لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳۰ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۰۶

شماری از کارمندان اداره ملی احصائیه دست به اعتصاب کاری زده اند


کارمندان بخش تذکره‌های برقی اداره ملی احصائیه و معلومات افغانستان که در اعتراض به عدم پرداخت حقوق خود، دست به اعتصاب کاری زده‌اند.

صدها کارمند بخش تذکره‌های برقی اداره ملی احصائیه و معلومات افغانستان در اعتراض به عدم پرداخت حقوق خود، دست به اعتصاب کاری زده‌اند.

اعتصاب کاری هفت صد تن از کارمندان تذکره‌های برقی به دلیل پرداخت نشدن معاشات پنج ماهه شان.

این کارمندان بخش کمک فنی ملی (ان‌تی‌آی) گفته‌اند که از پنج ماه پیش کار را آغاز کرده‌اند، اما تا حالا هیچ معاش دریافت نکرده‌اند.

شماری از کارمندان بخش تذکره‌های برقی اداره ملی احصائیه و معلومات افغانستان که در اعتراض به عدم پرداخت حقوق خود، دست به اعتصاب کاری زده‌اند.
شماری از کارمندان بخش تذکره‌های برقی اداره ملی احصائیه و معلومات افغانستان که در اعتراض به عدم پرداخت حقوق خود، دست به اعتصاب کاری زده‌اند.

شماری از این کارمندان که با رادیو آزادی گپ زده اند، به خاطر این‌که وظیفه‌های شان را از دست ندهند، نمی‌خواهند نام‌هاش شان گرفته شود.

یکی از این کارمندان که خواست نامش گرفته نشود به رادیو آزادی گفت که به دلیل پرداخت نشدن معاشاتش مجبور به اعتصاب کاری شده است.

او افزود: "ما بخاطر عدم پرداخت معاش خود اعتصاب کاری کردیم. بهانه‌های گوناگونی را مطرح می‌کنند. به نحوی ما را خاموش می‌سازند و ما در حالت سختی به‌سر می‌بریم."

یکی دیگر از معترضان که او نیز از گرفتن نامش خودداری کرد گفته که در پنج ماه کار، اداره ملی احصائیه و معلومات به آنها پاسخ قانع‌کننده نداده است.

او در این مورد به رادیو آزادی چنین گفت: "تا حالا معاش نگرفته‌ایم. اداره بهانه می‌کند و هیچ جواب قانع کننده نداده است. پنج ماه می‌شود که معاش نگرفته‌ایم و مجبور به اعتصاب کاری شدیم."

معترضان گفته‌اند که در کابل و شماری ولایت‌ها در بخش‌های گوناگون تذکره‌های برقی کار می‌کنند.

آن‌ها اما تاکید دارند که اگر معاشات‌شان اجرا نشود به اعتصاب کاری خود ادامه خواهند داد.

در این حال رویینا شهابی سخنگوی اداره ملی احصائیه و معلومات گفته که به دلیل برخی مشکلات در قرار داد این کارمندان معاشات آن‌ها تاخیر شده است.

رویینا شهابی سخنگوی اداره ملی احصائیه و معلومات
رویینا شهابی سخنگوی اداره ملی احصائیه و معلومات

به گفته او، طی مراحل کارهای اداری معاشات این هفت صد کارمند تذکره‌های برقی به پایان رسیده و به زودی ممکن توزیع خواهد شد.

بانو شهابی گفت: "مشکل آن‌ها خوشبختانه حل شده کمیته ان‌تی‌ای مکتوب فرستاده است. معاشات آن‌ها پروسس شده و به خود همکاران نیز اطمینان دادیم که معاشات شان طی مراحل شده و پیش از عید روزه برای‌شان پرداخت می‌شود."

این کارمندان بخش تذکره‌های برقی اداره ملی احصائیه و معلومات در حالی دست به اعتصای کاری زده‌اند که براساس دستور رئیس جمهوری افغانستان روند توزیع تذکره‌های الکترونیکی در این کشور تسریع شده است.

حتی برخی ادارات دولتی و سفارتخانه‌های شماری از کشورها در کابل، در نبود تذکره‌های برقی کار مراجعین را اجرا نمی‌کنند.

XS
SM
MD
LG