دنبال موج سوم همه‌گیری ویروس کرونا در افغانستان، اکثر شفاخانه‌ها با کمبود آکسیجن روبرو شده اند.

هفتۀ گذشته وزارت صحت عامه افغانستان گفت که در یک شبانه روز به ۱۰ هزار بالون آکسیجن نیاز دارد. سکتور خصوصی تنها نیمی از نیازمندی را تولید کرده می‌تواند.

شمار رسمی و ثبت شده رویداد‌های مثبت ویروس کرونا در افغانستان از مرز ۱۰۵ هزار تن گذشت. مرگ و میر رسمی هم بیش از ۴۰۰۰ هزار تن گفته می‌شود. اما گمان می‌رود آمار اصلی مبتلایان و مرگ و میر به مراتب بیشتر باشد.

فرماندهی امنیۀ کابل: دستکم ۲ تن در درگیری مسلحانه در کابل کشته شده اند

دستکم ۲ تن در درگیری مسلحانه در شهر کابل جان باختند.

فرماندهی امنیۀ کابل می‌گوید، که دستکم ۲ تن در درگیری مسلحانه در شهر کابل جان باختند.

در خبرنامۀ پولیس آمده است، که در رویداد پس از چاشت امروز در مقابل شرکت برشنا ۲ تن دیگر زخمی شدند.

بر اساس خبرنامه، یک منسوب امنیتی دخیل در درگیری به دنبال بازداشتش گفته است، که پس از آن دو تن را کشت که قصد داشتند سلاح و پولش را بدزدند.

پولیس گفته است، که تحقیقات در این مورد آغاز شده.

وزارت دفاع: ولسوالی گرشک هلمند از وجود طالبان پاکسازی شده است

نیروهای امنیتی در ولایت هلمند

وزارت دفاع ملی افغانستان می‌گوید، که نیروهای افغان ولسوالی گرشک ولایت هلمند را از وجود طالبان پاکسازی کرده اند و کنترل ولسوالی به‌گونۀ کامل در دست آن‌ها است.

فواد امان، معاون سخنگوی این وزارت امروز در حساب توییتر خود نوشت، که در جریان عملیات هوایی و زمینی در گرشک به جنگجویان طالبان تلفات سنگین رسیده.

وزارت دفاع از کشته شدن دستکم ۲۷ جنگجوی در این ولسوالی خبر داده.

آن سو عطاالله افغان، رئیس شورای ولایتی هلمند به رادیو آزادی گفت، که طالبان پیش از چاشت امروز بازار ولسوالی، ساختمان‌های فرماندهی امنیه و ادارۀ امنیت ملی گرشک را تصرف کردند.

گروه طالبان هم مدعی شده اند که کنترل ولسوالی گرشک به دستش افتاده.

این گروه تا کنون در مورد ادعای وزارت دفاع در مورد وارد شدن تلفات سنگین به طالبان تبصره نکرده است.

مقام‌ها: ولسوالی دهنۀ غوری بغلان موقتاً به منطقۀ مناسب‌تر منتقل شده است

نیروهای امنیتی افغان در بغلان

مقام‌های امنیتی افغان می‌گویند، ولسوالی دهنۀ غوری بغلان موقتاً به یک منطقۀ مناسب تر منتقل شده است.

قوماندانی قول اردوی ۲۱۷ پامیر در اعلامیه ای گفته که به اساس فیصله شورای نظامی ولایت بغلان، جلوگیری از آسیب رسیدن به مردم محل، مسدود بودن راه‌ها و عدم اکمالات به موقع پرسونل، نیروهای امنیتی از ولسوالی دهنۀ غوری موقتاً به مکان مناسب‌تر نقل مکان کرده است.

در اعلامیه، هدف این حرکت استفاده ای موثرتر از پرسونل در تامین امنیت و آغاز عملیات مجدد پاکسازی خوانده شده است.

