لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۸ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۱۱

تاثیر خروج نیروهای بین‌المللی بر وضعیت امنیتی، اقتصادی و  سرمایه گذاری در بلخ


آرشیف، نمایشگاه قالین در ولایت بلخ

قرار است تا یازدهم ماه سپتمبر امسال، کل نیروهای خارجی پس از بیست سال حضور در افغانستان به خانه‌های‌شان برگردند.

اما اعلام تازه در مورد خروج کامل نیروهای بین‌المللی تا چند ماه دیگر، از حالا بر وضعیت امنیتی و اقتصادی در بلخ تاثیر گذاشته.

حمیدالله ۴۲ ساله شرکت وارداتی مواد خوراکی در مزارشریف دارد.

او می‌گوید که از یک ماه به این‌سو به دلیل کم شدن تقاضای بازار، میزان واردات مواد خوراکی از پاکستان و ازبیکستان کاهش یافته.

حمیدالله می‌‎گوید که برخی از تاجران مواد خوراکی در بلخ سرمایه‌های‌شان را به بیرون از کشور به امارات متحده عربی، قزاقستان و ترکیه انتقال داده اند.

او به رادیو آزادی بیشتر گفت: "جای بسیار نگرانی است، سرمایه گذاری‌ها روز به روز در حال کم شدن است. ترس از برگشت طالب اکثریت مطلق را مجبور به توقف سرمایه گذاری و ادامه کار و بار تجارتی ساخته است."

اتاق تجارت و صنایع زون شمال هم تأیید می‌کند که با آغاز روند خروج نیروهای خارجی در اول می، میزان سرمایه گذاری در بلخ کاهش یافته است.

آرش یونسی، رئیس این اتاق به رادیو آزادی گفته که با کاهش تعداد نیروهای خارجی در افغانستان، تحرکات طالبان افزایش یافته و بر سرمایه گذاری تاثیر منفی برجا گذاشته.

او افزود که طالبان علاوه بر ناامن کردن شاهراه‌ها، میزان پول ستانی از اموال تجارتی را در مسیر بندرهای تجارتی آقینه و حیرتان افزایش داده اند.

یونسی افزود: "متأسفانه تجار در مضیقه قرار گرفته. هم ناامنی بیشتر شده و هم میزان باج‌گیری از سوی طالبان بلند رفته. این روزها به خاطر ترس از پس آمدن طالبان، تجار در بلخ در تلاش انتقال سرمایه‌شان به بیرون از کشور اند."

برخی از سرمایه گذاران کوچک هم نگران اند.

پرستو بابر ۲۷ ساله یکی از آن هاست.

پرستو، پیش از این در مزارشریف کارخانۀ تولید کیک و کلچه داشت و ده دختر خانم دیگر نیز با او کار می‌کردند.

اما از یک ماه به این‌سو به دلیل تهدیدهای امنیتی کار و بارش را متوقف کرده.

او علتش را ترس از برگشت طالبان می‌داند و می‌گوید که اگر تهدیدها بیشتر و فضای کاری برایش تنگ‌تر شود، مجبور است تا یکجا با خروج نیروهای خارجی او هم افغانستان را ترک کند.

بانو پرستو به رادیو آزادی می‌گوید: "فضای امنیتی خوب نیست. تهدیدها همه روزه از سوی طالبان بیشتر شده. اگر وضعیت همین گونه دوام کند، ما نمی‌توانیم به کسب و کار خود ادامه بدهیم. مجبور هستیم مهاجر شویم."

اما پولیس بلخ می‌گوید که وضعیت امنیتی تحت کنترل است.

عادل شاه عادل سخنگوی پولیس بلخ گفته که اکنون در ولسوالی‌های چهاربولک و چمتال عملیات نظامی بر علیه طالبان جریان دارد.

عادل، سخنگوی پولیس بلخ موضوع اخاذی طالبان از تجار در بلخ را رد کرده.

روند خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان آغاز شده، اما مقام‌های امریکایی گفته اند که افغانستان را تنها نخواهند گذاشت.

آنتونی بلینکن وزیر خارجۀ امریکا در برنامه ۶۰ دقیقه تلویزیون سی‌بی‌اس گفته که خروج نیروها از افغانستان به‌معنای ترک این‌ کشور نیست.

آقای بلینکن اطمینان داده که کمک امریکا به افغانستان در بخش‌های اقتصادی، بشری و توسعه‌ای ادامه می‌یابد.

XS
SM
MD
LG