لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۳۱

غنی خطاب به طالبان: اگر به جنگ ادامه دهید ملت در برابر تان می‌ایستد


محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفته که طالبان پس از خروج نیروهای خارجی از این کشور هیچ بهانه برای ادامه جنگ جستجو نکند و به خواست بیگانه‌ها دست به بربادی این کشور نزنند.

وی این سخنان را روز سه‌شنبه (۱۴ ثور) در مراسم افتتاح پروژه‌های هفته معارف بیان کرد.

وی تاکید کرد در حال حاضر افغانستان متکی به خود است و اگر طالبان به جنگ ادامه دهند مردم افغانستان در برابرشان می‌ایستند: "با خروج نیروهای خارجی کدام بهانه باقی نمانده است به آرامی و به خوبی می‌روند و ما به پای خود ایستاده شدیم این مردم و این مملکت اول از خداوند بزرگ است دوم از مردم افغانستان هر فرد که مزدوری شخصی دیگری را می‌کند امروز از این مزدوری بیرون شود و اگر به دستور فرد دیگری اینجا دست به بربادی می‌زند این ملت در برابر ‌شان ایستاده می‌شود."

اما طالبان گفته‌اند که به جنگ اولویت نمی‌دهند و تلاش می‌کنند که مشکلات باقیمانده هم از راه مذاکره و تفاهم حل گردد.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان با فرستادن پیامی به رادیو آزادی نوشته است: "زمانیکه نیروهای خارجی بیرون شوند باید یک حاکمیت اسلامی پاک که مردم افغانستان برای آن ۲۰ سال خون ریخته‌اند، با قوت بزرگ جهان مبارزه و جهاد کرده اند بدست آید، اما اگر کسی در برابر اهداف ما موانع ایجاد کند جهاد ادامه می‌یابد."

در این مراسم ۵۹ مکتب در ۲۲ ولایت کشور نیز به بهره برداری سپرده شد و به اساس برنامه اقتصادی داخلی در تمام افغانستان زمینه‌های آموزش برای زنان کم سواد یا بدون سواد افتتاح گردید.

مقامات افغان می‌گویند تا پایان سال روان میلادی صدها مکتب دیگر هم به بهره‌برداری سپرده خواهد شد و مشکل آموزش متعلمین زیر اسمان خاتمه خواهد یافت.

رئیس جمهور غنی هنگام سخنرانی خود گفت در حال حاضر معارف افغانستان با حملات "وحشیانه" مواجه است.

وی با اشاره به حمله موتر‌بمب در ولایت لوگر که در آن ده‌ها جوان برای اشتراک در امتحان کانکور آمده بودند کشته و زخمی شدند گفت امروز که محصلان افغان می‌خواهند در مورد آینده‌شان فکر کنند ترور می‌شوند.

آقای غنی خطاب به طالبان گفت: "افغان‌ها باید مسایل‌شان را بین خود حل کنند و نباید با اشاره بیگانه‌ها افغان‌ها را از بین ببرند."

رئیس جمهور غنی همچنین گفت حکومت افغانستان صلح می‌خواهد.

آرشیف، نیروهای امریکایی افغانستان را ترک می‌کنند
آرشیف، نیروهای امریکایی افغانستان را ترک می‌کنند

وی همچنین تاکید کرد که پس از خروج نیروهای خارجی از این کشور فیصله در مورد تمام مسایل ملی از سوی مردم و حکومت افغانستان صورت می‌گیرد: "رهبر شما کجاست؟ آی طالبان کجا پنهان هستید؟ بیاید و برای مردم افغانستان بگوید به کدام دلیل به شما گوش بدهند؟ اما ما صلح می‌خواهیم. از صلح عقب نمی‌رویم زیرا صلح آن حق اساسی است که تمام حقوق دیگر روی آن استوار است و باید بدانید حالا قوت‌های بین‌المللی از افغانستان می‌روند تصامیم ملی از سوی مردم و حکومت افغانستان گرفته می‌شود."

آقای غنی بار دیگر تاکید کرد که طالبان در یک سال گذشته به ارزش یک میلیارد دالر به زیربنا‌های افغانستان صدمه رسانیده اند.

این در حالیست که از اول ماه می سال روان خروج نیروهای خارجی از افغانستان آغاز شد و این روند تا یازدهم سپتمبر تکمیل می‌گردد.

XS
SM
MD
LG