لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۴۴

خروج نظامیان خارجی از افغانستان؛ امریکا: از لحاظ دپلوماتیک فعال می‌مانیم


آرشیف، شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان

انتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا یک بار دیگر تهدید کرد که در صورت حمله بر نیروهای امریکایی در جریان خروج از افغانستان، پاسخ قاطع خواهند داد.

ایالات متحد و بریتانیا، پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان از دوام فعالیت‌های دپلوماتیک و حفظ دستآوردها در این کشور اطمینان دادند.

انتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا با دومینیک راب همتای بریتانیایی خود در یک نشست خبری مشترک در لندن گفت، نیروها افغانستان را ترک می‌کنند، اما آن‌ها از لحاظ دپلوماتیک در این کشور فعال باقی می‌مانند.

بلینکن افزود: "ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که حتی اگر نیروهای ما از افغانستان خارج شوند، ما این کشور را رها نخواهیم کرد و فعال خواهیم بود. ما قصد داریم از طریق گفتگوها میان دولت افغانستان، طالبان و دیگر طرف‌های مهم، برای تقویت تلاش‌ها به هدف رسیدن به یک راه حل سیاسی از لحاظ دپلوماتیک خیلی فعال باقی بمانیم."

انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا
انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا

ایالات متحده خروج نیروهایش از افغانستان را رسما از اول ماه می آغاز و تا ۱۱م ماه سپتمبر تکمیل خواهد کرد.

خروج نیروهای ناتو هم همراه با قوای امریکایی در همین مدت از افغانستان صورت می‌گیرد.

انتونی بلینکن در ادامه صحبت خود در این کنفرانس خبری تهدید کرد که اگر در جریان این پروسه بر نیروهای نظامی حمله شود، با قاطعیت پاسخ خواهند داد.

او گفت: "ما روی خروج، محاسبه شده، مصئون و منظم نیروهای خود متمرکز هستیم. ما به صراحت اعلام کرده‌ایم طوری که نیروهای خود را از افغانستان خارج می‌کنیم، از آن‌ها حفاظت هم خواهیم کرد و در صورت حمله به آن‌ها، ما برای پاسخ اقدامات قاطع انجام خواهیم داد."

طالبان تأخیر در خروج نیروهای خارجی از افغانستان را تخطی خوانده اند.

این گروه تهدید کرده که این، هر گونه راه برای اقدام در برابر نیروهای خارجی را برای‌شان باز کرده است.

در کنار امریکا بریتانیا هم خروج مصوون نیروهای نظامی خود از افغانستان را در اولویت قرار داده است.

دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا که با همتای امریکایی‌اش در این نشست خبری مشترک حضور داشت گفت: "اولویت برای ما از همین اکنون تا سپتمبر مصوونیت نیروهای ماست. علاوه بر این، ما باید اطمینان حاصل کنیم که توان ایستادگی در برابر تروریزم را داریم و دستاوردهای که به مشکل بدست آمده در افغانستان را از دست ندهیم. بلاخره تقویت گفتگو در چهارچوب یک روند صلح که به نفع همه افغان‌ها باشد و افغانستان تا سطح پایدار و همه شمول نگهداشته شود که ممکن باشد."

دیدار وزیران خارجه امریکا و بریتانیا در لندن
دیدار وزیران خارجه امریکا و بریتانیا در لندن

جو بایدن رئیس جمهور امریکا در ۱۴م ماه اپریل اعلام کرد که نیروهای خارجی تا یازدهم ماه سپتمبر افغانستان را ترک می‌کنند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان بعد از اعلام خروج نیروهای خارجی به یک مرحله جدیدی اشاره کرد و گفت، به مراتب نسبت به فرصت‌ها، تهدیدها اندک اند.

او افزود: "در دو دههٔ گذشته به سوی یک حاکمیت ملی به پیش می‌رویم."

غنی این سخنان را دوشنبه شب (۱۳ ثور) در دیدار با سیاستمداران افغانستان بیان کرده است.

XS
SM
MD
LG