لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ سرطان ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۲۷

سران 'جی۷': ادامه کمک‌ها به افغانستان مشروط به پیشرفت در گفتگوهای صلح است


نشست کشورهای هفت قدرت صنعتی جهان

اگرچه نبردها در افغانستان هر روز بیشتر گرم می‌شود، اما هفت کشور پیشگام اقتصادی یا جی۷ کمک‌های انکشافی خود به افغانستان را به یک روند صلح موفق و رسیدن به مذاکرات پیوند داده‌اند.

کانادا، فرانسه، جرمنی، ایتالیا، جاپان، بریتانیا و امریکا در یک اعلامیه مشترک گفته‌اند که ادامه کمک‌ها به افغانستان وابسته به اجرای تعهدات انجام شده در نشست ژنو سال ۲۰۲۰ است و افزودند که از کمک‌های خود برای برآوردن آرمان‌های مردم افغانستان استفاده می‌کنند‌.

حکومت افغانستان هنگام نشست ژنو در سال ۲۰۲۰ با جامعه جهانی تعهد کرد که تلاش‌های همه جانبه به هدف رسیدن به صلح، مبارزه با فساد، انکشاف متوازن حقوق بشر خواهد کرد.

در همین‌حال ۷ کشور پیشگام اقتصادی خواستار توقف جنگ در افغانستان شده و افزوده اند که خشونت‌ها باید به‌گونه پایان یابد که زمینه برای آتش‌بس همه‌جانبه و همیشگی فراهم‌ شود.

سران کشورهای صنعتی جهان کمک‌ها به افغانستان را مشروط به پیشرفت در روند صلح کرده‌اند
سران کشورهای صنعتی جهان کمک‌ها به افغانستان را مشروط به پیشرفت در روند صلح کرده‌اند

کشورهای G۷ یک توافق سیاسی پایدار که زمینه‌ساز صلح عادلانه باشد را به نفع همه افغانان دانسته و برای دستیابی به این هدف از مذاکرات صلح در دوحه و همچنین نشست استانبول حمایت کرده‌اند.

این کشورها از حزب‌های فعال و گروه‌های سیاسی در افغانستان خواسته‌اند که تعهد خود به صلح را نشان دهند و بر حفظ‌ و حمایت از حقوق زنان، جوانان، اقلیت‌ها و دستاوردهای ۲۰ سال گذشته در گفت‌وگوهای صلح تأکید کنند.

جی۷ همچنین از کشورهای منطقه خواسته تا به تلاش‌های مشترک خود در روند صلح افغانستان ادامه دهند.

این‌ کشورها مسوولیت حمله به غیر نظامیان، خبرنگاران، فعالان مدنی و حقوق بشری را به دوش طالبان انداخته و خواستار توقف هرچه زودتر آن شده‌اند.

اما ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان نه تنها که این ادعا را رد می‌کند بل از این‌ کشورها نیز می‌خواهد تا از دخالت در امور افغانستان خودداری کنند.

آرشیف، شماری از اعضای طالبان در افغانستان
آرشیف، شماری از اعضای طالبان در افغانستان

مجاهد می‌گوید: "در پیوند به صلح ما جدی هستیم، موقف ما معلوم است به روند مذاکرات ما آماده هستیم و جهت‌های مقابل تاکنون موفق نشده‌اند که با ما گفت‌وگوها را به جلو ببرند و به نتیجه برسیم این مشکل ما نیست."

هرچند حکومت افغانستان در باره اعلامیه کشورهای جی۷ چیزی نگفته‌ اما طالبان را به افزایش خشونت‌ها و انتخاب جنگ به‌جای صلح متهم می‌کند.

فضل محمود فضلی رئیس اداره‌ی امور هنگام سخنرانی در مراسم رونمایی کتاب "نقشه راه صلح" رئیس جمهور غنی، طالبان را به تلاش برای تشدید جنگ در تابستان امسال و ادامه کشتار افغانان متهم کرد.

فضلی گفت: "فصل تابستان آغاز شده بدون شک مثل ۲۰ سال گذشته مخالفین و دشمنان از این کشور همیشه کوشش می‌کنند که فصل بهار و تابستان حملات‌شان را به‌خاطر دوام افغان‌کشی آغاز کنند. این خطر یک‌بار دیگر وجود دارد و آمادگی‌های‌شان در کویته، میرانشاه و پشاور گرفته شده، اما به این معنا نیست که ما آمادگی‌ نه‌تنها به‌خاطر دفاع علیه از این عملیات را نداریم بلکه به‌خاطر خنثی‌سازی لوژستیکی و نفرکشی طالبان را هم داریم."

فضل محمود فضلی، رئیس اداره امور افغانستان
فضل محمود فضلی، رئیس اداره امور افغانستان

اما پیش از این ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان، به ادامه گفت‌وگوها و رسیدن به یک توافق از راه مذاکرات تاکید کرده و گفته بود جنگ‌ گزینه‌ی آخر آنان است.

کشورهای جی۷ در حالی بر اهمیت پیش‌برد گفت‌وگوهای صلح و ورود به مرحله جدیدی در افغانستان تأکید می‌کنند که این کشورها در ارایه کمک‌های بشری، انکشافی و سایر کمک‌ها به افغانستان نقش فعالی دارند و بیش‌تر تعهدات انجام شده در نشست ژنو نیز به دوش همین کشورها می‌باشد.

XS
SM
MD
LG