لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۱۸

هشت صبح: طالبان در جنگ با حکومت افغانستان پیروز نمی‌شوند


روزنامه‌های چاپ کابل

سرمقاله‌های روزنامه‌های چاپ امروز کابل به نگرانی‌ها از بازگشت طالبان به قدرت پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان و حمله موتر بمب‌گذاری شده در ولایت لوگر در ماه رمضان اختصاص یافته اند.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح در سرمقاله‌اش نوشته "اگر خارجی‌ها بروند و طالبان با حکومت افغانستان جنگ را آغاز کنند، آن‌ها پیروز نخواهد شد."

در ادامهٔ سرمقاله آمده، خروج نیروهای خارجی از افغانستان و جنگ طالبان با حکومت افغانستان اشتباه طالبان است و حتا ممکن است در آینده، حضور سیاسی این گروه را کمرنگ کند.

نویسنده نگاشته است که اردوی افغانستان درحال حاضر با تجهیزات پیشرفته‌تری مجهز است، حتا بیشتر از پیش نیرومند شده است.

به گفته نویسنده، اگر طالبان پس از پایان روند بیرون شدن نیروهای خارجی به جنگ با حکومت افغانستان ادامه دهند، جنگ مشروعیت خود را از دست می‌دهد و جهان اسلام اقدام‌های طالبان را یکی از نقاط ضعف بزرگ این گروه می‌داند.

نویسنده همچنین پرسشی مطرح کرده که حمله لوگر را چه کسی انجام داده است؟ اگر طالبان چنین کاری را نکرده‌اند، چرا آن را رد نمی‌کنند و چرا به مردم پاسخ نمی‌دهند؟

  • هیواد

روزنامه هیواد در سرمقاله خود به حمله اخیر موترِ بمب‌گذاری شده در ولایت لوگر اشاره کرده.

حملهٔ موتر بمب‌گذاری شده در پل علم، مرکز ولایت لوگر واکنش‌های شدیدی را در داخل و خارج از کشور برانگیخته است.

به گفته نویسنده مقاله، این حمله اقدام وحشیانه و برضد ارزش‌های انسانی خوانده شده است.

در ادامه آمده است، طرح‌ریزی چنین حمله به ویژه هنگام افطار غیرقابل پیش‌بینی بود، اما دشمنان افغانان هیچ احترامی به ارزش‌های اسلامی و انسانی ندارند.

حمله هراس‌افگنانه که عصر روز جمعه در پل علم مرکز ولایت لوگر رخ داد جان ۲۶ تن را گرفت و در حدود ۱۱۰ تن را زخمی کرد.

این حمله از سوی مردم افغانستان، مسلمانان جهان اسلام، سازمان‌های بشردوستانه و در سطح جهانی محکوم شد.

نویسنده به اعلامیه صادر شده از سوی سازمان همکاری‌های اسلامی در این زمینه اشاره می‌کند و می‌گوید که این سازمان با جمهوری اسلامی افغانستان در مبارزه با هراس‌افگنی همگام است.

در سرمقاله آمده که این سازمان در کنار پشتیبانی از این کشور بار دیگر به آن اصول و موضع این سازمان تاکید کرده که بربنیاد آن بدون آن‌که اسباب و عامل‌های هراس‌افگنی در نظر گرفته شود هرگونه عمل هراس‌افگنانه را بگونه جدی مردود می‌داند.

نویسنده مقاله خود را با گفتن این جمله که "دیگر افغان‌ها را نکشید" پایان داده است.

XS
SM
MD
LG