لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۵۲

امریکا برای سال ۲۰۲۱ بیش از ۶۰ هزار مهاجر می‌پذیرد


آرشیف

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده میزان پذیرش مهاجران در آن کشور را امسال به ۶۲ هزار و ۵۰۰ تن افزایش داده.

چند هفته پیش از این اقدام، از بایدن انتقاد شده بود که چرا تصمیمش در مورد تغییر پالیسی دونالد ترمپ، رئیس جمهور سابق امریکا دربارۀ پذیرش مهاجران را به تاخیر انداخته بود.

ادارۀ ترمپ تعداد پذیرش مهاجران را بسیار کاهش داده بود به طوری که در ماه اکتوبر پارسال گفته بود که امریکا تنها ۱۵ هزار مهاجر را در سال خواهد پذیرفت.

بایدن ماه گذشته با صدور فرمانی تصمیم قبلی را تغییر نداده بود. اما پس از انتقادها، او در بیانیه‌ای دیروز (۳ می) گفت که رقم ۱۵ هزار به طور بی‌پیشینه کم بود و بر اساس اطلاعات جدیدی که به دست آورده میزان پذیرش مهاجران را افزایش داده.

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا
جو بایدن، رئیس جمهور امریکا

او افزوده که امریکا از مهاجران استقبال و حمایت می‌کند. بایدن گفته که تصمیم اداره ترمپ این ارزش‌ها را منعکس نمی‌کرد.

بایدن در بیانیه‌اش گفت که "میزان جدید پذیرش مهاجران" پیام مهمی را می‌رساند که ایالات متحده همچنان برای برخی از آسیب‌پذیرترین افراد در جهان مکانی امن است. او وضعیت مهاجران در جهان را اضطراری توصیف کرده.

اما بایدن پذیرفته که روند پذیرش ۶۲ هزار و ۵۰۰ مهاجر جدید تا پایان سال مالی در ماه سپتمبر امسال به سر نخواهد رسید، عمدتاً به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا و محدودیت‌ها در بخش اسکان مجدد.

مردم از نقاط مختلف جهان می‌توانند که از برنامۀ مهاجرت امریکا مستفید شوند. البته مراحلی است که باید طی شود.

در گزارش آمده که بر طبق پالیسی جدید چهار هزار نفر از اروپا و آسیای مرکزی، ۲۲ هزار مهاجر از افریقا و شش هزار نفر از آسیای شرقی می‌توانند به امریکا مهاجرت کنند.

به همین ترتیب، این برنامه پنج هزار نفر از امریکای لاتین و منطقه کارائیب و ۱۳ هزار دیگر از آسیای جنوبی را در بر می‌گیرد. همچنان ۱۲ هزار و ۵۰۰ سهمیۀ دیگر تخصیص نیافته هم در دسترس خواهد بود.

انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا
انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا

از سویی هم، انتونی بلینکن وزیر خارجۀ امریکا گفته که کار برای بهبود توانایی‌های ایالات متحده جریان دارد که به اساس اقدام تازه تا حدی که ممکن است مهاجران پذیرفته شوند.

از آغاز امسال بیش از دو هزار مهاجر در ایالات متحده پذیرفته و اسکان داده شده‌اند.

ادارۀ ترمپ در ماه اکتوبر پارسال بیش از دو هزار مهاجر را از برنامه مهاجرت محروم کرده بود. اما اکنون آمادگی برای رفتن آنان به امریکا در جریان است.

XS
SM
MD
LG