اما ذبیح‌الله مجاهد یکی از سخنگویان طالبان در اعلامیه ای گفته که شب گذشته دشمن از مرکز ولسوالی دهنه غوری ولایت بغلان فرار نموده، او ادعا کرده که نیروهای افغان در منطقه "قلعۀ خواجه" ولسوالی پلخمری در محاصره قرار دارد.

تا هنوز منابع مستقل این خبر را تائید نکرده اند.

نشست سه جانبۀ وزیران خارجۀ افغانستان، ترکیه و ایران در ترکیه برگزار می‌شود

نمای شهر استانبول

قرار است نشست سه جانبۀ وزیران خارجۀ افغانستان، ترکیه و ایران پس فردا یکشنبه در ترکیه برگزار شود.

محمدحنیف اتمر وزیر خارجۀ افغانستان دیشب به ترکیه رسید.

حامد تهذیب معاون سخنگوی وزارت خارجه به رادیو آزادی گفت که اتمر نخست در نشست مجمع دپلوماسی انتالیا اشتراک می‌کند.

آقای تهذیب افزود: "وزیر امورخارجۀ جمهوری اسلامی افغانستان به اساس دعوت رسمی وزیر خارجۀ جمهوری ترکیه جهت اشتراک در فورم دپلموماسی انتالیا در ترکیه حضور دارد. قرار است در حاشیۀ این اجلاس در نشست سه جانبۀ وزیران خارجۀ افغانستان، ترکیه و ایران اشتراک کند و همچنان دیدارهای با وزیران امور خارجۀ شرکای منطقه ای و بین‌المللی افغانستان داشته باشند و پیرامون مسائل افغانستان، روند صلح و سایر موضوعات ذیربط بحث و تبادل نظر کنند."

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان هم برای اشتراک در مجمع دپلوماسی آنتالیا در ترکیه است.

قرار است این نشست دو روزۀ با سخنان رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه امروز جمعه آغاز شود و در آن روی مسایل مختلف از جمله صلح منطقه ای بحث خواهد شد.

جواد ظریف: تهران آماده است با افغانستان در زمینۀ صلح و ثبات کمک کند

محمد جواد ظریف وزیر خارجۀ ایران

محمد جواد ظریف وزیر خارجۀ ایران می‌گوید که تهران آماده است با افغانستان در زمینۀ رسیدن به صلح و ثبات کمک کند.

ظریف این سخن را بعد از ظهر دیروز در دیدار با عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی در ترکیه گفت.

آنها برای اشتراک در نشست مجمع دپلوماسی آنتالیا به ترکیه رفته اند.

در خبرنامۀ شورای عالی مصالحۀ ملی به نقل از وزیر خارجۀ ایران گفته شده که مشکل افغانستان راه حل نظامی ندارد و کشورش طرفدار حل مشکل از طریق مذاکره است.

عبدالله در این دیدار گفته که اگر طالبان فکر می‌کنند که از طریق نظامی می‌توانند بر افغانستان مسلط شوند، به گفتۀ وی این محاسبۀ آنان نادرست است.

محسن رضایی قهرمانی ۲۴مین دور رقابت‌های آسیا را از آن خود کرد

محسن رضایی تکواندو کار افغان که قهرمانی ۲۴مین دور رقابت‌های آسیا شد. 

محسن رضایی تکواندو کار افغان قهرمانی ۲۴مین دور رقابت‌های آسیا را از آن خود کرد.

ذبیح‌الله شهزاد مسئول مطبوعات فدراسیون تکواندوی افغانستان به رادیو آزادی گفت که رضایی همچنان مدال طلا را از این رقابت‌ها به‌دست آورده است.

این ورزشکار افغان در وزن ۵۸ کیلوگرام حریفان خود از کویت، تایوان، پاکستان و کوریای جنوبی را شکست داد.

این رقابت‌ها با اشتراک ۱۸۹ ورزشکار از ۲۱ کشور در شهر بیروت لبنان برگزار شد.

این اولین بار است که یک تکواندو کار افغان مقام قهرمانی را در سطح آسیا به دست می آورد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG