لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ سرطان ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۵۰

احمدمسعود: با استقبال از صلح 'گزینه‌های نظامی' را نیز روی دست خواهیم داشت


همایشی به‌مناسبت هشتم ثور بیست‌ونهمین سالگرد ورود مجاهدین به کابل و رسیدن به قدرت

در حالی که حکومت همواره گفته‌است نیروهای امنیتی و دفاعی کشور مسوول امنیت و دفاع از کشور اند، احمدمسعود گفته از روند صلح استقبال می‌کند، اما اگر گفت‌وگوهای صلح به نتیجه نرسد، گزینه‌های نظامی را نیز روی دست خواهد داشت.

با این‌که حدود ۹ ماه از گفت‌وگوهایی صلح میان افغانان می‌گذرد، اما افزایش خشونت‌ها امید مردم را به پایان جنگ کاهش داده‌است.

احمد مسعود، در پی این نگرانی‌ها‌ گفته که از روند صلح و تشکیل دولت مشترک در نتیجه آن استقبال می‌کند، اما اگر کسی از راه زورگویی خواستش را بر مردم تحمیل کند، او با هوادارانش به دفاع در برابر آن‌ها برخواهد خاست_کاری که حکومت آن را تنها مسوولیت نیروهای دفاعی و امنیتی خوانده است.

احمدمسعود، پسر احمدشاه مسعود
احمدمسعود، پسر احمدشاه مسعود

او روز چهارشنبه (۱۵ ثور) این‌ها را در همایشی به‌مناسبت هشتم ثور بیست‌ونهمین سالگرد روز ورود مجاهدین به کابل و رسیدن به قدرت گفت: "در صورتی که ملت و مردم ما مجبور شوند، در صورتی که دید طرف‌ها به این باشد که راه حل در افغانستان راه حل نظامی است، ما هم آمادگی نظامی خود را در جمع مجاهدین، به مشوره مجاهدین به حمایت مردم مسلمان افغانستان و در زیر چتر حمایت علما برای تطبیق شریعت و آوردن نظام واقعی اسلامی، که خواست شهدا و مجاهدین ما بود، ان‌شاءالله می‌گیریم."

به گفته او پس از خروج نیروهای خارجی هیچ بهانه‌ای برای ادامه جنگ و خشونت‌ها به‌جا نمی‌ماند. او از طالبان خواست تا از فرصت کنونی استفاده کنند و به جنگ پایان دهند.

همایشی به‌مناسبت هشتم ثور بیست‌ونهمین سالگرد ورود مجاهدین به کابل و رسیدن به قدرت
همایشی به‌مناسبت هشتم ثور بیست‌ونهمین سالگرد ورود مجاهدین به کابل و رسیدن به قدرت

طالبان هرچند در مورد حرف‌های احمدمسعود چیزی نگفته‌اند، اما پیش از این بر پایان جنگ از یک راه حل سیاسی سخن گفته‌اند.

از طرف دیگر، با تلاش‌های زیاد سخنگویان ریاست جمهوری درباره سخنان آقای مسعود اظهار نظر نکردند.

حکومت پیش از این بارها گفته که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور می‌توانند به تنهایی از خاک و مردم خود دفاع کنند و هر نیرویی که خواستار دفاع نظامی از ارزش‌های جمهوری و دولت باشند، با این نیروها بپیوندند.

پیش از این رحمت‌الله اندر سخنگوی شورای امنیت ملی نیز به رادیو آزادی گفته بود که ۹۶ درصد عملیات‌ها از سوی نیروهای افغان صورت می‌گیرند.

"کاهش نیروهای امریکایی بر وضعیت جنگ افغانستان تاثیر منفی ندارد"

احمدمسعود پسر احمدشاه مسعود که دولت افغانستان به او لقب "قهرمان ملی" داده، در حالی این موضوع را مطرح کرده که میزان خشونت‌ها در افغانستان افزایش یافته است.

با این‌که پس از آغاز گفت‌وگوهای صلح در دوازدهم سپتمبر ۲۰۲۰ امیدواری‌ها به برقراری آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها افزایش یافته بود، اما با افزایش خشونت رو به کاهش گذاشته‌است.

XS
SM
MD
LG