لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۴۳

تبصره روزنامه گاردین در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان

گاردین

روزنامۀ گاردین چاپ بریتانیا مطلبی نشر کرده در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان.

در مطلب از قول مارک میلی جنرال ارشد ایالات متحده آمده که با خروج قوای بین‌المللی از افغانستان ممکن است که حکومت آنکشور در مقابله با طالبان با دشواری هایی رو به رو شود.

این جنرال امریکایی گفته که سربازان و پولیس افغان خوب آموزش دیده و تجهیز شده اند و از رهبری خوبی هم برخوردارند.

اما او نگفته که آیا نیروهای افغان بدون حمایت قوای بین‌المللی می‌توانند با جنگجویان مقابله کنند یا نه.

شورای امنیت ملی افغانستان به تازگی گفته که نیروهای افغان آماده اند و توانایی حفاظت از مردم و خاک خود را دارند.

رحمت الله اندر، سخنگوی این شورا به رادیو آزادی گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در این اواخر ۹۶ درصد عملیات نظامی را خودشان به پیش می‌برند.

جنرال میلی هم گفته که نیروهای افغان در این اواخر با اتکای اندک بر مشاوران بین‌المللی عملیات خود را به پیش برده اند.

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده در اعلامیۀ روز یکشنبه خود گفت که القاعده در نتیجه تلاش‌های امریکا در بیست سال گذشته در افغانستان از پای درآورده شده. این اعلامیه به مناسبت دهمین سالروز کشته شدن اسامه بن لادن رهبر سابق القاعده نشر شد.

گاردین در اشاره به این سخنان بایدن نوشته که باوجود این تلاش‌ها، طالبان باز هم توانستند که با استفاده از پناه گاه‌های خود در پاکستان خود را دوباره منسجم کنند.

نشریۀ گیت استون انستیتوت هم در بارۀ خروج نیروهای امریکایی از افغانستان نوشته.

در مطلب آمده که تصمیم رئیس جمهور بایدن مبنی بر خارج کردن بی‌قید و شرط نیروهایش از افغانستان امکان دارد که استراتژی امنیت ملی امریکا را با خطر رو به رو کند.

نویسنده می‌افزاید که خود جو بایدن در سال ۲۰۰۱ نیروهای امریکایی را به افغانستان نفرستاده بود اما از این اقدام حمایت کرده بود.

در مطلب آمده که متحدان امریکا در افغانستان در بخش‌های نظامی و اقتصادی سرمایه گذاری کرده اند و از بازگشت طالبان به قدرت نگران اند.

با وصف نگرانی‌ها، برخی از مقام‌های امریکایی از جمله انتونی بلینکن وزیر خارجۀ امریکا گفته اند که افغانستان را تنها نخواهند گذاشت.

XS
SM
MD
LG