لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۷ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۴۷

جاری شدن سیلاب در ۱۷ ولایت افغانستان؛ در چند روز ۵۶ تن جان باخته‌اند


جاری شدن سیلاب در ولایت بدخشان

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی افغانستان می‌گوید که درچند روز گذشته ۵۶ تن در نتیجه سیلاب‌ها در ۱۷ ولایت جان باخته‌اند.

میراجان بزرگ قومی منطقه دوآب نورستان می‌گوید: سرازیر شدن سیلاب‌های دیروز در روستای آنان، جان چندین بسته‌گان‌‌ او را‌ گرفته و خسارات مالی سنگینی نیز به دنبال داشته‌است.

آرشیف، سرازیر شدن سیلاب
آرشیف، سرازیر شدن سیلاب

او گفت: "در رویداد روز گذشته، دو یا سه پل بزرگ زیرآب شدند و باعث خسارت زیادی شد، باغ‌ها را خراب کرد و پلی که یک مرد هم در حال عبور از آن بود را فرو ریختاند."

این بزرگ قومی درحالی از زیان‌های واردشده جانی و مالی درنتیجه سیلاب‌ها دراین ولایت می‌گوید که وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی گفته که در پنج روز گذشته، اکثر ولایت‌ها گواه سرازیر شدن سیلاب بوده و این رویداد طبیعی زیان‌های جانی و مالی به باشنده‌گان این ولایت‌ها وارد کرده‌است.

احمد تمیم عظیمی سخنگوی این وزارت، روز پنجشنبه به رادیو آزادی گفت که از ۱۲ ماه تاکنون بیش از ۱۰۰ تن در ۱۷ ولایت در این سیلاب‌ها جان داده‌اند.

سرازیر شدن سیلاب در ولایت پروان و تخریبات ناشی از آن
سرازیر شدن سیلاب در ولایت پروان و تخریبات ناشی از آن

او افزود: "تا کنون که من با شما صحبت می‌کنم ، ۵۶ شهید، ۲۵ زخمی، حدود ۳۰ نفر مفقود شده و ما جستجوی آنها را آغاز کرده ایم، ۵۷ خانواده به دلیل آفت‌های طبیعی، به ویژه سیل آواره شده اند. ما برای کمک به آنها تلاش کرده‌ایم و آنان کمک‌های نخستین را دریافت کرده‌اند."

آقای عظیمی گفت که بیش‌ترین تلفات در ولایت‌های هرات، غور، سمنگان، بامیان، میدان وردک و بدخشان به مردم وارد شده که زنان و کودکان نیز مشمول این تلفات اند.

او گفت که در روزهای آخر در مجموع ۲۴ ولایت افغانستان گواه سرازیر شدن سیلاب‌ها بوده‌است.

از سوی دیگر، ولی مدقق، کارشناس رویدادهای طبیعی، به رادیو آزادی گفت که هرچند در ده سال گذشته هرسال در بسیاری از مناطق افغانستان سیلاب سرازیر شده، اما دولت و مردم هیچ اقدام جدی برای جلوگیری از زیان‌های ناشی از آن نکرده‌اند.

ولی مدقق، کارشناس رویدادهای طبیعی
ولی مدقق، کارشناس رویدادهای طبیعی

آقای مدقق درباره برخی از موردهای مهم که می‌تواند به جلوگیری از تلفات کمک کند اشاره کرد و گفت: "اول این‌که دولت باید یک سیستم قوی هشدار دهنده از سرازیر شدن سیل برای مردم ایجاد کند. دوم تقویت زیرساخت‌هایی که می‌تواند از اثرات مخرب سیل جلوگیری کند. سوم احیای مناطق سبز که سیل و آب‌ها آن‌جا ذخیره شود، چهارم تعیین منطقه خطر سیل و پنجم ایجاد سیستم مدیریت قوی."

هرچند هنوز شمار دقیق قربانیان ناشی از سیلاب‌ها مشخص نیست، اما زیان دیدگان این رویداد خواستار کمک بی‌درنگ دولت هستند.

XS
SM
MD
LG