لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۹ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۵۶

حکومت پاکستان بر گشت‌وگذار مردم قیود شدید وضع کرد


شیوع ویروس کرونا در پاکستان

پاکستان از روز شنبه هشتم ماه می قیود ۹ روزه را به مناسبت عید فطر آغاز کرده است. هدف از این قیود که بیشتر سیر و سفر سیاحان را محدود می‌سازد، آنست که در روزهای عید از شیوع بیشتر بیماری کووید۱۹ جلوگیری شود.

به نوشته فرانس پرس پاکستان که با موج سوم شیوع ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کند و وضیعت در کشور همسایه آن هند هیجان زیادی در آن ایجاد کرده، سبب شده که شدیدترین محدودیت‌ها را بر مردم خود وضع نماید.

اسد عمر وزیر پلان پاکستان که مبارزه با ویروس کرونا را رهبری می‌کند در توییتر خود نوشته است این گام‌ها بخاطر وضعیت بسیار خطرناک ضروری می‌باشند زیرا آنکشور با شیوع نوع جهش یافته این ویروس در منطقه روبروست.

روزهای عید در پاکستان مانند کشورهای دیگر اسلامی با تجمعات و سیر و سفرها و دید و بازدیدها تجلیل می‌شوند. در سال گذشته در هفته بعد از عید موارد مثبت ویروس کرونا در این کشور یکباره بلند رفت.

نظر به مقررات جدید تجارتخانه ها، هوتل‌ها، رستوران‌ها، همچنان مارکیت‌ها و پارک‌ها مسدود خواهند بود و سیر و سفر ترانسپورت عامه در بین ایالت‌ها و داخل شهرها هم متوقف شده.

نیروهای نظامی پاکستان برای نظارت بر این قیود به سرک‌ها برآمده اند.

نماز جماعت در یکی از مساجد پاکستان
نماز جماعت در یکی از مساجد پاکستان

اما مساجد که هرشب صدها نفر بدون ماسک برای نماز تراویح جمع می‌شوند، باز خواهند ماند.

مقامات پاکستان ترس دارند که محدود ساختن اماکن عبادت شاید اختلافات جامعه محافظه کار این کشور را دامن بزند.

پاکستان ۸۵۰ هزار مورد مثبت ویروس کرونا را ثبت کرده که تعداد تلفات آن از ۱۸۶۰۰ نفر گذشته، اما چون آزمایش این ویروس در پاکستان محدود است، تخمین می‌شود که این تعداد بسیار بیشتر از ارقام رسمی باشد.

پروازهای بین‌المللی به این کشور بسیار محدود شده و گذرگاه‌های سرحدی با ایران، هندوستان و افغانستان به غیر از انتقال اموال تجارتی دیگر کاملاً بسته شده اند.

پاکستان که یک بخش بسیار کم مردم آن واکسین شده اند، اولین محموله یک میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسین آسترازنکا را روز شنبه بدست آورد.

XS
SM
MD
LG