لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۴ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۵۷

واکنش‌ها به انفجار در غرب کابل؛ 'هدف قرار دادن دانش‌آموزان، حمله بر آینده افغانستان است'


زخمیان انفجار در غرب کابل

بمب‌گذاری دیروز در نزدیک یک مکتب دخترانه در مربوطات حوزۀ سیزدهم پولیس در کابل واکنش‌های شدیدی را برانگیخته است.

بعد از ظهر دیروز (۱۸ ثور) هنگام رخصتی شاگردان، در نزدیک مکتب"سید الشهدا" در غرب شهر کابل انفجار صورت گرفت که در نتیجۀ آن ده‌ها تن کشته و بیش از ۵۰ تن دیگر زخمی شدند.

این رویداد در ماه مبارک رمضان و درست چند روز قبل از عید سعید فطرصورت گرفته است.

علی امید، استاد پوهنتون کابل و شاهد عینی این رویداد به رادیو آزادی گفت: "وقتی من به پل سوخته رسیدم و در حال رفتن به دشت برچی بودم. همۀ شفاخانه‌های شخصی و دو شفاخانۀ خصوصی این منطقۀ مملو از مراجعین بودند. آمبولانس‌ها پیهم رفت و آمد داشتند."

محمد حکیم اخلاقی که خواهرزاده‌اش در این انفجار زخمی شده، به رادیو آزادی گفت که شماری زیاد دانش‌آموزان شوکه شده بودند: "دانش‌آموزانی که در محل حادثه بودند، هنوز به هوش نیامده بودند و همچنین شماری از اعضای خانواده‌های دانشجویان، شوکه شده بودند."

کودک زخمی شده در نتیجه انفجار در نزدیکی یک مکتب در غرب کابل
کودک زخمی شده در نتیجه انفجار در نزدیکی یک مکتب در غرب کابل

طارق آرین سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان گفته، کشته شدگان و زخمی‌های انفجار در نزدیک مکتب دخترانه سید الشهدا، دانش آموزان بین ۱۱ تا ۱۵ سال را شامل می‌شوند.

در اعلامیۀ ریاست جمهوری افغانستان، این رویداد کار طالبان خوانده شده و از قول رئیس جمهور محمد اشرف غنی گفته شده "طالبان با تشدید جنگ نامشروع و خشونت، بار دیگر نشان دادند که به راه حل صلح‌آمیز و اساسی بحران فعلی علاقه مند نیستند".

محمد قاسم حلیمی وزیر حج و اوقاف افغانستان، در فیس بوک خود نوشته "خودکشی و انتحار بر کودکان خردسال و محصلان جرم بزرگ است و عاملان آن از دین بیرون شده و اسلام از آن‌ها متنفر است."

وزارت دولت در امور صلح افغانستان در توییتر نوشته "همچو حملات هیچ نوع مشروعیت دینی ندارد و عاملان آن دستاوردی جز ایجاد نفرت بیشتر در بین مردم ندارند."

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان در اعلامیۀ گفته "این گونه حملات بزدلانهٔ تروریستی، نابخشودنی، ناپذیرفتنی و ظالمانه است. به گفتۀ او، کلمات در محکومیت این رویداد ضدبشری، ضد انسانی و غیراسلامی کم می‌آورند."

فریدون خوزون سخنگوی این شورا به رادیو آزادی گفت: "ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم که برای یایان خشونت‌ها در افغانستان، قطع خونریزی و تلفات ملکی، باید تلاش‌های صادقانه را انجام دهند. از تمام طرف‌ها خصوصاً طالبان خواستار آن هستیم که در ماه مبارک رمضان و روزهای مبارک عید آتش‌بس نمایند. تمام طرف‌ها برای صلح تلاش می‌کنند و تعهد دارند، اما این تعهد تا هنوز در عمل ثابت نشده، امیدوارم در عمل ثابت شود، جنگ توقف یابد و تمرکز بیشتر روی مذاکرات شود."

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان حمله روز گذشته در کابل را محکوم کرده، آن را کار کسانی دانسته که به گفتۀ او "زیر نام داعش و تحت پوشش و چتر استخباراتی ادارۀ کابل فعالیت می‌کند."

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) بمب‌گذاری روز گذشته در دشت برچی کابل را "یک اقدام وحشیانه" خوانده است.

ماموریت اتحادیه اروپا در افغانستان در توییتی، هدف قرار دادن یک مکتب دخترانه را در حقیقت، حمله به آینده افغانستان خوانده است.

استفانو پونتيكورو، نماينده ملکی ناتو در افغانستان نیز این حمله را ناجوانمردانه و شنیع خوانده است.

سفارت بریتانیا در کابل در توییتی این حمله را محکوم کرده و نوشته که "خشونت‌ها باید فوراً و قبل از کشته شدن تعداد بیشتر کودکان بی گناه پایان یابد."

افراسیاب ختک، سیاستمدار مشهور و فعال حقوق بشر ایالت خیبر پختونخوا پاکستان در توییتر خود نوشته "حملات تروریستی بر کودکان در افغانستان از حساب خارج شده و به نظر نمی‌رسد که زندگی افغان‌ها برای متحدان فرضی آن‌ها، سازمان ملل متحد و یا حتی دولت اسلامی اهمیت داشته باشد."

قبل از این گروه دولت اسلامی موسوم به داعش مسوولیت شماری از مرگبارترین حمله‌ها در منطقه دشت برچی در غرب کابل را به عهده گرفته است.

XS
SM
MD
LG