لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۲ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۲۱

فارن افیرز: لحظۀ خطر و فرصت برای  افغانستان


آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد.

فارن افیرز مقالۀ رئیس جمهور اشرف غنی را با عنوان لحظۀ خطر و فرصت برای افغانستان چاپ کرده.

در این مقاله رئیس جمهور غنی مسیر صلح در افغانستان و منطقه را بررسی کرده.

رئیس جمهور غنی به این باور است که تصمیم جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا به خروج ۲۵۰۰ نیروی باقیماندۀ آن کشور از افغانستان تا ماه سپتمبر امسال نقطه عطفی برای افغانستان و کشورهای همسایه است.

در مطلب آمده که حکومت افغانستان به این تصمیم احترام دارد و آن را برای افغان‌ها، طالبان و منطقه هم فرصت و هم خطر می‌پندارد.

در ادامه آمده که نیروهای چهل کشور جهان در بیست سال گذشته در افغانستان حضور داشته اند اما در آیندۀ نزدیک خود حکومت افغانستان در مورد جنگ در برابر جنگجویان طالبان و گروه‌های هراس افگن تصمیم خواهد گرفت.

رئیس جمهور غنی گفته که جنگ طالبان که می‌گویند در برابر نیروهای خارجی ادامه دارد، دیگر توجیهی ندارد.

طالبان هنوز در مورد این اظهارات رئیس جمهور غنی تبصره نکرده اند. بر بنیاد توافق ماه فبروری پارسال بین ادارۀ دونالد ترمپ رئیس جمهور سابق امریکا و طالبان قرار بود که تمامی نیروهای امریکایی در اول ماه می افغانستان را ترک کنند. اما جو بایدن رئیس جمهوری جدید ایالات متحده امریکا اعلام کرد که تمامی نیروها تا یازدهم سپتمبر امسال از افغانستان بیرون خواهند شد.

رئیس جمهور غنی در مقاله‌اش نوشته که تصمیم بایدن طالبان و حامیانشان در پاکستان را حیران کرد و آنان را وداشت که راه دیگری برگزینند. در ادامه آمده که اگر طالبان راه خشونت و هرج و مرج را برگزینند، نیروهای افغان در برابر‌شان خواهند جنگید و اگر طالبان باز هم مذاکره را رد کنند در آن صورت به گفتۀ رئیس جمهور غنی آرامش گورستان را برگزیده اند.

در ادامه آمده که حمایت پاکستان از طالبان به این معنا است که آن کشور مسیر دشمنی با مردم افغانستان را اختیار کرده.

رئیس جمهور غنی گفته که هنوز دیر نشده و پاکستان می‌تواند به مثابۀ یک شریک و ذینفع در روند منظم صلح نقش ایفا کند. در ادامه آمده که حکومت افغانستان آماده است که به گفت‌وگو با طالبان ادامه دهد و اگر این به معنای برقراری صلح باشد، رئیس جمهور غنی گفته که مایل است دورۀ ریاست جمهوری‌اش را زودتر به پایان برساند.

دیلی میل در مورد جنگ در هلمند نوشته.

در مطلب آمده که طالبان دو روز بعد از خروج نیروهای امریکایی از پایگاهی در هلمند حمله‌های گسترده‌ای را آغاز کردند.

طالبان قبلاً هشدار داده بودند که اگر نیروهای امریکایی بر طبق توافق دوحه در اول ماه می افغانستان را ترک نکنند، جنگ علیه‌شان از سرگرفته خواهد شد.

در مطلب به نقل از ملاجان باشندۀ منطقۀ نزدیک به شهر لشکرگاه گفته شده که صدای سلاح‌های سنگین و انفجارها مثل صدای رعد و برق شنیده می‌شد.

درگیری‌های تازه در هلمند، صدها خانواده را بی‌جا کرده.

یک مقام محلی به رادیو آزادی گفته که بسیاری از خانواده‌ها در ماه رمضان هیچ چیز ندارند، نه سرپناه، نه آب و نه غذا.

XS
SM
MD
LG