لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۱ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۰۲

نگرانی‌ دیدبان حقوق بشر از دسترسی نداشتن زنان افغانستان به خدمات صحی


آرشیف، شماری از زنان ولایت ننگرهار

دیدبان حقوق بشر در گزارش تازه خود نگرانی‌اش را از دسترسی زنان افغانستان به خدمات صحی ابراز کرده است.

دیدبان حقوق بشر در گزارشی که امروز ششم می منتشر کرده گفته است که کمک‌های حامیان بین‌المللی در قسمت دسترس زنان به خدمات صحی پس از خروج نیروهای‌های خارجی نیز باید ادامه داشته باشد.

در این گزارش به نقل از هیدر بار مسوول بخش زنان دیدبان حقوق بشر آمده که کمک‌کنندگان بین‌المللی می‌خواهند کمک‌های‌شان به افغانستان را نظر به میزان کنترل طالبان پس از عقب نشینی نیروهای خارجی از این کشور محاسبه کنند.

نشان دیدبان حقوق بشر
نشان دیدبان حقوق بشر

هیدر بار گفته که گروه‌های امداد در دو دهه اخیر موفق به عرضه خدمت صحی در مناطق تحت کنترل طالبان شده اند و هیچ بهانه‌ای برای قطع بودجه خدمات اساسی برای زنان در افغانستان قابل قبول نیست.

او افزود: "ما در این گزارش بر اهدا کننده‌گان بین‌المللی صدا می‌زنیم که وقتی نیروهای خارجی افغانستان را ترک می‌کنند، پول‌های کمک شده نباید با آنها برود، اهدا کننده‌گان خارجی باید مانند گذشته به حمایت‌های‌شان ادامه دهند. باید اطمینان حاصل کنیم که کمک‌های اساسی در بخش صحت و آموزش در افغانستان ادامه خواهد داشت بخصوص برای زنان و دختران."

در این گزارش افزایش دسترسی زنان به خدمات اولیه صحی پس از سال ۲۰۰۱ اشاره شده اما تاکید شده که هنوز هم پس از دو دهه روند عرضه خدمات صحی برای زنان درافغانستان معیاری نشده است.

این در حالی است که بر اساس یافته‌های سازمان صحی جهان در سال ۲۰۱۹ در افغانستان، از هرصد هزار زن، ۶۳۸ تن در هنگام تولد کودکان‌شان می‌میرند.

میزان دسترسی زنان به داکتر، پرستار و قابله نیز ۴.۶ تن در اعزای ۱۰ هزار زن است، درحالی که معیار جهانی ۲۳ داکتر و قابله در ده هزار گفته شده است.

یک شفاخانه در بامیان
یک شفاخانه در بامیان

یافته‌های کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز نشان می‌دهد که شمار قابل توجهی از زنان افغانستان هنوز هم به تسهیلات باروری، هنگام ولادت و پس از ولادت دسترسی ندارند.

لطیفه سلطانی مسوول بخش زنان کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفت: "کیلینیک‌های سیار هنوز هم برای مردم وجود ندارد، مشکلات وجود دارد اما در این سال‌ها دستاوردهای زیادی هم داشتیم اگر امنیت تامین شود تمام مردم بدون هیچ نوع تبعیض د رسراسر افغانستان به خدمات صحی دسترس داشته باشند مطمئن هستم که طی چند سال آینده شاهد تغییرات خوبی خواهیم بود."

لطیفه سلطانی
لطیفه سلطانی

اما وزارت صحت کشور می‌گوید میزان دسترسی شهروندان افغانستان بخصوص زنان به خدمات صحی در ۱۹ سال پسین افزایش چشم‌گیری داشته است.

حمیرا ابوی مشاور ارشد در بخش صحت باروری وزارت صحت عامه به رادیو آزدای می‌گوید میزان مرگ میر مادران و نوزادان در سال‌های اخیر کاهش یافته و ۶۰ درصد شهروندان کشور با پیمودن یک ساعت راه، به مراکز صحی رسیده می‌توانند.

او می‌گوید: "از هر یک هزار کودک نوزاد ۴۰ تن می‌میرند که نظر به سال‌های گذشته کاهش را نشان می‌دهد. در سال‌های ۲۰۰۰ کمتر از پنج صد مرکز صحی در افغانستان وجود داشت اما حالا به بیش از سه هزار افزایش یافته، شصت درصد افراد جامعه در حدود یک ساعت پیاده روی به مرکز خدمات صحی دسترسی دارند. قابله‌ها در سال ۲۰۰۰ پنجصدتن بودند اما حالا اضافه از هفت هزار قابله در مراکز صحی افغانستان فعالیت می‌کنند."

دیدبان حقوق بشر درحالی از کم شدن کمک‌های مالی حامیان بین‌المللی در افغانستان ابراز نگرانی می‌کند که هنوز هم شهروندان این کشور، سالانه ۲۸۵ میلیون دالر را برای تداوری به کشورهای بیرونی مخصوصاً هند و پاکستان مصرف می‌کنند.

در گزارش دیدبان حقوق بشر آمده که ۷۵ درصد بودجه حکومت افغانستان از طریق هداکننده‌کنند‌گان بین‌المللی تمویل می‌شود و قطع این کمک‌ها عواقب جبران ناپذیری برای آینده زنان و دختران خواهد داشت.

دیدبان حقوق بشر همچنان از حکومت افغانستان خواسته تا اصلاح سیستم بهداشت را از الویت‌های کاری‌اش بداند و از طالبان خواسته برای دسترسی بیشتر زنان و دختران به خدمت صحی، با حکومت و نهادهای کمک‌رسان همکاری کند.

XS
SM
MD
LG